18 Ekim 2012, Perşembe 08:12:27

LIAONING'DE EĞİTİMLER BAŞLADI

Gelişen ekonomsine paralel olarak Çin'in askeri gücü ve etkisi de artıyor. Bunun en somut işareti de Pekin'in uzun yıllardır uğraş verdiği uçak gemisi sahibi olma isteğiydi. Çin bu amacına artık ulaştı.
  • J-15, Su-33 savaş uçağının çakması demiyorlar da, SU-33 temel alınarak geliştirilmiş diyorlar! Olsun, komik durumlara düşüyorlar ama gene de takdir ediyorum bu Çinliler'i; kopyalamayla, araklamayla da olsa iyi kötü bir havacılık teknolojileri var.
  • bu gemi boğazlardan , ileride herhangi savaş amaçlı bir gemiye dönüştürülmemek şartıyla geçmişti.hatırlatmak istedim
  • Dünya barışına (!) hayırlı olsun....

Ukrayna'dan, motorları, silahları ve navigasyon sistemleri çıkartılmış olarak satın alınan ve Boğazlar'dan geçerek Çin'e giden Varyag adlı uçak gemisi, 'Liaoning' adıyla geçtiğimiz ay demir almış ve açık denizde eğitime başlamıştı. Şimdi de Çin jetlerinin uçak gemisindeki eğitimlerine ait fotoğraflar yayınlandı.

TEĞET GEÇME EĞİTİMİ

Shenyang J-15 savaş uçakları ile yapılan eğitimler şimdilik 'touch and go' manevraları ile sınırlı. Bir uçağın durmadan ya da pisti terk etmeden iniş-kalkışı anlamına gelen bu eğitimler, uçak gemisinde görevlendirilecek pilotların tam anlamıyla hazır olmalarında sondan bir önceki adım olarak nitelendiriliyor.

Uçak gemisinden fırlatılma ve hareket halindeki platforma inme eğitimi de tamamlandığında, Çinli pilotlar tam zamanlı görevlerine başlayacaklar.

Jetlerin yanı sıra, Çin yapımı Z-8 helikopterleri de uçak gemisine iniş kalkış eğitimlerine başladı.

UÇAN KÖPEKBALIĞI

2000 kişilik mürettabatı bulunan Liaoning uçak gemisinde 30 kadar J-15 jeti görev yapacak. Rus Su-33 savaş jeti temel alınarak geliştirilen J-15 jetleri 'Uçan Köpekbalığı' adıyla da anılıyor. Uçan Köpekbalıkları, Amerikan rakipleri olan F/A 18'lerden yüzde 10 daha güçlü motorlara sahip. Gelişmiş navigasyon sistemleri ile donatılan J-15 ilk uçuşunu Ağustos 2009'da yapmıştı.

LIAONING'DE EĞİTİMLER BAŞLADI

Facebook Yorum

Yorumlar

Volvo ~ 6 yıl önce
J-15, Su-33 savaş uçağının çakması demiyorlar da, SU-33 temel alınarak geliştirilmiş diyorlar! Olsun, komik durumlara düşüyorlar ama gene de takdir ediyorum bu Çinliler'i; kopyalamayla, araklamayla da olsa iyi kötü bir havacılık teknolojileri var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rumuz ~ 6 yıl önce
bu gemi boğazlardan , ileride herhangi savaş amaçlı bir gemiye dönüştürülmemek şartıyla geçmişti.hatırlatmak istedim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi Bakalım.... ~ 6 yıl önce
Dünya barışına (!) hayırlı olsun....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000