22 Ağustos 2011, Pazartesi 10:40:58

O UÇAKTA BU KAMERA NEDEN AÇIKTI?

Havacılık sektörünün yakından tanıdığı Uğur Cebeci'nin genel müdürlüğünü yaptığı Doğan Haber Ajansı'na ağır eleştiri... Akşam Gazetesi yazarı Yurtsan Atakan, DHA yöneticilerini ne ile suçladı?
  • Kokpitte cep telefonunu açık bırakarak uçtuğunu söyleyen kiyi gerçekten pilotsa vay halimize gerçekten. Ne cahillere emanet ediyoruz canımızı demektir uçaklarda. Ama ben inanmıyorum. Pilot olma hevesi içinde kalmış biri olduğunu düşünerek rahatlamak istiyorum.
  • benim bir teklifim var,boş koltukların hepsine hattı açık cep tlf nu yerleştirilsin,her koltukta laptopta olsun,hatta internete falan bağlı olsun,kimisi film oynatsın,kimisi müzik çalsın.her koltuğa video kamerada konsun ve hepside çekim yapsın.bu uçağı hazırlayın ben uçururum.boeing olsun ama.lisansım o uçak için geçerli.etkiler diyenlerde boğaza gitsinler.onlara nefis bir hava gösterisi bile yaparım.o uçak hazır olursa buraya yazın ben gelirim.tamam mı?
  • millet,ben yıllarca kokpitte hemen elektronik panelin üzerinde görev yapan pilotum.bazen cep tlf numu açık unutuyorum.ya da kapatmıyorum.kokpitten digital makinayla fotoğrafta çekiyorum videoda çekiyorum.üstelik uçuşun her safhasında laptopta kullanıyorum.bugün e kadar ne yanlış meydana i,ndim,ne pas geçtim,ne de bir anormallikle karşılaştım.anlayacağınız bir kaşık suda fırtına yaratıyorsunuz.siz işin teorisinden bahsediyorsunuz ben uygulamasından.aksini ıspat eden varsa yani tlf ,laptop vb..yüzünden tehlike geçirdik diyen varsa yazsın da görelim.ben size söyleyeyim..bir kişi bile bulamazsınız..olsaydı şayet 13 yıldır benim başıma gelirdi.
  • Pek bir bilgim yok bu aletlerin zararı konusunda ancak, vidyo paylaşım sitelerine her gün yolcuların çektiği yüzlerce vidyo konuluyor. Ayrıca pilotların da çektiği çok sayıda vidyolar mevcut. Bu kadar vidyo çekiliyor ve hiç bundan dolayı kaza olduğunu duymadım. Uçaklara verdiği bir zarar var mı acaba?
Akşam yazarlarından Yurtsan Atakan, Somali uçağının pistte yaptığı kazayı uçağın içinden görüntüleyen DHA muhabirini sorumsuzlukla suçladı.

İşte Yurtsan Atakan'ın yazısından ilgili kısım...

Önce peşinen belirteyim. İnternet'te ancak başka hiçbir sitenin veremeyeceği içerik parayla satılabilir derken şimdi vereceğim sorumsuzluk örneğini kastetmiyordum.

hurriyet.com.tr'de dün kanadını çalılara sürten Somali uçağından, düşme tehlikesi geçirilen anın video görüntüleri yayınlandı.

Doğan Haber Ajansı muhabiri açmış kamerasını uçağın inişi sırasında, çekmiş pencereden görüntüleri. Muhabirin ismini vermiyorum. Uçaktaki herkesin hayatını tehlikeye atan bu cahilliğin asıl sorumlusu muhabirini eğitmeyen DHA yöneticileri çünkü. Ve tabii bu sorumsuzca görüntüleri yayınlayarak, muhabirleri bundan sonraki sorumsuzluklara da teşvik eden hurriyet.com.tr.

Uçakların kalkış ve inişi sırasında yapılan anonslarda, 'kalkış ve iniş sırasında tüm elektronik cihazlar kapalı tutulmalıdır', uyarısı yapılır. DHA muhabirine kamerasının elektrikle çalıştığını öğreten olmamış mı?

Dijital kameralar da dahil tüm elektronik cihazlar çalıştıklarında elektromanyetik dalgalar yayar. Bu dalgalar uçağın seyir sistemlerini etkileyerek tehlike yaratabilirler. İniş ve kalkış sırasında yasaklanmaları bu nedenledir. Profesyonel kameralar yaydıkları haberleşme sinyalleriyle daha da fazla risk yaratırlar.

Ayrıca uçak daha sert bir iniş yapsa, o kamera muhabirin elinden kurtulup başka yolcuların yaralanmasına hatta ölümüne de neden olabilirdi. İniş ve kalkış sırasında tüm eşyaların kaldırılması gerekliliği kuralının da, kurallara uymayanların düşünme kapasitesini aşabilecek de olsa, bir nedeni var kısacası.

(Akşam)
O UÇAKTA BU KAMERA NEDEN AÇIKTI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Misafir ~ 7 yıl önce
Kokpitte cep telefonunu açık bırakarak uçtuğunu söyleyen kiyi gerçekten pilotsa vay halimize gerçekten. Ne cahillere emanet ediyoruz canımızı demektir uçaklarda. Ama ben inanmıyorum. Pilot olma hevesi içinde kalmış biri olduğunu düşünerek rahatlamak istiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
benim bir teklifim var,boş koltukların hepsine hattı açık cep tlf nu yerleştirilsin,her koltukta laptopta olsun,hatta internete falan bağlı olsun,kimisi film oynatsın,kimisi müzik çalsın.her koltuğa video kamerada konsun ve hepside çekim yapsın.bu uçağı hazırlayın ben uçururum.boeing olsun ama.lisansım o uçak için geçerli.etkiler diyenlerde boğaza gitsinler.onlara nefis bir hava gösterisi bile yaparım.o uçak hazır olursa buraya yazın ben gelirim.tamam mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
millet,ben yıllarca kokpitte hemen elektronik panelin üzerinde görev yapan pilotum.bazen cep tlf numu açık unutuyorum.ya da kapatmıyorum.kokpitten digital makinayla fotoğrafta çekiyorum videoda çekiyorum.üstelik uçuşun her safhasında laptopta kullanıyorum.bugün e kadar ne yanlış meydana i,ndim,ne pas geçtim,ne de bir anormallikle karşılaştım.anlayacağınız bir kaşık suda fırtına yaratıyorsunuz.siz işin teorisinden bahsediyorsunuz ben uygulamasından.aksini ıspat eden varsa yani tlf ,laptop vb..yüzünden tehlike geçirdik diyen varsa yazsın da görelim.ben size söyleyeyim..bir kişi bile bulamazsınız..olsaydı şayet 13 yıldır benim başıma gelirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Pek bir bilgim yok bu aletlerin zararı konusunda ancak, vidyo paylaşım sitelerine her gün yolcuların çektiği yüzlerce vidyo konuluyor. Ayrıca pilotların da çektiği çok sayıda vidyolar mevcut. Bu kadar vidyo çekiliyor ve hiç bundan dolayı kaza olduğunu duymadım. Uçaklara verdiği bir zarar var mı acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000