14 Ekim 2014, Salı 08:02:22

NEDEN ROTA DEĞİŞTİRDİ?

Kartepe’ye düşen ve 4 askerin şehit olduğu Sikorsky helikopterin enkazında, kaza kırım ekibi incelemelere başladı. Helikopterin neden rotasında değil de dağlık alana gittiği akılları karıştırdı.
  • Allah şehitlerimize rahmet etsin. Son yıllardaki bütün helikopter kazalarının sebebi olan şey bu kazada da ön plana çıkıyor. Kötü hava şartlarında uçuş için ısrar etmek, geri dönmeyi veya emniyetli bir yere inmeyi düşünmemek, kendine aşırı güven... Helikopter bulut içine giriyor, buluta girmeden önce de Topel kuleye buluta girdiğini ikaz ediyor. Ah be güzel kardeşim yetmedimi bunca yaşanan acı, ailelerin çektiği ızdırap,hiç mi ders alınmadı geçmişten, ne işiniz var bulut içinde, geri dön in gidemeyeceksen, kime ne fayda sağladı bu ısrar...
  • Olduklerine gore onlara yazilir- % 100
  • Öküz altında buzağı aramayın. Konya'ya giden VFR trafik Topel'den kalkıp nereye gider? Tabiki de güneye. Eğer bir arıza olmadıysa bulut içi vertigo gibi görünüyor sebep. Diyeceksiniz ki VFR trafiğin bulut içinde ne işi var. Maalesef bu iş kapalı spor salonunda yapılmıyor, bulutun üzerine çıkıp devam etmeyi düşünmüş olabilirler. Belki de istemeden bulut içi oldular ve hazırlıksız IFR'a geçiş her türlü hataya gebedir. Belki de geri dönmeye karar verdiler ama başaramadılar. VFR bir trafiğin güneydeki bir meydana s/s yaparken neden güneye gidiyordu diye sorgulamak çok saçma.
  • Alet ucusu antremani yapiyor olabilirlermi acaba diye bir olasilik aklima geliyor.

Konya’da dün başlayan ve 17 Ekim’e kadar sürecek planlı eğitim faaliyetine katılmak için İzmit'ten havalanan 1’inci Pilot Deniz Pilot Binbaşı Deniz Akdeniz’in yönetimindeki S- 70B Sikorsky tipi helikopter, önceki gün İzmit Kartepe'de düştü.

Dört askerin bulunduğu helikopterin Balaban Köyü Karaardıç mevkisinde bulunan enkazına saatler sonra ulaşılırken helikopterin pilotları Deniz Pilot Binbaşı Deniz Akdeniz ve Deniz Pilot Üsteğmen Çağrı Ceyhan ile Radadar Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mehmet Karakaşoğlu ve Denizaltı Savunma (DSA) Astsubay Üstçavuş Ömer Burak Öğüt’ün şehit oldukları anlaşıldı. 

Ulaşmak için agaç kesildi

Kazanın ardından bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı ve bölgeye kimse yaklaştırılmadı. Kazan nedeninin belirlenmesi için dün  askerlerden oluşan Kaza Kırım ekibi de geldi.

Subay ve astsubaylardan oluşan ekip bölge sık ağaçlarla kaplı olduğu için kaza yerine metrelerce uzunluğunda halat kullanarak indi. Bu arada helikopter enkazına ulaşılabilmesi için köylülerin yardımıyla buradaki sık ağaçların bir bölümü kesilerek yol açma çalışmaları da başlatıldı. 

Kazanın neden kaynaklandığı, telsiz konuşmaları ve kaza kırım ekibinin çalışmalarından sonra belirleneceği bildirildi. Çalışmalar sırasında şehit askerlere ait olan ucuş techizatlarının bulunduğu çantalar da çıkarıldı. Kazayı incelemek için Ankara'dan yeni ekiplerin geleceği öğrenildi.

Bugün toprağa verilecekler

Şehitler için bugün saat 09.30’da Kartepe İlçesi’ndeki Cengiz Topel Havaalanı’nda bulunan Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda tören yapılacak. Şehitlerin cenazeleri daha sonra memleketlerine gönderilecek. Deniz Pilot Binbaşı Deniz Akdeniz’in cenazesinin yarın öğleyin Gölcük Değirmendere’de toprağa verilecek. Deniz Pilot Üsteğmen Çağrı Ceyhan İstanbul Ataköy’de, Radar Kıdemli Üstçavuş Mehmet Karakaşoğlu Ankara’da, DSA Astsubay Çavuş Ömer Burak Öğüt Eskişehir’de toprağa verilecek.

Neden güneye yöneldi?

Öte yandan düşen helikopterin neden dağlık alana gittiği akılları karıştırdı. Uzmanlar, askeri üsten havalanan helikopterin doğu veya batı yönlerini kullanabileceğine dikkat çekerken, "Güneyde dağlık alan bulunuyor. Helikopterde çok gelişmiş cihazlar bulunuyor. Ancak neden pilotlar bu rotayı kullanmaya karar verdi" görüşünü ortaya attı. Uzmanlar, "Sis olsa bile belirli limitlere göre kule kalkışa izin verir veya vermez. Ancak bu olayda neden pilotların güneye doğru gittiklerinin iyi araştırılması gerekiyor" diye konuştu. (Vatan)

NEDEN ROTA DEĞİŞTİRDİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Bu son olsun ~ 4 yıl önce
Allah şehitlerimize rahmet etsin. Son yıllardaki bütün helikopter kazalarının sebebi olan şey bu kazada da ön plana çıkıyor. Kötü hava şartlarında uçuş için ısrar etmek, geri dönmeyi veya emniyetli bir yere inmeyi düşünmemek, kendine aşırı güven... Helikopter bulut içine giriyor, buluta girmeden önce de Topel kuleye buluta girdiğini ikaz ediyor. Ah be güzel kardeşim yetmedimi bunca yaşanan acı, ailelerin çektiği ızdırap,hiç mi ders alınmadı geçmişten, ne işiniz var bulut içinde, geri dön in gidemeyeceksen, kime ne fayda sağladı bu ısrar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
100 ~ 4 yıl önce
Olduklerine gore onlara yazilir- % 100

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ya sabır ~ 4 yıl önce
Öküz altında buzağı aramayın. Konya'ya giden VFR trafik Topel'den kalkıp nereye gider? Tabiki de güneye. Eğer bir arıza olmadıysa bulut içi vertigo gibi görünüyor sebep. Diyeceksiniz ki VFR trafiğin bulut içinde ne işi var. Maalesef bu iş kapalı spor salonunda yapılmıyor, bulutun üzerine çıkıp devam etmeyi düşünmüş olabilirler. Belki de istemeden bulut içi oldular ve hazırlıksız IFR'a geçiş her türlü hataya gebedir. Belki de geri dönmeye karar verdiler ama başaramadılar. VFR bir trafiğin güneydeki bir meydana s/s yaparken neden güneye gidiyordu diye sorgulamak çok saçma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alet ucusu ~ 4 yıl önce
Alet ucusu antremani yapiyor olabilirlermi acaba diye bir olasilik aklima geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
değil ~ 4 yıl önce
Konya'ya seyrüsefer

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000