18 Aralık 2012, Salı 12:21:47

KAZANIN SEBEBİ PİLOTAJ HATASI

Endonezya'da Mayıs ayında dağa çarparak 45 kişinin ölümüne yol açan Rus yapımı uçağın, "pilot hatası" nedeniyle düştüğü açıklandı...
  • TWAS : Terrain Awareness Warning System ve GPWS : GRound Proximity Warning System
  • Rapor burada: http://www.dephub.go.id/knkt/ntsc_aviation/baru/Final%20Report_97004_Release.pdf
  • Bu arada uçak yüzde yüz rus teknolojisi değil. Aviyonik altyapısı avrupalı ve amerikalı firmalardan firmalardan temin edilmiş modern sistemler. Ben uçak düştüğünde sebebini eski rus teknolojisine bağlamıştım.
  • Bu ucak kazasinin "pilotaj hatasi" degil "insan faktoru" olarak belirtilmistir. Yalniz pilotlar degil dispatcherlerin de hatalari mevcut. Onlardan bazilari: 1. Ucak askeri Su-30 oldugunu zanettiler. 2. Ucus dagli bolgede olmasina ragmen inis icin izin verdiler. 3. Ucagi dagru bir sekilde takip etmediler, kazasindan yalniz 24 dk sonra ucagin kaybolmasini fark ettiler vs...

Endonezya Ulusal Ulaştırma Güvenliği Komisyonu Başkanı Tatang Kurniadi, Sukhoi Süperjet 100 tipi uçağın kara kutusundan elde edilen verilere göre, uçağın Salak Dağı'na çarpmasından kısa bir süre önce pilotun kokpitte bir yolcu ile sohbet ettiğinin belirlendiğini söyledi.

Çarpışmadan 38 saniye önce telsizden "uçağı yukarı kaldırın, karaya yaklaşıyorsunuz" ve daha sonra "karaya çarpmaktan kaçının" şeklinde 2 mesaj geldiğine değinen Kurniadi, pilotun bunları dikkate almadığını bildirdi.

Süperjetlerin, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından Rusya'nın ürettiği modern tipte ilk yolcu jet uçağı olduğu belirtiliyor.

KAZANIN SEBEBİ PİLOTAJ HATASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

mnd68 ~ 5 yıl önce
TWAS : Terrain Awareness Warning System ve GPWS : GRound Proximity Warning System

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rapor ~ 5 yıl önce
Rapor burada: http://www.dephub.go.id/knkt/ntsc_aviation/baru/Final%20Report_97004_Release.pdf

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Bu arada uçak yüzde yüz rus teknolojisi değil. Aviyonik altyapısı avrupalı ve amerikalı firmalardan firmalardan temin edilmiş modern sistemler. Ben uçak düştüğünde sebebini eski rus teknolojisine bağlamıştım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Insan faktoru (dispatcherlerin de hatalari var) ~ 5 yıl önce
Bu ucak kazasinin "pilotaj hatasi" degil "insan faktoru" olarak belirtilmistir. Yalniz pilotlar degil dispatcherlerin de hatalari mevcut. Onlardan bazilari: 1. Ucak askeri Su-30 oldugunu zanettiler. 2. Ucus dagli bolgede olmasina ragmen inis icin izin verdiler. 3. Ucagi dagru bir sekilde takip etmediler, kazasindan yalniz 24 dk sonra ucagin kaybolmasini fark ettiler vs...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000