18 Şubat 2016, Perşembe 09:30:34

Lütfi Elvan'dan Çukurova açıklaması

Türkiye'nin en büyük havalimanı projeleri arasında yer alan Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili yeni bir süreç başlıyor.
  • Bu havalimanı Adana'yı bitirir.Şehre çok uzak bir yere yapılıyor.Şakirpaşa mahallesini ortadan kaldırıp buraya yapılsaydı süper olurdu.
  • Türkiye'de şehre en birleşik ve yakın bir ADA havalimanı yerine 50-60 km uzakta bir havalimanı ADANA için nasıl olur bilemiyorum.. İnşallah hayırlı olur
  • çıldır 180 milyon lira orası niye gündeme gelmiyor. rant mı yok acaba?
  • Çukurova gibi bölgesel projelerin artmasından yanayım. Fakat Adananın doğusunda 800.000 Mersinin batısında 500.000 nüfus var... Bence havalimanının bitimine paralel olarak batıda Silifkeye kadar, doğuda Osmaniyeye kadar raylı sistem (hızlı) açılmalı.

Müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle geçen yıl Ağustos'ta sözleşmesi feshedilen Çukurova Bölgesel Havalimanı, Yatırım ve Reformlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın girişimleriyle devlet bütçesiyle yapılacak.

Konuyla ilgili konuşan Elvan, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılması yönünde Yüksek Planlama Kurulu kararı için imzaya açıldığı müjdesini verdi.

Mersin ve Adana başta olmak üzere Çukurova Bölgesine hizmet vermek amacıyla konvansiyonel boyutlarda yapımı planlanan havalimanının yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmesinden vazgeçtiklerini ifade eden Elvan, projesi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan havalimanının yapım maliyetinin 750 milyon lira olmasının tahmin edildiğini ancak kesin maliyetin projelerin tamamlanmasının ardından belirleneceğini söyledi.

YÜKSEK PLANLAMA KURULU’NDA İMZAYA AÇILDI

Her alanda yapılacak olan yatırımların bizatihi takipçisi olduğunu vurgulayan Elvan, “Bunlardan biri olan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nı nasıl ve ne şekilde tamamlayacağımızı belirlemek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Bey ile bir araya geldik. Tekrar yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıktığımızda benzer problemlerle karşı karşıya kalabileceğimiz için buranın bizzat devlet tarafından doğrudan yapılmasına karar verdik. Bu çerçevede, kararı verdikten sonra Maliye Bakanlığımız, Hazine Müsteşarlığımız ve Kalkınma Bakanlığımızdan olumlu görüşler aldık.  Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız tarafından yapılması yönünde Yüksel Planlama Kurulu kararı için imza açıldı” ifadelerini kullandı. 2 yıl içinde tamamlanması planlanan havalimanının 30 milyon yolcuya hizmet edeceğini ve 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacağını vurgulayan Elvan, havalimanının devreye girmesi için her türlü çabayı gösterdiklerini ve kısa bir süre içinde tüm pürüzleri gidereceklerini ifade etti.

BÖLGEYİ UÇURACAK

İlk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve ihtiyaca göre kapasitesi artırılabilir şekilde planlanan havalimanının kapasitesinin, daha sonra 30 milyona çıkarılması hedefleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon kapasiteli iki havalimanından birisinin Çukurova Bölgesel Havalimanı olması planlanıyor. Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havalimanı, konumu itibarıyla Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak.

Lütfi Elvan'dan Çukurova açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

MIGHTY ~ 2 yıl önce
Bu havalimanı Adana'yı bitirir.Şehre çok uzak bir yere yapılıyor.Şakirpaşa mahallesini ortadan kaldırıp buraya yapılsaydı süper olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADA Şakirpaşa ~ 2 yıl önce
Türkiye'de şehre en birleşik ve yakın bir ADA havalimanı yerine 50-60 km uzakta bir havalimanı ADANA için nasıl olur bilemiyorum.. İnşallah hayırlı olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bölge ~ 2 yıl önce
bölge adana dan ibaret sanan klasik bir adanalı gibi konuşmuşsunuz
7 ~ 2 yıl önce
çıldır 180 milyon lira orası niye gündeme gelmiyor. rant mı yok acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Endişe ~ 2 yıl önce
Çukurova gibi bölgesel projelerin artmasından yanayım. Fakat Adananın doğusunda 800.000 Mersinin batısında 500.000 nüfus var... Bence havalimanının bitimine paralel olarak batıda Silifkeye kadar, doğuda Osmaniyeye kadar raylı sistem (hızlı) açılmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000