12 Kasım 2011, Cumartesi 07:19:23

KOMŞU'DA HAVALİMANLARI DA ELDEN GİDİYOR

Ekonomik krizden çıkış yolu olarak özelleştirmeyi öngören Yunanistan ekonomisinin neredeyse can damarlarını satışa sunuyor...
Şu anda gerek kamunun gerekse özel sektörün elindeki yüzlerce şirket satılık. Üstelik bu şirketlerin değerlerinin ortalama olarak yüzde 20 gerilediği belirtiliyor.
 
Bilindiği gibi, komşunun ekonomisi ağırlıklı olarak turizm ve hizmet sektörüne dayalı ve Ülkenin gayri safi milli hasılasının (GSMH) yüzde 15’ini turizm sektörü oluşturuyor.
 
Yaklaşık 17 milyon turistin geldiği ülkenin yıllık turizm geliri 10 milyar euro’yu buluyor. Bunun 900 milyon euro’sunu oteller elde ediyor. Ülkeyi ziyaret edecek turist sayısının 2014 yılında 50 milyonu geçeceği tahmin ediliyor.

Ekonomik darboğazla uğraşan Yunanistan'da işletmeler bir bir elden giderken, devletin işletme hakkını elinde bulundurduğu havalimanları da özel sektöre devrediliyor. Aralarında Atina ve Selanik havalimanları ile Pire Limanı’nın da bulunduğu işletmelerin çoğunun 2012 yılında özel sektöre devredileceğini belirtiyor.

Özellikle havalimanlarına ilginin fazla olduğu öngörülürken, birçok şirketin havalimanları için teklif vermeye hazır oldukları ifade ediliyor. Buradan önemli bir gelir elde etmeyi planlayan Yunan hükümeti, havalimanları için özel bir çalışma yapacakları ve buradan istedikleri fiyatı alarak işletme hakkını devredecekleri belirtiliyor.
KOMŞU'DA HAVALİMANLARI DA ELDEN GİDİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000