01 Haziran 2017, Perşembe 11:45:28

Necdet Aksaç'tan lisanslandırma açıklaması

UTED (Uçak Teknisyenleri Derneği) Başkanı Necdet Aksaç, UTED Dergisi'nde yer alan yazısında lisanslandırma süreciyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.
  • Vay insanlığın haline nasıl bu kadar birbirinize düşman olabiliyosunuz nasıl bu kadar kin dolu olabiliyosunuz. Sen şöyle yaptın böyle yaptın o bu şu. Yazıklar olsun. 5 tane kedi köpeğin ortasına yemi atınca nasıl mahşer yerine döner ortalık şuan öylesiniz herkes birbirini kötülüyo aşağılıyo
  • Yavuz burda milketin ekmegi ile oynuyin kendine dikkat et ekmek namusdur...
  • Sahi sizde girecekmisiniz bu yapılmasını istediğiniz sınava? Doğru ya okul mezunlarının girmesine gerek yok tabii siz öyle istiyorsunuz . sahii siz okul mezunları herşeye vakifsiniz.Bu günlerede siz getirdiniz Türk sivil havacılığın başarılarını . Zaten okullarda tüm havacılık bilgileri mükemmel donatiliyor.Dönüpde bir aynaya bak tavsiye ederim.
  • Cevapları dağıttılar ingilizce bilmeden konuşamadan adam gibi tecrübe yapmadan lisans aldınız sizi gidi uyanıklar.Yavuz kiminen yaptı cEren ile.Dünya ticaret merkezinde cErenin peşinden ayrılmıyorsunuz hala bedavadan sınavları geçeceksiniz diye. Kendinize çok güveniyorsanız bu lisanlarla yurtdışına gider çalışırsınız Sizden sadece qualified mechanic olur Size cs yasa ss yetki ve mührü vererek uçakları tehlikeye atıyorlar. Daha bi kerede kalmadan geçin tip kursu sınavlarını Kendinizi büyük görmeyin Tk ya bişey olursa o zaman belli olur kim kalifiye kim değil yoksa adam azlığında kolayca bedavadan lisans aldınız yunan ve bulgar otoriteleri sayesinde. Hadi gidip almanyadan alın bakalım alabiliyorsanız. Basic skill ve mandatory task yapmadan alınan lisansları saymıyorum benim gözümde değeri yok. 350 euro ya dtm de sınav yapıyorlar geçme garantili Shgm ne yapıyor.Sınava gönderecek adamı yok.Azcık oralarda bir yetkili dolaşsa mevzuyu anlar zaten.Bütün düzen hep böyle kurulu.

UTED (Uçak Teknisyenleri Derneği) Başkanı Necdet Aksaç, UTED Dergisi'nde yer alan yazısında lisanslandırma süreciyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Aksaç; 'insanları veya kurumları karalamaya kimsenin hakkı yoktur. Haddi de değildir' dedi.

Aksaç'ın yazısı:

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

Son zamanlarda lisanslandırma sürecinin iyileştirilmesi için yapılan çalışmalarla ile ilgili birçok gerçek olmayan spekülasyon yapılmıştır.

Bu konuda derneğimizin yaptığı çalışmalarla ve yaklaşımımızla ilgili kısaca bilgi vereceğim.
SHY 66 lisansı alım sürecinin önündeki engellerin kaldırılması ve ülkemizdeki lisanslandırma sürecinin iyileştirilmesi için SHGM yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde SHY 66 Çalışma Grubunda yer aldık. Ülkemizdeki lisans alım sürecinin önündeki en önemli engel olan Temel Eğitim Deneyim Kayıt Listelerinin yeniden düzenlenmesine katkıda bulunduk.

Yıllarca bu mesleği yapan ve emekli olan birçok meslek büyüğümüzün çalışma hayatları boyunca yapıldığına tanık olmadıkları bakım işlemlerinin, henüz lisans alım aşamasında olan genç meslektaşlarımızdan “Temel Eğitim Deneyim Kayıt Listesi” ile talep edilmesinin doğru olmadığını ifade ettik. Ve en çok tercih edilen lisans kategorileri olan

-A1
-1
-B2

Temel Eğitim Deneyim Kayıt listelerini yeniden düzenledik ve SHY 66 Lisanslandırma Çalışma Grubunun onayına sunduk. Meslektaşlarımız, A bakım kapsamında gerçekleşen bakım işlemlerinde bu listeleri doldurulabilecek.

