12 Aralık 2017, Salı 22:14:06

Milli savaş uçağı ses hızını iki kat aşacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), yeni web sitesinin yayına aldı. Ürünler hakkında detaylı bilgilerin verildiği sayfalarda ilk anda en çok ziyaret edilen bölümler TF-X olarak da bilinen Milli Muharip Uçak (MMU) ile jet motorlu eğitim uçağı Hürjet’in sayfaları oldu. TAI, iki ürün için de ilk defa detaylı teknik bilgiler paylaştı.
  • lafontenden masallar uyusunda büyüsün niiiinnniii
  • Ben partili degilim. Fakat bu ucagi bu parti yapar, istediginizkadar kedinize yedirmeyin , bu is olacak. Yapanlar nasil yapiyor, Bu kadar karamsar olmayin, Ya olacak ya olacak bu kadar , Fazla camur atmayin gelirim oraya, Bu isin basinda hemserim ismail bey var. yapar. Adamlarida isten atmasini bilir,
  • Elin oglu yaptiktan sonra tüm özelliklerini test ucusunda ortaya cikarir ve sunar.Biz daha yapmadan, ballandira, ballandira, salliya, salliya ortaya cikariyoz. Birakin 2 misli ve milli ses hizinida. Yapinda ucurun. Yarisinada Milletce raziyiz. Simdiye kadar 80 miliyon nufuzumuzla, elimizde salladigimiz bayragimizla övündük. Birazda havada gögsüne yapistirdigimiz bayragimizla, ucan ucagimizla övünelim. ATAM 100 sene önce bizlere bosuna demis. Istikbal göklerdedir. Bugünleri hepimiz görüyoruz. Boeing ve Airbus miliyarlari götürüyor. Galiba bizlerin kafasina simdi Dank etti.
  • Saman ithal ediyoruz saman :-(

Çift motorlu olacak MMU’da her motorun itiş gücü 20 bin libreye ulaşacak. Uçak 55 bin feet irtifaya (yaklaşım 18 bin 600 metre) irtifaya çıkabilecek. Menzili ise 600 deniz mili yani 1,110 kilometre.

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.

MMU'nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi planlanan F-35A uçakları ile birlikte görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmekte.

MMU’da kullanılacak motor için hazır motorların performans isterlerine etkisi ile aday firmaların özgün veya geliştirme motorlar için çözümleri incelenmektedir. Aday motor firmalarından alınan bilgiler ve yapılan performans analizleriyle Hv.K.K.lığı harekât isterlerini karşılayabilmek amacıyla çift motorlu bir MMU konfigürasyonu belirlenmiştir.

JET MOTORLU HÜRJET EĞİTİM UÇAĞI

HÜRJET'in, Türk Hava Kuvvetleri'nin Tekamül Jet Eğitim Uçağı olarak T-38 uçaklarının yerine hizmete girmesi, geleceğin savaş pilotlarının HÜRJET'te yetiştirilmesi hedefleniyor. HÜRJET'in 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı modeli, ülkemizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin Silahlı Kuvvetlerinde, Hafif Taarruz, Yakın Hava Destek, Sınır Güvenliği, Terörle Mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlandırılacak.

HÜRJET, 1.2 Mach maksimum hıza ve 45,000 feet (yaklaşık 15 bin metre) maksimum irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak. 

Milli savaş uçağı ses hızını iki kat aşacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

e bebeeme ~ 6 ay önce
lafontenden masallar uyusunda büyüsün niiiinnniii

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siyaset ~ 6 ay önce
Ben partili degilim. Fakat bu ucagi bu parti yapar, istediginizkadar kedinize yedirmeyin , bu is olacak. Yapanlar nasil yapiyor, Bu kadar karamsar olmayin, Ya olacak ya olacak bu kadar , Fazla camur atmayin gelirim oraya, Bu isin basinda hemserim ismail bey var. yapar. Adamlarida isten atmasini bilir,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan Sever. ~ 6 ay önce
Elin oglu yaptiktan sonra tüm özelliklerini test ucusunda ortaya cikarir ve sunar.Biz daha yapmadan, ballandira, ballandira, salliya, salliya ortaya cikariyoz. Birakin 2 misli ve milli ses hizinida. Yapinda ucurun. Yarisinada Milletce raziyiz. Simdiye kadar 80 miliyon nufuzumuzla, elimizde salladigimiz bayragimizla övündük. Birazda havada gögsüne yapistirdigimiz bayragimizla, ucan ucagimizla övünelim. ATAM 100 sene önce bizlere bosuna demis. Istikbal göklerdedir. Bugünleri hepimiz görüyoruz. Boeing ve Airbus miliyarlari götürüyor. Galiba bizlerin kafasina simdi Dank etti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 6 ay önce
Saman ithal ediyoruz saman :-(

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000