25 Ekim 2010, Pazartesi 08:07:18

KİM HAKSIZ?

300 bini aşkın taksi, dolmuş ve minibüs şoförü sosyal güvenceye kavuşturuluyor. 1 Kasım'dan sonra sigortasız işçi çalıştıran plaka sahiplerine 2 bin 500 TL ceza kesilecek.
  • dubai'de tüm taksiler Şehy al maktumm.....'un :)).Adamlar GPS li sistem kurmuş.KM hesabı yapıyor. Ona göre de para talep ediyor mesai bitimi..
  • hadi ordan bir kuruş vergi vermiyormuşuz. ödediğimiz kdv ler ne... senelik vergilerimiz ne... şoförler cemiyetine öde, esnaf sicile öde, belediye ye öde... bizim ödediğimiz vergileri kim ödüyor bu memleketde...
  • adamlar vergi ve sigorta ödememeye o kadar alışmışlar ki büyük haksızlık olarak görüyorlar utanmıyorlarda
  • Zaten taksi sahibi olarak bir kuruş vergi verdiğiniz yok, bari çalışanın sigortasını ödeyinde kendinizden başkasınsada faydanız oılsun. Terminalde çalışan güvenlikciler bile sizden fazla vergi ödüyor bu memlekete.
Sabah gazetesinin haberine göre, sigortasız çalışan 320 bin taksi, dolmuş ve özel halk otobüsü şoförünün kayıt altına alınması ve sosyal güvenceye kavuşturulması için düğmeye basıldı.

Kasım ayı itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) kayıt olmayan aktif ticari araç şoförü kalmayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve İçişleri Bakanlığı'nın ortak çalışması sonucu plaka sahiplerine çalıştırdıkları işçileri sigorta yapmaları için 1 Kasım'a kadar süre verildi. Uymayanları ise ağır cezalar bekliyor. Trafik ekipleri 1 Kasım'dan itibaren sigortasız işçi çalıştıran plaka sahiplerine 2 bin 500 TL ceza kesecek, iş trafikten mene kadar gidecek.

AĞIR CEZALAR GELİYOR
Trafik müdürlüklerine de gönderilen talimat çerçevesinde kayıtdışı şoför çalıştıranlara, tespiti yapıldığı andan itibaren, işçi başı 2 asgari ücret para cezası kesilecek. Ayrıca geriye dönük prim ve gecikme zammı talep edilecek. Bir yıl içinde ikinci kez kaçak işçi çalıştırdığı tespit edilenlere, kişi başı 5 asgari ücret idari para cezası uygulanacak. Durumunu düzeltmeyen trafikten men edilecek. Primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puan indirim yapılacak.

Özellikle İzmir, Ankara, Bursa ve İstanbul gibi büyükşehirlerde 500 bin TL'yi bulan taksi plakalarıyla ekmek paralarını kazanan şoförlerin neredeyse tamamı sigortasız çalışıyor. Dolmuş, minibüs ve halk otobüslerinde de durum aynı. SGK verilerine göre, Türkiye'de 320 bin sigortasız şoför var. Bu durumun yarattığı yıllık ekonomik kayıp 500 milyon TL. SGK İl İstanbul İl Müdürlüğü'ne göre İstanbul'da 100 bin şoför sigortasız çalışıyor. Bu kişiler sağlık haklarından da mahrum kalıyor.

PLAKA SAHİPLERİ İTİRAZ İÇİN ANKARA'YA GİDİYOR
İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, yapılan düzenlemeye karşı çıkıyor. Sektörlerinde sigortalı işçi çalıştırmanın zor olduğunu ifade eden Can, bunun gerekçesini ise iş giriş çıkışlarının sıklığına bağlıyor. Şoförlerin sigortalarını kendilerinin ödemesini öneren Can, "Bize 1 Kasım'dan sonra ceza kesilmeye başlanacağı söylendi. Bu hafta Ankara'ya gidip, konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile görüşeceğiz" dedi. Düzenlemenin oldu bittiye getirildiğini ve uygulanabilir olmadığını ileri süren Can sözlerini şöyle sürdürdü: "Bize 'haydi çabuk bu işi bir ayda bitireceğiz, bitmez ise taksileri çevirip sahiplerine de ceza yazacağız' deniyor. Bu taksi sahiplerine yapılmış çok büyük haksızlık olacak."
KİM HAKSIZ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 8 yıl önce
dubai'de tüm taksiler Şehy al maktumm.....'un :)).Adamlar GPS li sistem kurmuş.KM hesabı yapıyor. Ona göre de para talep ediyor mesai bitimi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
hadi ordan bir kuruş vergi vermiyormuşuz. ödediğimiz kdv ler ne... senelik vergilerimiz ne... şoförler cemiyetine öde, esnaf sicile öde, belediye ye öde... bizim ödediğimiz vergileri kim ödüyor bu memleketde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
adamlar vergi ve sigorta ödememeye o kadar alışmışlar ki büyük haksızlık olarak görüyorlar utanmıyorlarda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Zaten taksi sahibi olarak bir kuruş vergi verdiğiniz yok, bari çalışanın sigortasını ödeyinde kendinizden başkasınsada faydanız oılsun. Terminalde çalışan güvenlikciler bile sizden fazla vergi ödüyor bu memlekete.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000