17 Kasım 2012, Cumartesi 16:04:02

KÖSE HAVALİMANI NE DURUMDA?

Havayolu ulaşımı Trabzon, Erzurum ve Erzincan üzerinden sağlanan Gümüşhane ve Bayburt'ta, yapımı 14 yıl önce tamamlanan ancak sadece küçük uçakların inebildiği Köse Havaalanı'nın yolcu uçakları için uygun hale getirilerek hizmete açılması isteniyor...
  • O havaalanının çalışmayacağını düşünenler acaba dışarda bulunan gümüşhaneli bayburtlulardan haberi yaz dönemlerinde yurt dışından bile talep görür orası 80 km miş de bilmem neymiş trabzon da erzincan da o noktadan 2 -2,5 saat sürüyor zaten daha önceden belli oranda başlamış bi yatırım bu şekilde kalması AYIP !!!!!
  • Ülkenin kısıtlı bütçesinin bu şekilde heder edilmesi çok yanlış 120km ötede hava limanı var diğer ile 80 km Avrupa'da bunu görmemek iimkansız Bayburt 35 bin Gümüşhane 50 bin bilemedin hepsi 100 bin bu mantıkla her 1 milyona 10 havaalanı 80 milyona 800 havaalanı demek bu ne sorumsuzluktur Bayburt ve Gümüşhaneliler hissi düşünerek karşı çıkıyorlar ama yazık ülkeye milli ekonomiye çok yazık
  • Hiç zannetmiyorum o havaalanı açılacağını ama oraya da artık köse havaalanı demeyi bırakın orası Salyazı havaalanı
  • en sonunda memleket havalimanım

Yapımına 1990'da başlanan Köse Havaalanı, ödeneksizlik nedeniyle 1998 yılında tamamlanabildi. Küçük uçaklar için planlanan ve buna göre inşa edilen havaalanı daha sonra istenilmesine rağmen yolcu uçakları için uygun hale getirilemedi.

Şimdiye kadar bir kez dönemin Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, birkaç kez de Gümüşhane'yi havadan fotoğraflayan gazetecileri taşıyan küçük uçakların kullandığı havaalanının, atıl yatırım olmaktan kurtarılarak Bayburt ve Gümüşhane'nin kullanımına açılması isteniyor.

Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın havaalanı ile ilgili sözü olduğunu belirterek, "Bayburt ve Gümüşhane'nin ortak kullanacağı Köse ilçemize bağlı Salyazı beldesindeki havaalanı genişletilip, pisti uzatılmak suretiyle faaliyete geçecektir. Bu konuda Gümüşhane halkının beklentileri en üst düzeydedir. Yine aynı şekilde Bayburtlu vatandaşlarımızın da bu konuda girişimleri var. Hükümetimizden, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızdan destek bekliyoruz" dedi.

Köse Kaymakamı Arif Karaman ise Köse Havaalanı'nın Gümüşhane'ye 60, Bayburt'a ise 35 kilometre mesafede olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Yöre halkının haklı talebi, siyasetçilerin bunu dile getirmesi, Sayın Valimiz ve bölge milletvekillerinin girişimi ile konu belli bir noktaya getirildi. Kop Tüneli'nin temel atma töreninde Sayın Bakanımız Binali Yıldırım tarafından Köse Havaalanı'nın hizmete sokulacağı basın huzurunda dile getirilmişti. Hem Köse'yi hem de Gümüşhane ve Bayburt'u ilgilendiren bir mesele. Bölgeye tüm yön ve yanlarıyla ekonomik canlılık getirecektir. Vatandaşlarımızın Erzincan, Trabzon veya Erzurum havaalanlarını kullanmak yerine burayı kullanacakları, böylece bölgemize ekonomik anlamda artı değer getireceğini düşünüyoruz." dedi.

Yöre halkının çoğunluğunun il dışında, büyükşehirlerde yaşadığını dile getiren Karaman, "Dışarıda çok sayıda insanımız var. Çok sayıda vatandaşımız büyük şehirlerde yaşıyorlar. Yazın buraya oldukça yüksek bir akın var. Havaalanının yolcu uçakları için uygun hale getirilerek hizmete açılması halinde dışarıda bulunan bölge insanının buraya gidiş gelişlerinin artacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Kamulaştırma gerekiyor

Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün ise havaalanının 210 dönümlük bir arazi üzerine kurulduğunu, pistin 30 metre eninde, bin 170 metre uzunluğunda olduğunu belirtti.

