09 Aralık 2015, Çarşamba 15:42:48

Nihat Özdemir'den önemli açıklamalar

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa ve Asya Pasifik bölgeleri tarafından düzenlenen ‘Airport Exchange 2015’ İGA’nın ev sahipliğinde İstanbul’da başladı.
  • Bu havaalani bitince Turkiye ekonomisinin % 10 buyuyecegini iddaa eden var mi? Sonucta bu havaalani 78 milyon insanin 15 milyonuna dogrudan hizmet verecek bir tesis. geri kalan 63 milyon yine hayap pahaliligi, yetersiz saglik hizmetleri, kotu beslenme, cevre kirliligi ile dert cekmeye devam edecek. Tabii bitince yandas 5 sirketin sahipleri ihya olacak. o da baska bir konu
  • Özdemir'in konuşmasında 'ilk etabı devreye alındığında Atatürk Havalimanı'nın faaliyetine son verilecek. Çünkü orada herhangi bir şekilde bağlantı ve kargo işlemleri olmadıktan sonra o havalimanının çalışması söz konusu değil' ibaresi de var. Abuk subuk bir cümle, Atatürk hava limanının her türlü bağlantısı var, neden çalışmasın? Belli söz almışlar kapatılacak diye. Atatürk'ün arazisi için ne planlar vardır kim bilir.
  • O diil de bu gerzekler "paralel pist" kavramini da yanlis anlayip projeyi degistirmesinler? "-Nee, paralel pist mi, hemen iptal edin, rabia isareti seklinde biraz acili yapin pistleri..."
  • İstedikleri kadar karşı çıksınlar. Şu bir gerçek ki; 3. Havalimanı, dünyayı hakimiyeti altına alan duty free lobisini rahatsız edecek!! Ey dünya kork Türkiye'den...

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa ve Asya Pasifik bölgeleri tarafından düzenlenen ‘Airport Exchange 2015’ İGA’nın ev sahipliğinde İstanbul’da başladı.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başlayan etkinliğe yurt içi ve yurt dışından çok sayıda temsilci katıldı. Etkinliğin açılışını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yaptı. İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanının  en önemli merkez konu olduğu etkinlik, 10 Aralık’a kadar sürecek.

Açılış toplantısının ardından İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile ACI Avrupa Genel Direktörü Olivier Jankovec basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Nihat Özdemir; ‘Bilindiği gibi ACI tüm meydanları bir araya getiren bir kuruluş. Bu buluşma ile birlikte havalimanlarının görev sorumluluklarının yanı sıra sorunları da konuşulacak ve çözüme kavuşturulması için gerekli çalışmalar yapılacak. Bu seneki etkinliğe ev sahipliğini İGA olarak biz yapacağız.

Yapacağımız yeni havalimanının ilk etabını 100 milyona kadar çıkabilen kapasite ile açacağız. 6 pisti olacak meydan, bu vesile ile İstanbul’u da dünyanın merkezi olması yolunda ilerletecek. Ekonomik gelişmeler ve havacılıktaki bölgesel gelişme bu durumu kolaylaştıracak.

Ekim ayında 6 banka ile 4.5 milyar Euro’luk bir finansman anlaşmasına imza attık. Öz sermaye ile birlikte toplamda da 6 milyar Euro’yu bulacak yatırımla başlıyoruz. Toplam yatırım maliyeti de 10.5 milyar Euro’yu bulacak. Havalimanını işleteceğimiz 25 yıl için de Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) 26 milyar Euro kira ödemesi yapacağız.

Havalimanının açılış takviminde gecikme olacağını düşünmüyoruz’ dedi.

‘İLK ETAP ATATÜRK HAVALİMANI’NIN KAPASİTESİNİ KARŞILAYACAK’

Yeni havalimanının kapasitesi ve finansman şartları ile ilgili soruları yanıtlayan Özdemir; ‘Havalimanının ilk etabı açıldığında 80-90 milyon yolcu kapasiteli olacak. Bu rakam 100 milyon yolcuya kadar çıkacağı için Atatürk Havalimanı’nın kapasitesini karşılayacaktır.  Ayrıca havalimanının yapımı şu ana kadar son derece verimli geçti. Kış aylarında belki kapasite yüzde 65-70’lerde olabilir ama genel anlamda yüzde 100 verimlilikle çalışıyoruz.

