04 Mart 2009, Çarşamba 14:56:28

KAZANIN SEBEBİ PİLOTAJ MI?

Amsterdam kazası raporu az sonra açıklanacak. Ancak Boeing'in hazırladığı rapordan gelen ilk bilgilere göre kazanın nedeni pilotaj...
  • Turk pilotlarin yuzde 90 inin manuel okuyacak radio ile konusacak kadar ingilizcesi bulunmamaktadir.Avrupa atc lerinin en cok sikinti yasadigi arap ve turk pilotlardir,tum pilotlar Toefl sinavina alinmali Gecerli puan alamayanlarin lisanslari askiya alinmalidir.
  • iste itiraf ediyorsun ingilizce bilmedigini söylüyorsun.Tebrik ederim! Bu kadar yüsek maas aliyorsunuz.Peki kendini gelistirmek icin hangi ingilizce kursuna basvurdun?Birakin bu acinacak rol yapmayi.Bunlar anca eski türk filimlerinde olur.Gercekci olun artik!
  • Helal olsun be,şuradaki yorumları yapanlarla uçuyorsak vay halimize.Muhabbete bak Zurna kanalından chat yapan bebeler gibi verip veriştirin.yürüyün be bişey olmaz bizden.....
  • uçma kardeşim o zaman ..senin extra kanadınmı var herkes uçuyor işte.27 yılmış afferin..bari 27 yıla değer bir yorum yap..

 

Hollandalı araştırmacılar geçen hafta Amsterdam’da meydana gelen THY’ye ait Boeing 737-800 uçak kazası ile ilgili bugün bir basın toplantısı düzenliyorlar. Toplantının ardından Boeing bir Güvenlik Bülteni yayınlayacak. Güvenilir bir kaynaktan alınan bilgiye göre; Boeing’in yayınlayacağı bülten aşağıdaki noktaları içeriyor:

 

Yakıt eksikliği, kuş çarpması, buzlanma, rüzgar değişimi, wake türbülans veya motor, sistem yada kontrolde herhangi bir aksama olduğuna dair bir kanıta rastlanmamıştır.

Kaza sırasında uçağa tecrübesiz olan yardımcı pilot (first officer) kumanda ediyordu. Otomatik pilot ve otomatik gaz ayarı sistemleri devredeydi.

 Uçak alana yaklaşma sırasında önceleri yüksek irtifada ve olması gerekenden hızlıydı. Yaklaşık 2,000ft yükseklikteydi ve motor rölantideydi. Otomatik gaz ayarı sistemi hız kesme moduna getirildi.

100 saniye kadar daha rölantide kaldı. Bu arada hız olması gerekenin 40kt altına inmişti. Uçak süzülüş meyilini aldı. Bu sırada kaptanla yardımcı kaptan iniş öncesi kontrolleri yapıyordu.

stick shaker yerden 400ft yükseklikteyken sinyal verdi. Yardımcı pilot gücü arttırdı.Kaptan kontrolü devraldı. Yardımcı kaptan pedalları bırakınca hız kesme modunda olunduğu için rölantiye geçildi.

 

6 saniye sonra gaza güç verilmişti ancak, motorlar buna cevap verdiğinde uçak yere burun kısmı kuyruktan biraz yukarıda konumda yere çarptı.Boeing uçuş ekiplerini uçağı uçurmak, hava hızını görüntülemek, uçuş yüksekliğini görüntülemek konularında bilgilendirecek ve telsiz irtifa göstergesi sorunları hakkında tavsiyeler verecek.

Basın toplantısı saat 15:00'ten itibaren Airport TV'den canlı olarak yayınlanacak.

KAZANIN SEBEBİ PİLOTAJ MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

Misafir ~ 9 yıl önce
Turk pilotlarin yuzde 90 inin manuel okuyacak radio ile konusacak kadar ingilizcesi bulunmamaktadir.Avrupa atc lerinin en cok sikinti yasadigi arap ve turk pilotlardir,tum pilotlar Toefl sinavina alinmali Gecerli puan alamayanlarin lisanslari askiya alinmalidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
iste itiraf ediyorsun ingilizce bilmedigini söylüyorsun.Tebrik ederim! Bu kadar yüsek maas aliyorsunuz.Peki kendini gelistirmek icin hangi ingilizce kursuna basvurdun?Birakin bu acinacak rol yapmayi.Bunlar anca eski türk filimlerinde olur.Gercekci olun artik!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Helal olsun be,şuradaki yorumları yapanlarla uçuyorsak vay halimize.Muhabbete bak Zurna kanalından chat yapan bebeler gibi verip veriştirin.yürüyün be bişey olmaz bizden.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
uçma kardeşim o zaman ..senin extra kanadınmı var herkes uçuyor işte.27 yılmış afferin..bari 27 yıla değer bir yorum yap..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000