15 Mart 2010, Pazartesi 11:49:16

"LÜTFEN BIRAKIN ŞU GARİP EDEBİYATINI"

AirportHaber yazarı Doç. Dr. Korhan Oyman, Türkiye'de sivil havacılık sektörünün son dönemde en tartışılan konularından biri olan yabancı pilot uygulamasını kaleme aldı. İşte Oyman'ın kaleminden "Yabancı Pilot Polemiği"...
  • Anlayamadığım bir konu var. Ne zaman yabancı pilot çalıştırılmasıyla ilgili tepkiler büyüse ve bu konudan mağdur olanlar seslerini çıkarmaya başlasa mutlaka bunu savunan birileri çıkıyor ortaya ve yabancı çalıştıran şirketleri haklı göstermeye çalışıyor. Sanki bu olaylarda bu şirketlerin ve bunlara pilot sağlayan broker şirketlerin parmağı var???
  • korhan hoca;amerika birleşik devletleri toplama bir ülkedir ve bizlere örnek olabilmesi için biraz tarihe birazda insanlığa ihtiyaçları vardır,aslında bize örnek olabilecekleri birşeyde yoktur doğrusu.bizim coğrafyamız farklıdır,kurtlar sofrasıdır,çok devlet çok millet vardır,çok uzun tarih vardır bu tarihin bıraktığı iyi-kötü miraslar vardır.amerika birleşik devletlerinden küresel bakmaya çalışırsanız yanılırsınız.abd vatandaşları herşeyin "en"lerinin kendilerine ait olduğunu,çok güçlü olduklarını,herşeyi bildiklerini,abi olduklarını,heryere müdahale etme hakları olduğunu,özgürlükler ve demokrasi ülkesi olduklarını iddia ederler,ederler ama kanıtlayamazlar,kanıtlamaya çalışırkende ellerine yüzlerine bulaştırırlar ve rezil olurlar.saygıla
  • Kimse yabancı düşmanı değil , Kendi işsizlerini istihdam edersin yetmez ise yabancı yine getir, Ama kendinde işsiz adamlar varken , dışarıdan yabancı getirmek ve bunu savunmak abestir. Sen değilmiydin bundan 5 yıl önce bir yazında AÜ pilotaj bölümü ilk mezunlarına nasıl işe girme konusunda zorluk çıkarttıklarını şirketlerin, o dönemdede yabancı alımı başlamış, daha sonra tecrübelilerde iş bulamayınca yabancı pilot konusunu dönemin MGK sına Demirele kadar çıkarmışlar sen yazmıştın bu yazıyı.Ayıp değilmi sen değilmiydin ozaman bu işleri eleştiren yabancı istihdam ihtiyaç fazlasına karşı olan, Yabancı Pilottan para kazanan şirketlerden teklif aldın herhalde! kendine dönüş için iş bakıyorsun.Yoksa sendemi o malum tarikata girdin!.
  • Her nedense bu amerikaya gidenler, orası nasıl bir yerse havası suyu etkiliyor paraları yeşil yeşil tabi değişi veriyorlar. Bu Korhan Bey' e sormak lazım amerikada vatandaş olmayan kaç pilot uçabiliyor?, İnsanlar kendi ülkesinin menfatini kendi ülkesinin insanının menfatini savununca kendi işsizlerimiz var deyince milliyetçilik oluyor gariban edibiyatı oluyor . Sen kimin edebiyatını yapıyorsun KORHAN, evet benim ülkemde bir sürü gariban var onlar gariban edebiyatı yapıyor, ama senin yaptığın edebiyat bu ülkeye zarar veriyor,Herkes kendi mensubu olduğu yerin edebiyatını yapar. Gitmişsiniz amerikalara kompleklerinizden kendi insanına yukardan bakıp başkalarına hizmet etmek olmuş sizin edebiyatınız.Sen amerikadaki havacılıkla uğraş.

