30 Ocak 2015, Cuma 12:48:53

KULE PİLOTLARI ANLIK OLARAK TAKİP EDECEK

Şubat ayı sonunda kullanılmaya başlanacak hava trafik kontrol sistemi SMART sistemi ile birlikte uçakların hızı ve pilotun girdiği irtifa bilgileri de artık kule tarafından görülebilecek.
  • Öte yandan SMART dediğiniz projenin yaratıcılar gerçekten kelimenin anlamı kadar akıllı olsalar, CFIT Kontrollü Uçuşta Araziye yaklaşmanın tehlikesini önlemek için yapılması gereken bu uygulamada en önemli faktörün Terrain Database olduğunu, bunu. sayısal harita bilgisine dayandığını, Jeppesen, Lido, AIP gibi sistemlere öncelikle bunların sağlıklı bir şekilde sağlanması, buna uygun alçalma ve kalkış prosedürleri geliştirilmesini sağlar, Aklına her estiğinde sırf bir yandan tribünlere oynayıp oy kapma, millete şirinlik yapma, diğer yandan da ortaya çıkacak ranttan pay kapma adına olur olmadık yere meydan yapma merakında olan hesap kitap bilmez Politikacılara bunu anlatırlardı. Eğitimsiz cahillere her verilen yenirse daha çok SMART lar çıkar bu ülkeden.
  • Biliyoruz, şimdi bir kaç akıllı çıkıp ne alakası var gibilerinden yorumu yapıştıracaklar. Sadece empati yapmanızı pilptun değil de şu an yaptığınız işten dolayı kendinizin böyle takip edildiğinizi düşünün. Rahatsız olmayacak, gerilmeyecek, gerilime bağlı yorulmayacak, 5-6 saykıl sonra bu yorgunluğun meyvelerini kaza veya olay olarak görmeyecekmisiniz? Pilot yetiştirme sisteminizden emin olabilseniz, pilotlarınızın yaptığı işten de emin olacak onlara güvenebileceksiniz. Pilotlar çok para kazanıyor, birazda bizim çocuklar kazansın diye hamili kartlı yakınlarınızı işe sokmaya kalkmasanız, yabancılara daha çok güvenmeyeceksiniz. Bu toplumda sesi çok çıkan cazgırlar haklı görüldükçe edebinden susanlara yüklenin, bakalım ilk kazda bu uygulamaların gizli yan etkilerinden bahsedecek kaç delikanlı çıkacak? Göreceğiz. Ateşle pervasızca oynayan eninde sonunda yangını çıkarır. Göreceksiniz. Tüpü çakmakla kontrol eden millete ne anlatılabilir ki?
  • Aslında emniyet falan hikaye değilm mi? Gelin itiraf edin. Kokpitin mahremiyetini adım adım yok edecek, İnsiyatif falan bırakmayacaksınız. Her şeye bu kadar burnunu sokmak o işi yapanlarda ilave baskı yapmayacak mı? Strese bağlı yorgunluk? Kazalara hep birlikte gel gel Diyecek, sonra da hepiniz ortadan kaçacaksınız değil mi? Hız meselesinden bahsedelim. Uçakta bir işari hız var, bir de yer hızı var. Bu uçağın ağırlığına, o irtifadaki hava sıcaklığına ve irtifasına göre değişir. Her gördüğün hız aynı olmayacak. Uçak uçup yakıt harcadıkça ağırlık azaltıp hızı arttıracak. İrtifa bilgisinin yanlış girilmesi mi dediniz? Komik olmayın. Hem Kaptan, hem F/O nun çapraz kontrol ettiği, ATC' nin radardan da takip ettiği bir uygulamada kaç tane asign edilen irtifa aşımı oldu? Olursa da altimetre hatasından RVSM sahasında olup olmamasına göre 200-300 feet aşılırsa pilotlar buna ne yapsın? Yine cahilce bir şeyin peşine düşmüşler. Havacılık kültürünü "vurun abalıya" mantığı üzerine çıkarın artık
  • Dedim ya senin gibilere pazarda limon sattırmazlar işte. Sen uçmayı öğrenmişsin de başka türlü uçuyorsun anlaşılan. Kibrit suyu da yanındaysa dikkat et üstüne başına döküp de kendi kökünü kurutmayasın sonra. Şu an hala uçabiliyorsan inan bu kimliğini gizleyip bu yorumları yazmandandır. Yoksa şimdiye çooooktaaaan bröven iptal edilmişti.

Şubat ayı sonunda kullanılmaya başlanacak hava trafik kontrol sistemi SMART sistemi ile birlikte uçakların hızı ve pilotun girdiği irtifa bilgileri de artık kule tarafından görülebilecek.

Yılan hikayesine dönen hava trafik kontrol sistemi SMART’ın açılışı bir kez daha ertelendi. Daha önce 15 Şubat’ta kullanılmaya başlanacağı açıklanan SMART’ın, ay sonunda aktif kullanıma geçeceği kaydedildi.

Türkiye hava sahasının daha etkin yönetilmesini sağlayacak olan SMART ile birlikte bir çok yeni sistem de kullanıma girecek. Onlardan biri de, uçakların anlık gösterge hızı ve pilotun sisteme girdiği irtifa bilgilerini kulenin görebilmesine olanak sağlayacak MODE-S sistemi olacak.