Bugüne kadar da 750 milyon-1 milyar Euro arasında bir harcama yaptık.

Finansman anlaşması yaptığımız bankalar arasında bulunan Rus bankası Denizbank ile 500 milyon Euro’luk bir anlaşmamız bulunuyor. Bu anlaşmada şu ana kadar hiçbir sorun söz konusu değil. Sözleşme şartları aynen geçerlidir ve bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum’ ifadelerini kullandı.

Açılışa ilişkin açıklamalarda bulunan ACI Avrupa Genel Direktörü Olivier Jankovec ise; “İstanbul ve Türkiye, küresel hava taşımacılığının yükselen yıldızlarıdır. Son 10 yıla ait havalimanı trafik raporlarımız, Türkiye’nin havalimanlarının çift haneli büyüme rakamları ile hızla ilerlediğini ve trafik sıralamasında son derece etkileyici bir hızla yukarılara tırmandığını gösteriyor. Ülke, yüzüncü kuruluş yıldönümü olan 2023’e kadar, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor” diye konuştu.

‘Airport Exchange’ etkinliğine 150’den fazla firma katılıyor. Yaklaşık 2500 delege ve ziyaretçinin katılması beklenen etkinlikte, İstanbul Yeni Havalimanı’na özel ‘İstanbul Yeni Havalimanı Gelişim Konferansı’nın da dâhil olduğu beş ayrı ACI Airport Exchange uzmanlık konferansı yapılacak. Uluslararası havalimanı etkinlikleri takviminde önde gelen, 2013’te Doha - Hamad Uluslararası Havalimanı ve en son 2014’te Aéroports de Paris olmak üzere, Avrupa veya Asya’nın kayda değer gelişmeler sağlayan büyük havalimanlarının ev sahipliğinde gerçekleşen ACI Airport Exchange, bu yıl 10’uncu kez düzenlenecek.

©AirportHaberNihat Özdemir'den önemli açıklamalar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Ne Havaalaniymis be ~ 2 yıl önce
Bu havaalani bitince Turkiye ekonomisinin % 10 buyuyecegini iddaa eden var mi? Sonucta bu havaalani 78 milyon insanin 15 milyonuna dogrudan hizmet verecek bir tesis. geri kalan 63 milyon yine hayap pahaliligi, yetersiz saglik hizmetleri, kotu beslenme, cevre kirliligi ile dert cekmeye devam edecek. Tabii bitince yandas 5 sirketin sahipleri ihya olacak. o da baska bir konu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meka ~ 2 yıl önce
Özdemir'in konuşmasında 'ilk etabı devreye alındığında Atatürk Havalimanı'nın faaliyetine son verilecek. Çünkü orada herhangi bir şekilde bağlantı ve kargo işlemleri olmadıktan sonra o havalimanının çalışması söz konusu değil' ibaresi de var. Abuk subuk bir cümle, Atatürk hava limanının her türlü bağlantısı var, neden çalışmasın? Belli söz almışlar kapatılacak diye. Atatürk'ün arazisi için ne planlar vardır kim bilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paralel ~ 2 yıl önce
O diil de bu gerzekler "paralel pist" kavramini da yanlis anlayip projeyi degistirmesinler? "-Nee, paralel pist mi, hemen iptal edin, rabia isareti seklinde biraz acili yapin pistleri..."

Yanıtla

Kalan karakter 1000
12345 ~ 2 yıl önce
İstedikleri kadar karşı çıksınlar. Şu bir gerçek ki; 3. Havalimanı, dünyayı hakimiyeti altına alan duty free lobisini rahatsız edecek!! Ey dünya kork Türkiye'den...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
duty free ~ 2 yıl önce
o işi almanlar aldı bile... Onlar yapacaklar.
Korku ~ 2 yıl önce
Bankalardan TC yazısını kaldırdığınıza göre sizlerde Türklerden korkuyorsunuz herhalde. Ne de olsa arap sevdası var. Değil mi ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000