18 Ağustos 2015, Salı 11:19:51

Limak Kuveyt Havalimanı ihalesini kazandı

Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 1.312 milyar dinarlık(4.34 milyar dolar) teklifi onayladığını açıkladı.
  • Oraya mutlaka haldun kökturk gitmeli çünkü yalakalik ve Limak firmasının parası ihalelerle cok güzel yemesini biliyor milyonlarca odül alsalarda toplama ekiple havalimanı isletilmez tamamen insaat gurubu
  • alp sana gündoğdu hemen hanımına söyle ebruyu arasın sana bi kıyak daha geçer.
  • TAV da 5-6 yıl önce çok iyiydi ama yönetimin torpilli, eğitimsiz ve egolu yöneticilerle doldurulması hızlı çıkışı aniden hızlı inişe çevirdi..Limak gibi %100 Türk Firmasının böyle başarılara imza atması çok güzel. Yetkin ve eğitimli kadrosunu korursa başarılarına başarılar ekleyerek devam eder...Allah yardımcınız olsun.
  • Havuzcu tayfasinin baş aktorlerinden. Ağa babasinin emrinden çıkmaz, bu vesileyle almadiklari ihale yok. Sen daha 3. HHavalimanı için ne yaptin da Körfez ülkelerinden ihale alabiliyorsun? Aksaray sağolsun.

Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 1.312 milyar dinarlık(4.34 milyar dolar) teklifi onayladığını açıkladı.

Limak İnşaat’ın kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Kuveyt yeni terminalinin inşaatı uzun zamandan bu yana takip ettiğimiz bir projeydi. Yurtdışında bu ölçekteki bir projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz. İhale onayının bize tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün bir kalitede ve en hızlı şekilde bu terminal inşaatını tamamlayarak hizmete açacağız” diye konuştu.

Limak’ın global bir Türk markası olma yolunda hızla ve kararlı adımlarla ilerlediğini belirten Özdemir, “Havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda son yıllarda çok önemli projelere imza attık. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Mısır’da Kahire Havalimanı’nda ikinci terminal binasının inşaatına devam ediyoruz. Son olarak Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaat işini kazandık. Dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer alıyoruz. Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

YOLCU KAPASİTESİ 13 MİLYON

İlk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek.

Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı projesinde ana yüklenci olan Limak İnşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek. Öte yandan terminal inşaatının tamamlanmasının ardından operasyona geçiş süreci de yürütülecek.

Uluslararası Havacılık Örgütü (IATA) standartlarına göre çok üst düzeyde yolcu memnuniyeti ön planda tutularak tasarlanan yeni terminal binası çevre konusunda da oldukça hassas.

ÇATIDA 12 MW’LIK GÜNEŞ PANELİ

Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası Leed Gold sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor.

Toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MW’lık kurulu güce sahip olacak.

ORTALAMA 5,000 KİŞİYE İSTİHDAM

Projenin mimari dizaynı Foster & Partners tarafından yapılırken inşaat süresince ortalama 5,000 kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki gerçekleştirilecek.

İhale sürecinde Limak İnşaat’ın Kuveyt’teki temsilciliğini ise Kharafi National Company yaptı.

Limak Kuveyt Havalimanı ihalesini kazandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Alone ~ 3 yıl önce
Oraya mutlaka haldun kökturk gitmeli çünkü yalakalik ve Limak firmasının parası ihalelerle cok güzel yemesini biliyor milyonlarca odül alsalarda toplama ekiple havalimanı isletilmez tamamen insaat gurubu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alp sana gündoğdu ~ 3 yıl önce
alp sana gündoğdu hemen hanımına söyle ebruyu arasın sana bi kıyak daha geçer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Limak yeni basliyor ~ 3 yıl önce
TAV da 5-6 yıl önce çok iyiydi ama yönetimin torpilli, eğitimsiz ve egolu yöneticilerle doldurulması hızlı çıkışı aniden hızlı inişe çevirdi..Limak gibi %100 Türk Firmasının böyle başarılara imza atması çok güzel. Yetkin ve eğitimli kadrosunu korursa başarılarına başarılar ekleyerek devam eder...Allah yardımcınız olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Havuzcu tayfasinin baş aktorlerinden. Ağa babasinin emrinden çıkmaz, bu vesileyle almadiklari ihale yok. Sen daha 3. HHavalimanı için ne yaptin da Körfez ülkelerinden ihale alabiliyorsun? Aksaray sağolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000