28 Şubat 2012, Salı 09:03:17

NİĞDE HAVAALANI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI...

Niğde Milletvekili Doğan Şafak, bir türlü bitirilemeyen Niğde Havaalanı'nı Parlamento gündemine taşıdı...
  • Evet Niğde yıllardır Havaalanını bekliyor. Niğde Kalkınmada 1.derecede öncelikli iller arasındadır. Ama siyasi ve idari yetkilileri Ankaradan istedğini alma hususunda gayet yetersiz kalıyorlar..En azından küçük uçakların iniş kalkış yapabileceği bir havalanı olmalıdır Niğde'nin.
  • Yazılan yazıyı okuyup atılan yorumların saçmalığını gördükten sonra yazmak istediğim birşey var: illa havaalanımı yapacaksınız? aksarayda 75nci yıl havaalanı diye arazi ve tabela var once onu bitirin... nigdeye gerek yok ama aksaraya yapılırsa nigde nevsehir bunun kaymagını cok iyi yer.. azcık kafa kullanın hani yorum atanlar cevreyi bilmiyor olabilir ama sen vekilsin arkadas nigde milletvekili olsan dahi bi otur düsün.. ordu giresuna bir havaalanı yapılırken yakınında hem nevsehir hem kayseri hemde adana havaalanı var hepsi 1-2 saat mesafede.. neyin tarışması, neyin kafası bu?
  • Türkiyede 50 ye yakın havalimanı var ancak 6-7 tanesi para kazanıyor. Diğerlerinin tümü zarar. Havalimanı yöre insanı için bir nimet ama mali açıdan baktığınızda 2-3 saat yakınlıkta havalimanı açmak hele hele turizm, sanayii ve yaşayan nüfus yeterliliği yoksa zararı bile bile sineye çekmek oluyor. Bence havalimanlarından çevre il ve ilçelere ulaşımı halletsek ve yolcular sorun yaşamasa öyle her yere havalimanı yapmak durumunda kalınmaz. kalınmaz. Avrupada bile Ortak Havalimanları çok var.Biz daha mı zenginiz ki ?
  • Nigde kalkınmada öncelikli il olması gerkirken o dahi olmadı nigdeye bir hava alanı ,terimi artık ortadan kaldırıldı havlimanı oldu siirt ten bozcaada da balıkesir den ki 2 tane havalimanı var nigdeye havlimanı yapmak ulaştırma bakanlıgı için ekeonomik bütçesi çok düşük olur çünkü arazi yapısı çok uygun istimlak sorunu yok bir havacı olarak bunun resmen bir siyasi sorun oldugunu düşünüyorum ancak nigdeye bir havalimanı yapılırsa hem ünüversite hemde turizme vaydası olur
CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, çevre illerdeki havaalanları tamamlanıp hizmete açılmışken, 2002 yılından bu yana taş üstüne taş konmayan Niğde Havaalanı'nı parlamento gündemine taşıdı.
 
Şafak, Niğde Havaalanı'yla ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Niğde Havaalanı'nın yapımına Nevşehir'de, Konya'da ve yakın illerde henüz bir havaalanı yokken başlandığını ve bu nedenle çok önemli bir ihtiyaca da cevap vermesinin planladığını anlatan Şafak, "Evet, havaalanının temeli AKP döneminde atılmadı. Ancak 2002 yılından bu yana inşaatta hiçbir ilerleme olmaması iktidarın sorumluluğundadır. Zira iktidar, yarım bırakılan işleri bitirmekle övünürken, başlanmış çok önemli bir projeyi bitirmemektedir." dedi.
 