Aygün, şöyle devam etti:

"Havaalanının yolcu uçakları için uygun hale getirilerek hizmete açılmasını istiyoruz. Bu konuda bir dosya hazırladık. Pistin durumu, hangi iller, ilçeler, beldeler, köyler tarafından kullanılacağı, havaalanına uzaklıkları, bölgedeki mevcut askeri okullar, askeri tesisler, yüksekokullar ve bunların yolcu kapasiteleri ile ilgili dosyamızı hazırladık. Milletvekillerimiz Bakanlıkla bir çalışmalar yürüttüler. Belli bir düzeye geldik. Bayburt ili de bu konuya ciddi anlamda destek veriyor. Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek de ilimiz milletvekilleri ile birlikte Sayın Bakan ile görüştü. Sayın Bakan da olaya sıcak bakıyor. Birkaç ay önce Sayın Valimizin bilgisi dahilinde Bakanlıktan gelen teknik ekip hava alanımızda inceleme yaptı. Bir miktar daha kamulaştırmanın olması durumunda havaalanının hizmete açılabileceğini ifade ettiler."

Hava durumu raporları uygun

Köse Havaalanı'nın alternatif havaalanı şansının yüksek olduğunu dile getiren Aygün, şunları kaydetti:


"Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden bölgedeki son 5 yılın hava durumu raporlarını istedik. Uçakların iniş ve kalkışına hava koşulları yönünden bir gün dahi engel olmayışı buranın Erzurum, Erzincan ve Trabzon havaalanlarına alternatif bir havaalanı olacağını öne çıkarıyor. Bu bizim için çok önemli.

Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bölgenin organik tarım havzası ilan edilmesi söz konusu. Bu çalışmalar yürütülüyor, Kelkit merkezli olarak. Bayburt'tan başlamak üzere Giresun sınırlarına kadar bölgede sulu tarımın yapılacağını düşündüğümüzde bir de buna organik tarımı eklediğimizde havaalanının tarıma ve hayvancılığa ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

KÖSE HAVALİMANI NE DURUMDA?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

YUNUS havaalanı istemezükçüler ülkeyi terk etsin ! ~ 1 yıl önce
O havaalanının çalışmayacağını düşünenler acaba dışarda bulunan gümüşhaneli bayburtlulardan haberi yaz dönemlerinde yurt dışından bile talep görür orası 80 km miş de bilmem neymiş trabzon da erzincan da o noktadan 2 -2,5 saat sürüyor zaten daha önceden belli oranda başlamış bi yatırım bu şekilde kalması AYIP !!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asım ~ 1 yıl önce
Ülkenin kısıtlı bütçesinin bu şekilde heder edilmesi çok yanlış 120km ötede hava limanı var diğer ile 80 km Avrupa'da bunu görmemek iimkansız Bayburt 35 bin Gümüşhane 50 bin bilemedin hepsi 100 bin bu mantıkla her 1 milyona 10 havaalanı 80 milyona 800 havaalanı demek bu ne sorumsuzluktur Bayburt ve Gümüşhaneliler hissi düşünerek karşı çıkıyorlar ama yazık ülkeye milli ekonomiye çok yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
burhan ~ 12 ay önce
erzincan lı mısın bilmiyorum ama (erzincan ekonomisine zarar verebileceğini düşünerek) , ülkenin parası o kadar boş şeylere gidiyorki bırakta 15 yıldır (belirtileni anlayan anlamıştır) ne bayburta nede gümüşhaneye hizmet yapılmamış yapsınlar bunu ve çok görülmesin....ayrıca en yakın erzincana istanbuldan bile günlük kaç sefer var? vede git bakalım erzincandan diğer ilçelere doğru düzgün araç bulabiliyormusun? diğer taraftan trabzon, neden 2 saat 2 buçuk saat kıvrımlı yollardan geçeyim ilçeme ulaşabilmek için, neden 1 buçuk saatte gideceğim yere istanbuldan 15 saat yol çekeyim? şartları düşünerek yorum yapalım, ve kısa vadeli düşünmeyelim, bu zihniyetten dolayı memleket kalkınmıyor
Murat sonsuz ~ 2 yıl önce
Hiç zannetmiyorum o havaalanı açılacağını ama oraya da artık köse havaalanı demeyi bırakın orası Salyazı havaalanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ömer faruk ~ 2 yıl önce
en sonunda memleket havalimanım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000