14 Aralık 2017, Perşembe 13:18:03

Milli muharip uçak projesinden flaş gelişme

Eurojet, Türkiye’nin en önemli havacılık projesi olan Milli Muharip Uçak (TF-X) için motor ihalesinden çekildi.
  • Birleşik Krallık basını motorun bugün Typhoon uçaklarını, yani Eurofighter’in bugün kullandığı motorun aynısı olacağını açıkladı. Tamamen yerli ve milli olacakmış. 250 uçağın da garantili olarak Türk Hava Kuvvetleri’ne satılacağını açıklamışlar. Seçimlere kadar Türk tasarımı, vs edebiyatı olabilir. Ancak, gerçek bilgi bu. Zaten gerçekçi de. Türkiye’nin motor yapacak birikimi yok. Bu fırsattan istifade belki, motor dahil, bazı parçaların yerli üretimi konusunda daha da ilerleme kaydedebiliriz. Yoksa F-16 üretimine döner bu iş. https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-13/britain-in-dogfight-to-retain-warplane-supremacy
  • geri kalnda kapora alır sonra kaçar!
  • Dile kolay 15-16 yıldır her konuda yalanın en kuyruklusunu hemde zerre surat kızarmadan söylüyorlar ve hala bu ülkede iktidardalar..! Anlayın artık halkımızın seviyesini..!
  • RR a gidecek belli zaten, alaman parçası olan amerikan ortaklığı olan motoru almayacagimiz belliydi ...

Türkiye’nin Milli Muharip Uçak Programında(TF-X) motoru sağlamak üzere rekabet eden katılımcılardan biri ihaleden çekildi.

C4 Defence'in edindiği bilgiye göre Uçağa motor seçenekleri arasında bulunan ve Eurofighter’a da güç veren EJ200 motorunun imalatçısı Almanya merkezli Eurojet Konsorsiyumu ihaleden çekilme kararı aldı.

Türkiye, Temmuz ayında bir çalıştay düzenleyerek yeni bir motorun sıfırdan T-Fx için tasarlaması şartıyla katılım talep etmişti.

EJ200 motoru Rolls-Royce’un XG-40 motoru baz alınarak geliştirilmişti. Eurojet konsorsiyumu Rolls-Royce, MTU Aero Engines, Avio Aero ve ITP firmalarından oluşuyor. 

Milli muharip uçak projesinden flaş gelişme

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

TFX Motor ~ 6 ay önce
Birleşik Krallık basını motorun bugün Typhoon uçaklarını, yani Eurofighter’in bugün kullandığı motorun aynısı olacağını açıkladı. Tamamen yerli ve milli olacakmış. 250 uçağın da garantili olarak Türk Hava Kuvvetleri’ne satılacağını açıklamışlar. Seçimlere kadar Türk tasarımı, vs edebiyatı olabilir. Ancak, gerçek bilgi bu. Zaten gerçekçi de. Türkiye’nin motor yapacak birikimi yok. Bu fırsattan istifade belki, motor dahil, bazı parçaların yerli üretimi konusunda daha da ilerleme kaydedebiliriz. Yoksa F-16 üretimine döner bu iş. https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-13/britain-in-dogfight-to-retain-warplane-supremacy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
geç ~ 6 ay önce
geri kalnda kapora alır sonra kaçar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
USTA YALANCI ~ 6 ay önce
Dile kolay 15-16 yıldır her konuda yalanın en kuyruklusunu hemde zerre surat kızarmadan söylüyorlar ve hala bu ülkede iktidardalar..! Anlayın artık halkımızın seviyesini..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İhale ~ 6 ay önce
RR a gidecek belli zaten, alaman parçası olan amerikan ortaklığı olan motoru almayacagimiz belliydi ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000