16 Aralık 2017, Cumartesi 09:18:22

O uçağın prototipini yaptılar

Samsun'da uçak kursuna katılan üniversite öğrencileri, Türk Hava Kurumu Uçak Fabrikası'nda 1945 yılında hava ambulansı olarak geliştirilen ve Danimarka'ya ihraç edilen THK-5A modeli uçağın prototipini hazırladı.
  • Elinize emeğinize sağlık.
  • bunuda T-11 uçagından araklamışlar sonrada prototip yaptık ayakları...yaaa bi güzel entegre kart yapsanızda görsek...makette dünya lideriyiz :))
  • SBK BORAJET K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN
  • Herkez ileler bunlar geri geri gideler iste moderin Turkiye

Samsun'da uçak kursuna katılan üniversite öğrencileri, Türk Hava Kurumu Uçak Fabrikası'nda 1945 yılında hava ambulansı olarak geliştirilen ve Danimarka'ya ihraç edilen THK-5A modeli uçağın prototipini hazırladı.

Samsun'da radyo kontrollü uçak kursuna katılan üniversite öğrencileri, Türk Hava Kurumu (THK) Uçak Fabrikası'nda 1945 yılında hava ambulansı olarak geliştirilen ve Danimarka'ya ihraç edilen, Türkiye'nin ihraç ettiği ilk uçak olarak tarihe geçen THK-5A modeli uçağın 72 yıl aradan sonra prototipini yaptı.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Karadeniz Yurdu'nda kalan öğrencilerin yer aldığı, radyo kontrollü uçak kursunda, tarihteki başarıya atıfta bulunuldu.

THK Uçak Fabrikası'nda 1945 yılında, kısıtlı imkanlarla yürütülen uçak geliştirme projeleri kapsamında hava ambulansı olarak geliştirilen ve Danimarka'ya ihraç edilen THK-5A modeli uçağın prototipi, gençlere Türkiye'nin havacılığıyla ilgili bilgi sahibi olmaları için yaptırıldı.

Kurs Eğitmeni Cihan Alsoy, Türkiye'de geliştirilen ve ihraç edilen bir uçağın 72 yıl sonra prototipini yapmanın kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören ve Karadeniz Öğrenci Yurdu'nda kalan 16 öğrencinin katıldığı model uçak kursunda, geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturmaya çalıştıklarını belirten Alsoy, kursa katılan öğrencilerin tasarladıkları uçakları yaptıklarına işaret etti.

Havacılık sektöründe geçmişte, yaşanan imkansızlıklara rağmen yakalanan başarının gençlere hatırlatılması için THK-5A modelinin prototipinin yapılması için harekete geçtiklerini anlatan Alsoy, şunları dile getirdi:

"Kredi ve Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu'nun desteği ile yurt bünyesinde model uçak ve pilotaj atölyesi kurduk. Yurtlarda kalan bütün öğrencilerin eğitimlerinin dışında kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçladık. Öğrencilere geçmişte uçak yapan Türkiye'nin uçaklarını tanıtmak istedik. Havacılık sektöründe geçmişte yaşanan imkansızlıklara rağmen yakaladığımız başarımızı, gençlerimize hatırlatmak amacıyla 72 yıl aradan sonra THK-5A modelinin prototipini yaptık. Hem öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlamak hem de geçmişte havacılıktaki başarılarımızı hatırlatarak geleceğe katkı sağlamak istedik."

O uçağın prototipini yaptılar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Murat ~ 6 ay önce
Elinize emeğinize sağlık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tuaiiii ~ 6 ay önce
bunuda T-11 uçagından araklamışlar sonrada prototip yaptık ayakları...yaaa bi güzel entegre kart yapsanızda görsek...makette dünya lideriyiz :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SBK BORAJET K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN ~ 6 ay önce
SBK BORAJET K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AA ~ 6 ay önce
Herkez ileler bunlar geri geri gideler iste moderin Turkiye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 6 ay önce
Türkçe'yi öğrensen süper ilerleriz aslında; kara cahil.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000