05 Nisan 2017, Çarşamba 09:47:26

Milli savaş uçağı için altyapı çalışmaları başladı

Milli savaş uçağı 'TF-X'in 2023'te havalanabilmesi için altyapı çalışmaları başladı. Rüzgar tünelleri, laboratuvar ve test merkezleri yapılacak. Ayrıca mükemmeliyet merkezi açılacak.
  • Turkiye f16 ile napcak 240 tane ile bence bosuna gitmesinler f16 ucaklari cok guzel istanbulda darbe aksami kac f-6 ustumden gecti vallaha nedeyim cok guzel bir ucak keisnlikle kalsin!!
  • 6 Senede ucak yapacakmis. Degil 2023, 2223'de olsa ucak yapamazsiniz. CMYLMZ bukadar güldüremedi daha. Cikolata reklamindan korkan adamlar savas ucagi yapacak. Sonra yine bizi kandirdilar magduruz.
  • Bir is yapmak isteniyor. Binbir turlu. Bahaneler. Itirazlar. Bu ne kiskancliktir. Anlamiyorum , istanbulda bir. Bogaz koprusu yapmak icin projrlendirildi , soylenmiyen laflar kalmadi Bu kopruye ne gerek ver diye itirazlarda bulundular, itiraz eden biri de simdi topragin altinda, is kisinin aynasidir ., simdi uc kopru var deniz altinda yer ustunde okadar gecitler ve yollar var yinde yetmiyor,
  • Turkceyi Sana ogretirim gafil avlanma. Avlanirsin ,bir daha boyle bir yorum okursam bu kosede. Insanlari hatalarini yuzune vurursan gelirim oraya, turkceyi sana. Orda ispat ederim , Allah Insanlarin hatasini yuzune vurmiyor ki insanlar her adim atislari . Hata dolu,

Türkiye havacılıkta yeni bir dönemin kapılarını aralamak için harekete geçti. Bu kapsamda Hükümet, ilk milli savaş uçağı olacak TF-X'in 2023'te havada olabilmesi için altyapı yatırımlarının startını verdi.

Bu amaçla havacılık sanayinin geliştirilmesine yönelik olarak sertifikasyon, test ve diğer altyapı ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla 'Havacılık Teknolojileri Test ve Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Etüdü Projesi' çalışmaları başlatıldı. Türkiye'yi havacılık endüstrisinde dünya markası haline getirmeyi hedefleyen hükümet, bu alanda yapacağı altyapı yatırımlarına başladı. Geliştirilen test ve mükemmeliyet merkezi projesi kapsamında havacılık sanayiinin mevcut altyapı, kabiliyet ve kapasitesinin geliştirilmesi hedefleniyor.

ULUSLARARASI REKABET

Ayrıca uluslararası alanda rekabet edebilecek nitelikte ve kalitede ürünlerin imal edilmesi amacıyla sektörün ihtiyaç duyduğu test merkezleri, laboratuvarlar ve rüzgar tünelleri inşa edilmesi hedefleniyor. Rüzgar tünelinin içine yerleştirilen gerçek ya da küçültülmüş boyutlardaki parça ve araçların aerodinamik nitelikleri, denetlenebilen koşullar altında denenebilirken, gerekli hızlara göre farklı düzenekler de kullanılacak. Yeni tasarlanacak tünel, parça testlerinde de kullanılabilecek şekilde dizayn edilecek.

TÜBİTAK’la işbirliği yapılacak

Hazırlanacak bu altyapıların işletme modellerini de kapsayan projede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK işbirliği içerisinde çalışacak. Söz konusu projenin bu yıl içerisinde tamamlanarak, gerekli alt yapıların oluşturulması için de bu süreçten sonra harekete geçilecek.

F-16'ların yerini alıp, F-35'lerin açığını kapatacak

Hükümet test ve mükemmeliyet merkeziyle Milli Muharip Uçak (TF-X) projesi öncesi altyapı yatırımlarını tamamlayacak. 2023 yılından sonra hem F-16 savaş uçaklarının yerini alacak şekilde hem de yeni nesil savaş uçağı F-35'lerin açığını kapatacak şekilde geliştirilen TF-X'in kavramsal tasarım çalışmaları 2013 yılında tamamlandı. Projenin, ön tasarım aşaması için ise 2016 yılının Ağustos ayında sözleşme imzalandı. 2020 yılında uçağın seri üretimine geçilmesi hedefleniyor. (Akşam)

Milli savaş uçağı için altyapı çalışmaları başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

F16 ~ 1 yıl önce
Turkiye f16 ile napcak 240 tane ile bence bosuna gitmesinler f16 ucaklari cok guzel istanbulda darbe aksami kac f-6 ustumden gecti vallaha nedeyim cok guzel bir ucak keisnlikle kalsin!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aa ~ 1 yıl önce
6 Senede ucak yapacakmis. Degil 2023, 2223'de olsa ucak yapamazsiniz. CMYLMZ bukadar güldüremedi daha. Cikolata reklamindan korkan adamlar savas ucagi yapacak. Sonra yine bizi kandirdilar magduruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rio ~ 1 yıl önce
Bir is yapmak isteniyor. Binbir turlu. Bahaneler. Itirazlar. Bu ne kiskancliktir. Anlamiyorum , istanbulda bir. Bogaz koprusu yapmak icin projrlendirildi , soylenmiyen laflar kalmadi Bu kopruye ne gerek ver diye itirazlarda bulundular, itiraz eden biri de simdi topragin altinda, is kisinin aynasidir ., simdi uc kopru var deniz altinda yer ustunde okadar gecitler ve yollar var yinde yetmiyor,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kebebci oglu yorumcu ~ 1 yıl önce
Turkceyi Sana ogretirim gafil avlanma. Avlanirsin ,bir daha boyle bir yorum okursam bu kosede. Insanlari hatalarini yuzune vurursan gelirim oraya, turkceyi sana. Orda ispat ederim , Allah Insanlarin hatasini yuzune vurmiyor ki insanlar her adim atislari . Hata dolu,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000