12 Aralık 2011, Pazartesi 08:14:14

O UÇAĞIN BÜTÜN SIRLARI ELLERİNDE

İran'ın 8 Aralık'ta düşürdüğü Amerikan insansız casus uçağı RQ-170'in test uçuşlarının yapıldığı gizli üs Google tarafından deşifre edildi.
Nevada'da yer alan merkezin görüntüleri ABD'nin bir çok askeri sırrını açığa çıkartmış olabilir

Google üzerinden çektiği görüntülerin birinin ABD'nin Nevada eyaletindeki Yukka Lake bölgesinde yer alan bir insansız casus uçağı deneme üssü olduğu iddia edildi. Google'ın online harita programı üzerinden paylaşılan görüntülerde kullanıcılar küçük uçak pistini ve gizli askeri üs olduğu düşünülen yeri rahatlıkla görebiliyor.

Cedric Leighton isimli emekli bir albay özellikle İran'ın bu üslerle yakından ilgileneceğini, çünkü bu şekilde uçakların ne şekilde hareket ettiklerine dair bilgi edinebildiklerini söyledi. 2011 yılını başlarında çekildiği belirtilen görüntüleri inceleyen yetkililer MQ-1 Predator veya MQ Reaper insansız uçağı olabileceği belirtilen casus araçların "park edilmiş" halde göründüğünü belirtiyor.

NÜKLEER TESİSE SALDIRI OLDU MU?

İran devlet radyosu 7 Aralık'ta, Afganistan sınırına 225 kilometre mesafede bulunan Kaşmar kasabasının doğusundaki İran hava sahasında insansız bir hava aracının belirlendiğini duyurmuştu. İran devlet televizyonunun 8 Aralık Perşembe günkü yayınında da RQ-170 Sentinel olarak adlandırılan insansız hava aracını inceleyen İranlı yetkililerin görüntülerine yer verilmişti.

İnsansız hava uçağının ABD'ye ait olduğu, Amerikalı yetkililerce yapılan açıklamalarla doğrulanmıştı. Ancak daha sonra uçağın maket olabileceği iddiası ortaya atılmıştı. Öte yandan yine uydu üzerinden çekilmiş bir görüntüde İran'ın İsfahan'da yer alan bir yeraltı nükleer tesisinin saldırıya uğramış olabileceğine dair bulgular yer aldı. İngiltere merkezli "Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü" daha farklı dönemlerde çekilmiş aynı tesise ait görüntüleri karşılaştırarak merkezin bir hava saldırısına maruz kaldığı iddiasını ortaya attı.

RUS TEKNİĞİ KULLANILDI

Öte yandan Rus Vzglad Gazetesi’ne göre İran’ın hasarsız şekilde ele geçirdiği öne sürülen RQ-170 tipi Amerikan casus uçağı, Rusya’nın İran’a Kasım ayı başında verdiği elektronik savaş istasyonu “1L222 Avtobaza” tarafından kontrollü şekilde yere indirildiği öğrenildi.

Bu mobil savaş istasyonu, yaydığı sinyaller sayesinde düşmanın uzaktan kumandalı casus uçaklarının karmaşık şifresini çözerek onların komutasını ele geçirebiliyor. Rusya ve Çin’in İran’ın elindeki uçağı incelemek istediği de öne sürülüyor.

O UÇAĞIN BÜTÜN SIRLARI ELLERİNDE

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000