31 Aralık 2014, Çarşamba 08:15:39

MARDİN HAVALİMANI GÜNEYDOĞU'YU DÜNYAYA BAĞLAYACAK

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, turistlerin gözde mekanlarından Mardin'de yapımı tamamlanan uluslararası havalimanı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni dünyaya açacak.
  • Gaziantep küçücük ve karışık terminaliyle,uzun süredir sahip olduğu 30 metrelik daracık pistiyle,yılan hikayesine dönen ve bir türlü bitirilemeyen diğer geniş pistiyle Doğu'nun Dünya'ya açılan kapısı asla olamaz.
  • her şeyi bir kenara bırakın: eski terminal gitti yerine muhteşem bir terminal geldi.3 büyük şehre sefer var.Marınden Yeşilkoye THY dışında bir firma daha uçarsa, çok iyi olacak. Yeşilkoye sadece şu anda THY sefer koymuş. Ayrıca tüm uçuşlarda doluluk oranları %85-90 civarında. Her gecen gün artan yolcu sayısı.. Anlatılacak başka bir şey yok.
  • BİKERE ŞIRNAK HAVALİMANI AÇILDIKTAN SONRA D.BAKIR YÜZDE 35 MARDİN YÜZDE 50 YOLCU POTANSİYELİNİ KAYBETTİ..EĞER TURİSTŞER İÇİN DIŞHAT İÇİN BU KADAR MALİYET YAPILDIYSA VAH ÜLKEMİZ HALİNE...TAM BİR SEÇİM YATIRIMI..YATIRIMI YAPAN AKP SEÇİMİ KAZANAN HDP...HAA BİRDE MUAMMER GÜLERİDE UNUTMAYALIM...MALUM KENDİSİ MARDİNLİ VE ŞUAN YÜCE DİVANDA...GERİSİNİ SİZ ANLAYIN....
  • dünyaya açılmayan havalimanı var mı ki ülkemizde?
  • YENİ TERMİNAL BİNASININ ÖZGÜN MİMARİSİ FİLAN YOK. BİLDİĞİN CAM YIĞINI. MARDİNE ÖZGÜ MİMARİ YAPMAK İÇİN BİNANIN DÖRT BİR YANINI CAM YAPMAK YERİNE TAŞ KULLANMALARI GEREKİRDİ. SON DÖNEM YAPILAN BİNALARDAN HİÇ FARKI YOK
  • Guneydogunun dünyaya açılan tek kapısı vardır. O da Gaziantep'tir. Herkes tarafından kıskanılır ve bir sidik yarıştırma çabasına girilir Antep ile...
  • dünyaya açılan kapısını Gaziantep sanıyorduk biz.
  • Güncel halini gösteren bir fotoğraf koysaydınız bari. Özgün mimariyi görmek isterdik haber açısından.
  • Ya kardeşim bu Hava Alanını yıllar önce o günkü Mardin Valisi İl Özel İdaresinin kısıtlı imkanlarıyla yaptırdı. Daha sonra da bildik olaylar, senmisin ülkeye hizmet eden diye adamı mahkeme mahkeme dolaştırdılar.
  • Sayın Omeroglu, ne yazık ki saçmaladınız. Sizin o kötü diye bahsettiğiniz limana günlük ortalama 5 uçak iniyor. Basit bir hesap yapın uzatmayalım. Ki güneydoğu için Batman, Diyarbakır ve Mardin havalimanı can alıcı noktadadır. Ayrıca ne kadar çok turistik bir şehir olduğunu umarım biliyorsunuz. Biraz daha araştırma lütfen. Evet en önemli, en büyük havalimanı flan değil ama artık türkiye için yer edinen başarılı bir havalimanı. Tşk.

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından biri olan Mardin'de yapımı tamamlanan, uluslararası uçuşların yapılabileceği havalimanı yeni terminal binası, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni dünyaya açacak.

Yaklaşık 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde verdiği talimatla çalışmalarına başlanan Mardin Havalimanı yeni terminal binasının yapımı tamamlandı.