Yabancı pilot istihdamı tamamen ticari bir meseledir ve tüm dünyada alt yapı hızı gelişme hızının altında seyrettiği durumlarda cankurtaran görevi icra eder. Türkiye’de bir istisna değildir. Nasıl ki basketbolcu, futbolcu, büyük otellere şef, özel okullara İngilizce öğretmeni ithal ediyorsak geçmişte Silahlı Kuvvetlerin bir devamı olarak gördüğümüz ve yıllarca yatırım yapmayı göz ardı ettiğimiz pilotluk mesleği de bu ithalatın mecburiyet haline dönüştüğü işkollarından biridir. Sadece biz değil bugün hızlı gelişen Asya, Ortadoğu ve Güney Amerika’daki neredeyse her şirket pilot ithal etmektedir.

Doç. Dr. Korhan Oyman'ın yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

"LÜTFEN BIRAKIN ŞU GARİP EDEBİYATINI"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 8 yıl önce
Anlayamadığım bir konu var. Ne zaman yabancı pilot çalıştırılmasıyla ilgili tepkiler büyüse ve bu konudan mağdur olanlar seslerini çıkarmaya başlasa mutlaka bunu savunan birileri çıkıyor ortaya ve yabancı çalıştıran şirketleri haklı göstermeye çalışıyor. Sanki bu olaylarda bu şirketlerin ve bunlara pilot sağlayan broker şirketlerin parmağı var???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
korhan hoca;amerika birleşik devletleri toplama bir ülkedir ve bizlere örnek olabilmesi için biraz tarihe birazda insanlığa ihtiyaçları vardır,aslında bize örnek olabilecekleri birşeyde yoktur doğrusu.bizim coğrafyamız farklıdır,kurtlar sofrasıdır,çok devlet çok millet vardır,çok uzun tarih vardır bu tarihin bıraktığı iyi-kötü miraslar vardır.amerika birleşik devletlerinden küresel bakmaya çalışırsanız yanılırsınız.abd vatandaşları herşeyin "en"lerinin kendilerine ait olduğunu,çok güçlü olduklarını,herşeyi bildiklerini,abi olduklarını,heryere müdahale etme hakları olduğunu,özgürlükler ve demokrasi ülkesi olduklarını iddia ederler,ederler ama kanıtlayamazlar,kanıtlamaya çalışırkende ellerine yüzlerine bulaştırırlar ve rezil olurlar.saygıla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kimse yabancı düşmanı değil , Kendi işsizlerini istihdam edersin yetmez ise yabancı yine getir, Ama kendinde işsiz adamlar varken , dışarıdan yabancı getirmek ve bunu savunmak abestir. Sen değilmiydin bundan 5 yıl önce bir yazında AÜ pilotaj bölümü ilk mezunlarına nasıl işe girme konusunda zorluk çıkarttıklarını şirketlerin, o dönemdede yabancı alımı başlamış, daha sonra tecrübelilerde iş bulamayınca yabancı pilot konusunu dönemin MGK sına Demirele kadar çıkarmışlar sen yazmıştın bu yazıyı.Ayıp değilmi sen değilmiydin ozaman bu işleri eleştiren yabancı istihdam ihtiyaç fazlasına karşı olan, Yabancı Pilottan para kazanan şirketlerden teklif aldın herhalde! kendine dönüş için iş bakıyorsun.Yoksa sendemi o malum tarikata girdin!.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Her nedense bu amerikaya gidenler, orası nasıl bir yerse havası suyu etkiliyor paraları yeşil yeşil tabi değişi veriyorlar. Bu Korhan Bey' e sormak lazım amerikada vatandaş olmayan kaç pilot uçabiliyor?, İnsanlar kendi ülkesinin menfatini kendi ülkesinin insanının menfatini savununca kendi işsizlerimiz var deyince milliyetçilik oluyor gariban edibiyatı oluyor . Sen kimin edebiyatını yapıyorsun KORHAN, evet benim ülkemde bir sürü gariban var onlar gariban edebiyatı yapıyor, ama senin yaptığın edebiyat bu ülkeye zarar veriyor,Herkes kendi mensubu olduğu yerin edebiyatını yapar. Gitmişsiniz amerikalara kompleklerinizden kendi insanına yukardan bakıp başkalarına hizmet etmek olmuş sizin edebiyatınız.Sen amerikadaki havacılıkla uğraş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000