Airporthaber’in edindiği bilgiye göre birçok ülkede uygulanan bu sistem sayesinde uçakların anlık IAS gösterge hızları kule tarafından takip edilebilecek. Şu anki sistemle uçakların ground speed adı verilen hızını görebilen kontrolörler, yeni sistemle birlikte uçakların gösterge hızlarını da anlık olarak monitörlerinde görecek.

Sistemin bir diğer avantajı da pilotların uçakların sistemine girdikleri irtifa bilgilerinin radar ekranlarında yer alacak olması. Pilotun alçalma sırasında girdiği irtifa bilgisi ile kule arasında bir uyumsuzluk sözkonusu olursa kırmızı ışıklı uyarı alınacak. Böylelikle kule ile pilot arasında anlık bilgi paylaşımı sağlanacak ve uçuş emniyeti artacak.

MODE-S sistemi Smart ile birlikte Şubat sonunda hayata geçirilecek.

©AirportHaber

KULE PİLOTLARI ANLIK OLARAK TAKİP EDECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Adım adım3 ~ 4 yıl önce
Öte yandan SMART dediğiniz projenin yaratıcılar gerçekten kelimenin anlamı kadar akıllı olsalar, CFIT Kontrollü Uçuşta Araziye yaklaşmanın tehlikesini önlemek için yapılması gereken bu uygulamada en önemli faktörün Terrain Database olduğunu, bunu. sayısal harita bilgisine dayandığını, Jeppesen, Lido, AIP gibi sistemlere öncelikle bunların sağlıklı bir şekilde sağlanması, buna uygun alçalma ve kalkış prosedürleri geliştirilmesini sağlar, Aklına her estiğinde sırf bir yandan tribünlere oynayıp oy kapma, millete şirinlik yapma, diğer yandan da ortaya çıkacak ranttan pay kapma adına olur olmadık yere meydan yapma merakında olan hesap kitap bilmez Politikacılara bunu anlatırlardı. Eğitimsiz cahillere her verilen yenirse daha çok SMART lar çıkar bu ülkeden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adım adım2 ~ 4 yıl önce
Biliyoruz, şimdi bir kaç akıllı çıkıp ne alakası var gibilerinden yorumu yapıştıracaklar. Sadece empati yapmanızı pilptun değil de şu an yaptığınız işten dolayı kendinizin böyle takip edildiğinizi düşünün. Rahatsız olmayacak, gerilmeyecek, gerilime bağlı yorulmayacak, 5-6 saykıl sonra bu yorgunluğun meyvelerini kaza veya olay olarak görmeyecekmisiniz? Pilot yetiştirme sisteminizden emin olabilseniz, pilotlarınızın yaptığı işten de emin olacak onlara güvenebileceksiniz. Pilotlar çok para kazanıyor, birazda bizim çocuklar kazansın diye hamili kartlı yakınlarınızı işe sokmaya kalkmasanız, yabancılara daha çok güvenmeyeceksiniz. Bu toplumda sesi çok çıkan cazgırlar haklı görüldükçe edebinden susanlara yüklenin, bakalım ilk kazda bu uygulamaların gizli yan etkilerinden bahsedecek kaç delikanlı çıkacak? Göreceğiz. Ateşle pervasızca oynayan eninde sonunda yangını çıkarır. Göreceksiniz. Tüpü çakmakla kontrol eden millete ne anlatılabilir ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adım Adım1 ~ 4 yıl önce
Aslında emniyet falan hikaye değilm mi? Gelin itiraf edin. Kokpitin mahremiyetini adım adım yok edecek, İnsiyatif falan bırakmayacaksınız. Her şeye bu kadar burnunu sokmak o işi yapanlarda ilave baskı yapmayacak mı? Strese bağlı yorgunluk? Kazalara hep birlikte gel gel Diyecek, sonra da hepiniz ortadan kaçacaksınız değil mi? Hız meselesinden bahsedelim. Uçakta bir işari hız var, bir de yer hızı var. Bu uçağın ağırlığına, o irtifadaki hava sıcaklığına ve irtifasına göre değişir. Her gördüğün hız aynı olmayacak. Uçak uçup yakıt harcadıkça ağırlık azaltıp hızı arttıracak. İrtifa bilgisinin yanlış girilmesi mi dediniz? Komik olmayın. Hem Kaptan, hem F/O nun çapraz kontrol ettiği, ATC' nin radardan da takip ettiği bir uygulamada kaç tane asign edilen irtifa aşımı oldu? Olursa da altimetre hatasından RVSM sahasında olup olmamasına göre 200-300 feet aşılırsa pilotlar buna ne yapsın? Yine cahilce bir şeyin peşine düşmüşler. Havacılık kültürünü "vurun abalıya" mantığı üzerine çıkarın artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kibrit suyu ~ 4 yıl önce
Dedim ya senin gibilere pazarda limon sattırmazlar işte. Sen uçmayı öğrenmişsin de başka türlü uçuyorsun anlaşılan. Kibrit suyu da yanındaysa dikkat et üstüne başına döküp de kendi kökünü kurutmayasın sonra. Şu an hala uçabiliyorsan inan bu kimliğini gizleyip bu yorumları yazmandandır. Yoksa şimdiye çooooktaaaan bröven iptal edilmişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000