TASARIM MARDİN'E ÖZGÜ

Yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği kentte, 33 bin 150 metrekare alanda terminal binası, 2 bin 500 metre uzunluğunda pist ve 4 uçaklık apron, 550 araçlık otopark, 2 VIP ve 1 CIP salonu ile yaklaşık 54,5 milyon lira bütçeye mal olan havalimanında Mardin'e özgü taş ve motifler kullanıldı.

İç ve dış hatlar giden yolcu ile gelen yolcu bölümlerinin birbirine entegre olabileceği şekilde dizayn edilen, atıkları ayrıştıran "Yeşil Havalimanı" olma özelliği taşıyan, bölgenin iklim koşullarına uygun mimaride tasarlanan havalimanında danışma masalarından, yürüyüş yollarına kadar engelliler için özel bölümler oluşturuldu.

Yeni havalimanının, geçen yılın ilk 11 ayında 2 bin 703 uçağın bu yıl aynı dönemde 3 bin 245 uçağın iniş kalkış yaptığı, geçen yıla oranla seyahat eden yolcu sayısında yüzde 31 oranında artışın meydana geldiği kentin turizm ve sanayisine önemli bir katkı sunması bekleniyor.

Hac ve umre uçuşlarının da yapılabileceği havalimanının hafta sonu Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından resmi açılışının yapılması planlanıyor.

"HAZIRLIKLAR TAMAM"

Vali Mustafa Taşkesen, 2 yıl önce başlanan çalışmalar neticesinde Mardin'in, özgünlüğüne uygun, son derece ihtişamlı bir havalimanına kavuştuğunu söyledi.

Uluslararası havalimanı statüsündeki Mardin Havalimanı'nın 6 aydan bu yana hizmet verdiğine işaret eden Taşkesen, yurt dışındaki pek çok havalimanıyla kıyaslandığında nazarlık takılacak kadar fark oluşturan bir havalimanı olduğunu belirtti.

Taşkesen, Mardin'in Güneydoğu'nun en önemli turizm merkezi olduğunu dile getirerek, "Mardin yılda bir milyon yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bölgenin iklim koşulları nedeniyle Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak'a inmesi gereken uçaklar da çoğu zaman Mardin'e yönlendiriliyor" şeklinde konuştu.

"Uluslararası uçuşlar henüz yapılmıyor ama uluslararası uçuşlar için hazırlıklarımız tamam" diyen Taşkesen, hangi ülkelere uçuş yapılacağının planlamasının yapılacağını vurguladı.

DÜNYAYA AÇILAN PENCERE OLACAK

Taşkesen, Mardin'i ziyaret eden turist sayısının her yıl artış gösterdiğine dikkati çekerek, bu yıl daha çok Japon turist beklediklerini kaydetti.

Türkiye'de son 12 yılda havayolunu tercih eden yolcu sayısının büyük oranda artış gösterdiğini kaydeden Taşkesen, "Ülkeye ve dünyaya açılan artık terminaller değil havalimanlarıdır. Geçen yıla oranla buradan uçuş yapan yolcu sayısı 100 bin artmış. Bu havalimanı da Mardin'in dünyaya açılan penceresi olacak" diye konuştu.

"Mardin dünyada sayılı, Türkiye'de de özgün ve nevi şahsına münhasır bir vilayettir" ifadesini kullanan Taşkesen, şunları kaydetti:

"Yerli ve yabancı turistlerin tercihinde ulaşım çok önemli. Önemli değerlere sahip olmasına rağmen ulaşım sorunu olduğu için turistlerin itibar göstermediği yerler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle yöreye özgü taş ve motiflerle inşa edilen, Mardin'in dünyaya açılan penceresi olacak bu havalimanının bölgenin turizm ve sanayisine olumlu katkı sunacağını düşünüyoruz."

Havalimanının bölgeye yatırımcıların da ilgisini artıracağını vurgulayan Taşkesen, "Çok sayıda müteşebbis Ortadoğu'da ortaklıklar kurmaya çalışıyor. Firmaların ilk sorduğu şey havalimanı var mı? Bu nedenle bölgenin sanayisi için de havalimanı önemli olacak" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÖZEL DAVET

Vali Taşkesen, Mardin Havalimanı için Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Davutoğlu ve emeği geçen herkese Mardin halkı adına şükranlarını sunduğunu söyledi.

