09 Temmuz 2013, Salı 17:01:07

MOTORU METRELERCE ÖTEYE FIRLADI!

San Francisco'da geçtiğimiz hafta sonu inişi sırasında düşen yolcu uçağının kaza simülasyonu yapıldı...
  • aci ve gercek. kaza yerinin hemen yaninda taksi yapip,devaminda kalkis yaptik.hic ic acici bir goruntu degildi.gercekten ucuz atlatilmis bir kaza.kuyruk hemen denizle havalimaninin birlestigi yerde duruyor. uzunca bir mesafe ucaktan kopan parcalarla kaplanmis,ve sonunda ucak hafif yan yatmis duruyor.enkazi gordunce ucuz atlatilmis diyor insan.bunla gecmis olsun.
  • Uçağın inişte çekilmiş gerçek videosunda yaklaşması oldukça düşük bir açıda gibi. Bu uçağın full iniş flaplı olmadığı gibi de yorumlanabilir. İnişte aft CG limitinin de gerisinde bir trim ihtiyacı doğacak hatalı CG de olabilir. Bu durumda sürat düzeltmesi (yani ilave sürat) gerekebilir. Onun dışında daha toplama bile yapmadan yaklaştığı açıda hiçbir uçakta kuyruk kolay kolay yere temas etmez. Bir ihtimal de uçakta trim istem dışı aşırı geri sarmış ve pilotlar yaklaşmayı burnu sürekli öne bastırarak yapmış olabilir.
  • Boeing artık kovboyluğu bırakıp pilotların da insan olduğunu ve yorgunluk v.s. gibi sebeplerle hata yapabileceği gerçeğiyle yüzleşmeli ve uçaklarına gerekli "protection"ları entegre etmelidir. Yüzlerce can taşıyan bir uçağın Cessna'dan farkı yalnızca "stick shaker" olmamalıdır!
  • Acil durum araclarindan (itfaiye araci) bir tanesi kazada olen (belkide o an olmemis olan) kisilerden birisini ezmis.

San Francisco'da düşen Asiana uçağının kazasının simülasyonu yapıldı.

Pist başına geldiğinde kuyruk kısmını pistin baslangıcına vuran uçağın kuyruğu çarpmanın etkisiyle parçalara ayrılıyor. Pistte süratle ilerlemeye devam eden uçak bir anda adeta şaha kalkıyor ve tekrar yere düştüğünde motorlardan biri metrelerce öteye fırlıyor.

İşte o korkunç kazanın simulasyonu:
 

MOTORU METRELERCE ÖTEYE FIRLADI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

aci ama gercek ~ 5 yıl önce
aci ve gercek. kaza yerinin hemen yaninda taksi yapip,devaminda kalkis yaptik.hic ic acici bir goruntu degildi.gercekten ucuz atlatilmis bir kaza.kuyruk hemen denizle havalimaninin birlestigi yerde duruyor. uzunca bir mesafe ucaktan kopan parcalarla kaplanmis,ve sonunda ucak hafif yan yatmis duruyor.enkazi gordunce ucuz atlatilmis diyor insan.bunla gecmis olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GÖRÜNTÜLERE GÖRE ~ 5 yıl önce
Uçağın inişte çekilmiş gerçek videosunda yaklaşması oldukça düşük bir açıda gibi. Bu uçağın full iniş flaplı olmadığı gibi de yorumlanabilir. İnişte aft CG limitinin de gerisinde bir trim ihtiyacı doğacak hatalı CG de olabilir. Bu durumda sürat düzeltmesi (yani ilave sürat) gerekebilir. Onun dışında daha toplama bile yapmadan yaklaştığı açıda hiçbir uçakta kuyruk kolay kolay yere temas etmez. Bir ihtimal de uçakta trim istem dışı aşırı geri sarmış ve pilotlar yaklaşmayı burnu sürekli öne bastırarak yapmış olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
goruntu ~ 5 yıl önce
ne yorum yapayim bilemiyorum!.bu kadar anlamli kelimeler bir araya getirilip nasil bukadar anlamsiz bir cumleler zinciri yaratabiliyor insanoglu sasmamak elde degil.
Protection ~ 5 yıl önce
Boeing artık kovboyluğu bırakıp pilotların da insan olduğunu ve yorgunluk v.s. gibi sebeplerle hata yapabileceği gerçeğiyle yüzleşmeli ve uçaklarına gerekli "protection"ları entegre etmelidir. Yüzlerce can taşıyan bir uçağın Cessna'dan farkı yalnızca "stick shaker" olmamalıdır!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
protection ~ 5 yıl önce
kovboy olan boeing degil yorgun olan pilotdur! bu ucak diger airlinerlar gibi autoland yapabilir. eger yorgunsan buna basvurabilirsin oyle degilmi? Ancak bu tip operasyon yapan ultra long range pilotlari inis yapma firsatini kacirmamak icin herzaman firsat kollarlar.....
Kimse duymadi mi ~ 5 yıl önce
Acil durum araclarindan (itfaiye araci) bir tanesi kazada olen (belkide o an olmemis olan) kisilerden birisini ezmis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uff ~ 5 yıl önce
bende öyle anladım çinli kızı
duymayanlar için ~ 5 yıl önce
"one of the emergency vehicles may have run over one of the two chinese girls who died."

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000