Ayrıca, genç meslektaşlarımızın Avrupa Birliği ülkelerindeki kuruluşlar aracılığıyla EASA lisansını tercih etmek zorunda kaldıklarını ve bunun ülkemiz havacılığının gelişmesinin önünde bir tehlike oluşturabileceğini her ortamda ifade ettik.

İlk yapılan SHY 66 Lisanslandırma toplantılarında, SHGM yetkililerinden EASA lisansına sahip meslektaşlarımızın Yunanistan, Bulgaristan gibi ülke otoritelerine mahkûm edildiğini dile getirdik ve EASA lisanslarının SHY 66 Lisanslarına dönüşümünü talep ettik. Ancak, hepimizin bildiği gibi, HATA Eğitim kuruluşunun başka bir ülkede gerçekleştirdiği bir sınav organizasyonunda tespit edilen kopya nedeniyle, bu sınavların SHGM kontrolünde olmadığı ifade edilmiş ve bu talebimiz uygun bulunmamıştı.

Ayrıca, 19 Ocak 2017 tarihinde Ankara’da yapılan toplantıda, SHGM tarafından bakım kuruluşlarından, SHY 66 dışındaki lisans sahibi çalışanlar için “validasyon sınavı” talep edileceği ilk defa bu toplantıda ifade edilmiş ve kapsamı ile ilgili henüz bir karar verilmediği belirtilmişti.

11 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da yapılan toplantıda ise, Teknik içerikli Modüller ve Modül 10’dan SHGM tarafından yetkili SHY 147 kuruluşlarından sınav talep edileceğinin bilgisi verildi.

3 Mayıs 2017 tarihinde yapılan son toplantıda da, “validasyon” tekrar gündeme geldi. Haziran ayı içerisinde bu yönde bir düzenleme yapılacağı ile ilgili bilgi verildi. Biz de bu bilgileri meslektaşlarımızla paylaştık.
Yukarıdaki akışın dışında doğru olmayan beyanlar üreterek, insanları veya kurumları karalamaya kimsenin hakkı yoktur. Haddi de değildir.

Bugün, turistik gezilerle “parayı getir, EASA lisansını götür” algısının oluşmasına neden olanlar, bu mesleği hakkıyla yapan meslektaşlarımızı da zan altında bırakmakta ve mesleğimize itibar kaybettirmektedir.

Bu süreçte, yalnızca SHGM ve EASA lisans sahibi olan meslektaşlarımız mağdur edilmemiştir. Hepimizin vergileri ile kurulan lise ve yükseköğretim okullarında, havacılık bakım eğitimi alan gençlerimizde, lisanslandırma sürecindeki çarpıklıktan dolayı hak kaybına uğramaktadır.

Bu çözümsüz ortamda, yaklaşık 10 milyon “Euro” ülke kaynağının heba olduğu ifade edilmektedir. Kurumların buna odaklanması ve çözümü için irade göstermesi gerekir.

Öncelikle bataklık kurutulmalıdır. Bu EASA lisans organizasyonlarının son bulması için sorumluların bir an önce gerekli önlemleri almasını bekliyoruz. Uçak Bakım Lisansı gerekliliklerine sahip olmayan SHGM veya EASA lisans sahiplerini ayrıştıracak bir yöntem zaman içerisinde mutlaka bulunacaktır.

Burada en büyük sorumluluk, SHGM ve Bakım Kuruluşlarına düşmektedir.

Değerli Meslektaşlarım,

Hoşgörü ve Rahmet ayı Ramazan’ın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini dilerim.
Tüm meslektaşlarımıza ve sivil havacılığımızın tüm paydaşlarına görevlerinde kolaylıklar ve emniyetli çalışmalar dileriz.

Saygılarımla...

