06 Mayıs 2016, Cuma 15:47:00

Nihat Özdemir'den önemli açıklamalar

Nihat Özdemir, "Forum İstanbul 2016"nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hem avantajları hem de dezavantajlarının bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin coğrafi anlamdaki avantajlarını anlattı.
  • Bunların derdi otoyol ve metro projesinde almak rant büyük. O yüzden Çanakçı Nihat diyolar
  • %20 , 5 de 1 hissesi var ama Nihat Bey on planda surekli. Imaji en iyi olan en iyi temsil eden yuz o mu. Bu CEO vardi. TAV dan knowhow transfer eden ettiren. o ciksin daha dogru. Hem 5 ksiinin CEO su hem daha teknik ifade eder...
  • Alt yapısız asrın altyapı projesi.
  • Noldiii nihat abi destek verelimmi usd

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İGA Yönetim Kurulu üyesi Nihat Özdemir, 3. Havalimanını yaptıklarını, buraya gelecek yolcu ve araç sayısının belli olduğunu belirterek, "Ancak bunu taşıyacak karayolu, demiryolu, metro 2 yıl önce söylememize rağmen ihalelerini bile yapmaya muvaffak olamadık. Bunları yapmazsak limanlarımız, havalimanlarımızın hepsi açıldığında İstanbul'un başına bela olacak yatırımlar haline gelecek" dedi.

Özdemir, "Forum İstanbul 2016"nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hem avantajları hem de dezavantajlarının bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin coğrafi anlamdaki avantajlarını anlattı.

İstanbul havalimanından geçen yolcu sayısının yüzde 60'ının transit geçen yolcu olduğunu ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

"Bizim yeni yapacağımız 3. Havalimanı'nda da bu özellikleri kapsayan bir havalimanı yapmaya çalışıyoruz. Büyük bir çalışma var ve bu çalışmayı bu şekilde sürdürür ve herhangi bir aksilik olmazsa 2018'in ilk çeyreğinde bu havalimanımızı 90 milyon yolcu kapasitesi ile açıp havacılık sektörüne sunacağız. Dünyada ve Türkiye'de havacılık sektörü yüzde 10'lar seviyesinde büyüme gösteriyor. Türkiye'de de bu rakam daha yukarıda çıkmaktadır."

Özdemir, Türkiye'nin petrolü, doğal gazı olmadığını, ama katma değeri yüksek olan ürünlere yönelerek 2023 hedeflerine ulaşabileceğini aktararak, ihracat kilogram fiyatlarına dikkati çekti.

3. Havalimanı'nın Karadeniz sahilinde bir liman yapmayı planladıklarını belirten Özdemir, "Kargo işletmeciliğimizde, akaryakıtın tüketimiyle ilgili kesinlikle Karadeniz sahilinde bir liman yapma ihtiyacımız olduğu gözükmektedir. Bu çalışmalarımız hızla devam ediyor. Çok büyük olmasa da küçük bir konteyner koymayı hedeflemiş durumdayız. Orada limana uygun arazi bulduk. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Bir mendirek ile rıhtım ile ortasını tarayarak konteyner gemilerinin yanaşacağı bir liman haline getireceğiz. Oraya yaklaşan akaryakıt temini yapacak gemilerin 60 bin tondan aşağıda olmaması gerekiyor" diye konuştu.

Haziran ayının sonunda ince işlere başlayacakları için çalışan sayısını 30 bine yükselteceklerini ifade eden Özdemir, "Bizim 3. Havalimanı'ndaki hedeflerimizden biri de 15 dakikada yolcularımızın uçaktan indiği andan itibaren taksiye bindirmektir" şeklinde konuştu.

"Entegre sistemler tamamlanmazsa yapılan yatırımların hepsi boşa çıkacak"

Özdemir, Türkiye'nin geleceğine, büyümesine güvenerek İskenderun Limanını aldıklarını anlatarak, "Liman değeri olmayan bir liman halindeydi, hemen hemen sıfır kapasite ile çalışıyordu. Aldığımızda çeşitli şartlar vardı, yaptık. Rahatlıkla 300 metre uzunluğunda konteyner gemileri gelip bizim oradan yük alıp, boşaltıp, öyle çalışıyorlar. Şu anda çalışma kapasitesi yüzde 40'lar civarında bulunuyor" diye konuştu.

Liman ve havalimanını yapıp entegre sistem tamamlanmazsa yapılan yatırımların hepsinin boşa çıkacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"3. Havalimanını yapıyoruz, buraya gelecek yolcu sayısı belli, araç sayısı da belli. Ancak bunu taşıyacak karayolu, demiryolu, metro 2 yıl önce söylememize rağmen ihalelerini bile yapmaya muvaffak olamadık. İskenderun Limanını almışız. Biz Gaziantep-Şanlıurfa otoyolunu yaptık. Hizmete açılalı 10 yıl oldu. Ana hedef Şanlıurfa'da biten yolu Habur Sınır Kapısına ulaştırmaktı. Bir taraftan da İran'a bağlamaktı. Proje var ama bir türlü yapılamadı.

Ayrıca bu yapılan yolların çoğu demiryolları hariç yap-işlet-devret ile yapılan yatırımlar. Cizre'de olaylar yaşandı. Çimento fabrikalarım var, Irak'ta şantiyelerim var, çimentoyu 2 ay yollayamadım. Bu otoyollar yapılsaydı bu aksilikler olmayacaktı. Tek yol var Cizre'nin ortasından geçiyor, zaten olaylar orda meydana geldi. Şimdi bunları yapmazsak limanlarımız, havalimanlarımızın hepsi açıldığında İstanbul'un başına bela olacak yatırımlar haline gelecek."

Nihat Özdemir'den önemli açıklamalar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

dert başka ~ 2 yıl önce
Bunların derdi otoyol ve metro projesinde almak rant büyük. O yüzden Çanakçı Nihat diyolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
%20 ~ 2 yıl önce
%20 , 5 de 1 hissesi var ama Nihat Bey on planda surekli. Imaji en iyi olan en iyi temsil eden yuz o mu. Bu CEO vardi. TAV dan knowhow transfer eden ettiren. o ciksin daha dogru. Hem 5 ksiinin CEO su hem daha teknik ifade eder...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Radikeler ~ 2 yıl önce
Sirketinden kimse calismadigi icin kendisi demec vermezse %20 ile kalir. Amac kisisel marka reklami lazim diger sektor istirakleri icin.
Radikeler ~ 2 yıl önce
Yeni havalimani 2021 den erken acilirsa yillik devletin AHL i kapatacagi icin TAV a verecegi miktari bilen var mi?
reklamin krali ~ 2 yıl önce
Reklamin kralini yaptilar gectigimiz donemlerde. Tanimayan kaldi mi ? Daha nasil tanitabilirler kendilerini dunya taniyor onlari
Usamisafir ~ 2 yıl önce
Alt yapısız asrın altyapı projesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nihat abi ~ 2 yıl önce
Noldiii nihat abi destek verelimmi usd

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000