Yeni havalimanının Başbakan Davutoğlu'nun katılacağı törenle açılışının yapılacağını ifade eden Taşkesen, talimatları doğrultusunda yapılan havalimanına sunduğu katkılardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da özel olarak açılışa davet edeceklerini sözlerine ekledi.

MARDİN HAVALİMANI GÜNEYDOĞU'YU DÜNYAYA BAĞLAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Antep ~ 4 yıl önce
Gaziantep küçücük ve karışık terminaliyle,uzun süredir sahip olduğu 30 metrelik daracık pistiyle,yılan hikayesine dönen ve bir türlü bitirilemeyen diğer geniş pistiyle Doğu'nun Dünya'ya açılan kapısı asla olamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mardinli ~ 4 yıl önce
her şeyi bir kenara bırakın: eski terminal gitti yerine muhteşem bir terminal geldi.3 büyük şehre sefer var.Marınden Yeşilkoye THY dışında bir firma daha uçarsa, çok iyi olacak. Yeşilkoye sadece şu anda THY sefer koymuş. Ayrıca tüm uçuşlarda doluluk oranları %85-90 civarında. Her gecen gün artan yolcu sayısı.. Anlatılacak başka bir şey yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAÇMA YATIRIMLAR ~ 4 yıl önce
BİKERE ŞIRNAK HAVALİMANI AÇILDIKTAN SONRA D.BAKIR YÜZDE 35 MARDİN YÜZDE 50 YOLCU POTANSİYELİNİ KAYBETTİ..EĞER TURİSTŞER İÇİN DIŞHAT İÇİN BU KADAR MALİYET YAPILDIYSA VAH ÜLKEMİZ HALİNE...TAM BİR SEÇİM YATIRIMI..YATIRIMI YAPAN AKP SEÇİMİ KAZANAN HDP...HAA BİRDE MUAMMER GÜLERİDE UNUTMAYALIM...MALUM KENDİSİ MARDİNLİ VE ŞUAN YÜCE DİVANDA...GERİSİNİ SİZ ANLAYIN....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ist ~ 4 yıl önce
dünyaya açılmayan havalimanı var mı ki ülkemizde?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MARDİNMÜNİH ~ 4 yıl önce
YENİ TERMİNAL BİNASININ ÖZGÜN MİMARİSİ FİLAN YOK. BİLDİĞİN CAM YIĞINI. MARDİNE ÖZGÜ MİMARİ YAPMAK İÇİN BİNANIN DÖRT BİR YANINI CAM YAPMAK YERİNE TAŞ KULLANMALARI GEREKİRDİ. SON DÖNEM YAPILAN BİNALARDAN HİÇ FARKI YOK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tek kapı Gaziantep ~ 4 yıl önce
Guneydogunun dünyaya açılan tek kapısı vardır. O da Gaziantep'tir. Herkes tarafından kıskanılır ve bir sidik yarıştırma çabasına girilir Antep ile...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gaziantep ~ 4 yıl önce
dünyaya açılan kapısını Gaziantep sanıyorduk biz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Güncel halini gösteren bir fotoğraf koysaydınız bari. Özgün mimariyi görmek isterdik haber açısından.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vali ~ 4 yıl önce
Ya kardeşim bu Hava Alanını yıllar önce o günkü Mardin Valisi İl Özel İdaresinin kısıtlı imkanlarıyla yaptırdı. Daha sonra da bildik olaylar, senmisin ülkeye hizmet eden diye adamı mahkeme mahkeme dolaştırdılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flywaway-omeroglu'na ~ 4 yıl önce
Sayın Omeroglu, ne yazık ki saçmaladınız. Sizin o kötü diye bahsettiğiniz limana günlük ortalama 5 uçak iniyor. Basit bir hesap yapın uzatmayalım. Ki güneydoğu için Batman, Diyarbakır ve Mardin havalimanı can alıcı noktadadır. Ayrıca ne kadar çok turistik bir şehir olduğunu umarım biliyorsunuz. Biraz daha araştırma lütfen. Evet en önemli, en büyük havalimanı flan değil ama artık türkiye için yer edinen başarılı bir havalimanı. Tşk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000