Niğde'nin turistik yerlerinin dünyada ve Türkiye'de hak ettiği kadar ilgi görmemesinin altında yatan sebeplerden birinin de Niğde Havaalanı'nın tamamlanmayarak 'ihmal alanı' haline getirilmesi olduğunu vurgulayan Doğan Şafak, şu ifadelerde bulundu: "Niğde, İç Anadolu'nun Selçuklulardan bu zamana kadar kültür merkezi olmuştur. Bölgenin Akdeniz'e en yakın konumda olması, Niğde'nin Kemerhisar beldesinde Bahçeli yerleşim yerlerinde kurulmuş olan Apollo'nun, başka bir ifadeyle Hz. İsa'nın yaşadığı yer olarak adlandırılan bölgenin burada olması, tarih boyunca 14 medeniyete ev sahipliği yapması ilimizi Türkiye'nin kültür ve turizm merkezlerinden biri yapmaktadır. Niğde'nin Kalesi, Ak Medrese ve tarihte yaşanmış bir aşkı anlatan giriş kapısındaki kadın siluetini güneşle ziyaretçilerine yansıtan Alââddin Camii, Sungurbey Camii, Hüdâvent Hatun Türbesi, Gülen Meryem Ana Motifi ile Eski Gümüş Manastırı, Tiyana Su Kemerleri, dünyanın en eski Olimpik Roma Yüzme Havuzu, Ulukışla Kervansarayı, Paşa Hamamı, dünyada herkesin görmeye can atacağı yerlerdir. Aslında havaalanının tamamlanmaması, yalnızca Niğde'nin değil, bir dünya kültür hazinesinin ihmal edilmesidir." diye konuştu.
NİĞDE HAVAALANI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 6 yıl önce
Evet Niğde yıllardır Havaalanını bekliyor. Niğde Kalkınmada 1.derecede öncelikli iller arasındadır. Ama siyasi ve idari yetkilileri Ankaradan istedğini alma hususunda gayet yetersiz kalıyorlar..En azından küçük uçakların iniş kalkış yapabileceği bir havalanı olmalıdır Niğde'nin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yazılan yazıyı okuyup atılan yorumların saçmalığını gördükten sonra yazmak istediğim birşey var: illa havaalanımı yapacaksınız? aksarayda 75nci yıl havaalanı diye arazi ve tabela var once onu bitirin... nigdeye gerek yok ama aksaraya yapılırsa nigde nevsehir bunun kaymagını cok iyi yer.. azcık kafa kullanın hani yorum atanlar cevreyi bilmiyor olabilir ama sen vekilsin arkadas nigde milletvekili olsan dahi bi otur düsün.. ordu giresuna bir havaalanı yapılırken yakınında hem nevsehir hem kayseri hemde adana havaalanı var hepsi 1-2 saat mesafede.. neyin tarışması, neyin kafası bu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Türkiyede 50 ye yakın havalimanı var ancak 6-7 tanesi para kazanıyor. Diğerlerinin tümü zarar. Havalimanı yöre insanı için bir nimet ama mali açıdan baktığınızda 2-3 saat yakınlıkta havalimanı açmak hele hele turizm, sanayii ve yaşayan nüfus yeterliliği yoksa zararı bile bile sineye çekmek oluyor. Bence havalimanlarından çevre il ve ilçelere ulaşımı halletsek ve yolcular sorun yaşamasa öyle her yere havalimanı yapmak durumunda kalınmaz. kalınmaz. Avrupada bile Ortak Havalimanları çok var.Biz daha mı zenginiz ki ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Nigde kalkınmada öncelikli il olması gerkirken o dahi olmadı nigdeye bir hava alanı ,terimi artık ortadan kaldırıldı havlimanı oldu siirt ten bozcaada da balıkesir den ki 2 tane havalimanı var nigdeye havlimanı yapmak ulaştırma bakanlıgı için ekeonomik bütçesi çok düşük olur çünkü arazi yapısı çok uygun istimlak sorunu yok bir havacı olarak bunun resmen bir siyasi sorun oldugunu düşünüyorum ancak nigdeye bir havalimanı yapılırsa hem ünüversite hemde turizme vaydası olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000