16 Ekim 2017, Pazartesi 16:31:35

MGK sona erdi: "Hava sahası kapatılsın"

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. Türk Hava Sahası'nın kapatılması tavsiye edildi.
  • Çok geç kaldınız.Zararın neresinden dönülürse kardır.Türkmen bölgesine açılan Ovaköy sınır kapısı bir an önce açılmalı ve Habur da kapatılmalıdır.
  • Sıra artık ihanetçi polislerden bürokratlara geçmeli.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. MGK'dan Türk hava sahasının Kuzey Irak'a kapatılması ve OHAL'in uzatılması için tavsiye kararı aldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen MGK'da OHAL, İdlib operasyonu, bağımsızlık referandumunun ardından Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne yönelik yaptırım planlarıyla ABD ile yaşanan vize gerginliğinin de ele alındı. Toplantının ardından OHAL'in uzatılması için tavsiye kararı alındı.

OHAL'in 5. kez uzatılması için Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiyede bulunması hemen ardından konu Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak.

MGK açıklamasının tam metni şöyle:

1 -Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib’te “gerginliği azaltma görev gücü” kapsamında yürüttüğü harekât hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiştir. Suriye’de kalıcı barışı tesis etmek amacıyla, Astana mutabakatı çerçevesinde görev yapan unsurlarımızın İdlib çatışmasızlık bölgesindeki görevini başarıyla sürdürdüğü değerlendirilmiştir.

2- Irak Anayasası’nı ihlal eden gayrımeşru IKBY referandumu sonrasında atılan adımlar değerlendirilmiş; alınması öngörülen yeni tedbirler müzakere edilmiştir.

TÜRK HAVA SAHASI'NIN KAPATILMASI TAVSİYE EDİLDİ

Türk Hava Sahası’nın IKBY’ne kapatılması ve İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Merkezî Irak Yönetimi’nce devralınması sürecinin başlatılması hükûmete tavsiye edilmiştir.

Bu çerçevede merkezî Irak Yönetimi’nin tüm ülkede anayasal egemenliğini tesis etmek üzere ve özellikle Kerkük’te attığı adımlar değerlendirilmiş; Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önem bir kez daha vurgulanmıştır.

Merkezî Irak Yönetimi’nin Kerkük’te yürüttüğü operasyonun, şehrin son dönemde bozulmaya çalışılan demografik yapısının, tarihî derinliğine uygun şekilde tesisini de sağlamayı amaçlaması hususundaki hassasiyetimiz ve beklentimiz özellikle belirtilmiştir.

3- FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hâl değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.

MGK sona erdi: "Hava sahası kapatılsın"

Facebook Yorum

Yorumlar

... ~ 1 yıl önce
Çok geç kaldınız.Zararın neresinden dönülürse kardır.Türkmen bölgesine açılan Ovaköy sınır kapısı bir an önce açılmalı ve Habur da kapatılmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karınca ~ 1 yıl önce
Sıra artık ihanetçi polislerden bürokratlara geçmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000