Necdet Aksaç'tan lisanslandırma açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Yazıkk ki ne yazıkk ~ 1 yıl önce
Vay insanlığın haline nasıl bu kadar birbirinize düşman olabiliyosunuz nasıl bu kadar kin dolu olabiliyosunuz. Sen şöyle yaptın böyle yaptın o bu şu. Yazıklar olsun. 5 tane kedi köpeğin ortasına yemi atınca nasıl mahşer yerine döner ortalık şuan öylesiniz herkes birbirini kötülüyo aşağılıyo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavuz ~ 1 yıl önce
Yavuz burda milketin ekmegi ile oynuyin kendine dikkat et ekmek namusdur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kendi başına ~ 1 yıl önce
Sahi sizde girecekmisiniz bu yapılmasını istediğiniz sınava? Doğru ya okul mezunlarının girmesine gerek yok tabii siz öyle istiyorsunuz . sahii siz okul mezunları herşeye vakifsiniz.Bu günlerede siz getirdiniz Türk sivil havacılığın başarılarını . Zaten okullarda tüm havacılık bilgileri mükemmel donatiliyor.Dönüpde bir aynaya bak tavsiye ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Delikanlı olan kendini ispatlar ~ 1 yıl önce
Gider Türk hava yollarında sınava girer istenilen modüllerden geçer hatta tüm kendine karşı olan kendisinin lisansı hak etmeden aldığına inanan insanları utandırmak için gider bir de üzerine Türk lisansını alır. Öyle hocayı yemeğe götürelim cevapları çalalım sınavları geçelim muhabbetlerine girmez. Ayrıca üniversite sınavına girer tüm bu okullara nispeten Türkiye'de ilk 20.000 kişinin arasına girer. Sonra da aramızda hiçbir fark kalmaz. Öyle yalandan yalandan işler çevirip de ben teknisyen oldum diye ortalarda dolaşmanın alemi yok. Bağcılardan gelenlere lafım yok kardeşim.Hüseyin günad hocaların sayesinde onlar çok güzel bir konuma geldiler tebrik ediyoruz kendilerini. Türk hava yollarının ihtiyacı olmasa havacılık sektörü türkiye'de gelişmese Şirketler yetkilenmeniz için sizlere bu kadar müsaade etmezler de müsaade etmez neredi. Haddini bilecek birileri varsa onlarda her türlü dolandırıcılıkla lisans alanlar Nokta.
Delikanliya ~ 1 yıl önce
Sirket ihtiyaclarindan dolayi bu kadar easa lisansli cogaldi dogru ama bunun sebebi bu insanlar degil.. Bunun sebebi bu baskan gibi bos beles insanlarin kendini teknisyen stk diye tanitip teknisyenin arkasinsan kendi tanidik fosil teknisyenler bu sirketten atilma sebebi olarak easa lisansli genc teknisyenler oldugu icin bu kiliflari uydurmaya shgm lisansli ile easa lisanliyi ayirip 2. Sinif teknisyen muamelesi icin ugrasiyo bu kendini teknisyen stk olarak tanitan bu dernekgin ust kadrosu.. Amac kendi adamlari bu sektorten artik ekmek yiyemiyo onlari tekrardan 80 yasina kadar tk da calistirmak..
Yillarca ~ 1 yıl önce
Yillarca tk da mng de millet catir catir ayni cikan sorulara giripte verdi bu modul sinavlarini. Eyy baskan sen nerdeydin o zaman bu adamlar easa lisanlilardan cok shgm lisansi var sektorde calisiyo catir catir vuruyor.. Tip Ojt defterlerini panel kartlarini ile dolduran dunya kadar adam shgm lisansi ile catir catir vuruyor... Bi kutu baklavaya sinavi gecenler shgmcatir lisanli catir muhur vuruyor.. Bunlarin hepsi halen bir fiil shgm lisansli bunlara nolcak peki.
Bedavadan easa lisansı aldınız ~ 1 yıl önce
Cevapları dağıttılar ingilizce bilmeden konuşamadan adam gibi tecrübe yapmadan lisans aldınız sizi gidi uyanıklar.Yavuz kiminen yaptı cEren ile.Dünya ticaret merkezinde cErenin peşinden ayrılmıyorsunuz hala bedavadan sınavları geçeceksiniz diye. Kendinize çok güveniyorsanız bu lisanlarla yurtdışına gider çalışırsınız Sizden sadece qualified mechanic olur Size cs yasa ss yetki ve mührü vererek uçakları tehlikeye atıyorlar. Daha bi kerede kalmadan geçin tip kursu sınavlarını Kendinizi büyük görmeyin Tk ya bişey olursa o zaman belli olur kim kalifiye kim değil yoksa adam azlığında kolayca bedavadan lisans aldınız yunan ve bulgar otoriteleri sayesinde. Hadi gidip almanyadan alın bakalım alabiliyorsanız. Basic skill ve mandatory task yapmadan alınan lisansları saymıyorum benim gözümde değeri yok. 350 euro ya dtm de sınav yapıyorlar geçme garantili Shgm ne yapıyor.Sınava gönderecek adamı yok.Azcık oralarda bir yetkili dolaşsa mevzuyu anlar zaten.Bütün düzen hep böyle kurulu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000