12 Şubat 2018, Pazartesi 12:30:13

Milli Muharip Uçak için seferberlik

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'nin ön tasarım sürecinde görev alacak ekiplerin oluşturulması için adeta mühendis seferberliği yaşanıyor.
  • gibi bişi olsa gerenk
  • Asil amac, zor olup kendilerinin hantal oldugu konularda kucuk firmalari zorlamak (anlasma sartlarini esnetmek, kucuk firmaya parayi gec odemekle tehdit etmek ya da odememekte diretmek). Garibim kucuk kobi'de para alabilmek icin somurulmeye razi olacak ve duzgun bir is yapmaya/vermeye zorlanacak. Muthis bir manevra!
  • milli uçağımız göklerde , tühh kandırıldık allah affetsin
  • Dün Devrim arabalarına taş koyan dalkavuklar gibisiniz, ama bu Memlekette ne olursa olsun Devletine güvenen ve kendine güvenen İnsanları hala var, sizlere rağmen, beyin yıkama filimleri sizi kendinizden almışda farkında değilsiniz, hiç kendine güvenmeyen devletine güvenebilir mi?, Ama siyasi düşmanlık sebebi ile kendini unutmayan ülkesi için taş üstüne taş koyacak sessiz insanlar var, sadece onlar sizin gibi kendine güvenlerini, sizin gibi kendisine güvensizliği gibi devşirmez sessizce, insansız uçak yapar, tank yapar, helikopter yapar, radar yapar..., siz konuşmaya devam edin.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.

Ürün ve teknoloji geliştirme ağırlığıyla Türkiye'nin en büyük ve zorlu Ar-Ge projesi olan MMU Projesi için binlerle ifade edilen mühendisin görev almasına ihtiyaç duyuluyor.

"Ödünç mühendis" formülü

TAI, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmalara, mevcut işlerini aksatmayacak şekilde süresi ve takvimi karşılıklı belirlenecek bir model önerdi.

Yaklaşık 1,5-2 yıl sürmesi planlanan iş birliği kapsamında firmalarda çalışan, alanında derinlemesine ve özel bilgiye sahip mühendisler, ihtiyaç duyulan alanlara yönelik kurulan ürün takımlarına dahil edilecek. Bu kişilerin tüm zamanlarını bu projeye ayırması gerekmeyecek. Mühendislerin haftanın belirlenecek günlerinde çalışmaları mümkün olacak. Böylece mühendisler hem kendi firmalarındaki çalışmalarını yürütecek hem de MMU Projesi'ne katkı verecek.

Oluşturulacak entegre ürün takımları, projenin başlangıcında bilinen veya yol alırken ortaya çıkabilecek bilinmeyen sorunların çözümünde görevler üstlenecek.

Milli çözümlerin sayısını artıracak

Bu model sayesinde, proje kapsamında ortaya çıkabilecek ihtiyaç ve problemlere çözüm sunabilecek kişi ve firmalarla daha projenin ön tasarım aşamasında tanışılması hedefleniyor.

Firmalarda çalışan mühendislerin ön tasarım ve gereksinimlerin belirlenmesi sürecinde projede görev almasının, projenin ilerleyen aşamalarında ortaya çıkacak iş fırsatlarından haberdar olunmasına ve o yönde kabiliyet ve altyapı oluşturmasında fırsat sağlayacağı belirtiliyor.

İlerleyen aşamalardaki ihtiyaçları bilerek hazırlık olanağına kavuşacak firmalar, bu doğrultuda araştırma ve üretim planlaması yapabilecek.

Uçağın kritik ön tasarım sürecinde görev alacak mühendisler, kendi firmaları ve ekosistemlerine taşıyacakları bilgilerle uçakta kullanılan milli sistem ve çözümlerin sayısının artırılmasını da sağlayacak.

Firmalara ayrıca bu hizmet alımı karşılığında bir anlamda fon desteği sağlanmış olacak.

Milli Muharip Uçak için seferberlik

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

akli mühendis ~ 6 ay önce
gibi bişi olsa gerenk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kobi yi Opmek ~ 6 ay önce
Asil amac, zor olup kendilerinin hantal oldugu konularda kucuk firmalari zorlamak (anlasma sartlarini esnetmek, kucuk firmaya parayi gec odemekle tehdit etmek ya da odememekte diretmek). Garibim kucuk kobi'de para alabilmek icin somurulmeye razi olacak ve duzgun bir is yapmaya/vermeye zorlanacak. Muthis bir manevra!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamdolsun ~ 6 ay önce
milli uçağımız göklerde , tühh kandırıldık allah affetsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
devrim ~ 6 ay önce
Dün Devrim arabalarına taş koyan dalkavuklar gibisiniz, ama bu Memlekette ne olursa olsun Devletine güvenen ve kendine güvenen İnsanları hala var, sizlere rağmen, beyin yıkama filimleri sizi kendinizden almışda farkında değilsiniz, hiç kendine güvenmeyen devletine güvenebilir mi?, Ama siyasi düşmanlık sebebi ile kendini unutmayan ülkesi için taş üstüne taş koyacak sessiz insanlar var, sadece onlar sizin gibi kendine güvenlerini, sizin gibi kendisine güvensizliği gibi devşirmez sessizce, insansız uçak yapar, tank yapar, helikopter yapar, radar yapar..., siz konuşmaya devam edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000