03 Mart 2015, Salı 08:18:48

KAZA YILLAR SONRA AYDINLATILDI

Beechraft Süperking Air 350 tipi uçakla deneme uçuşu sırasında yere çakılarak ölen THK’dan emekli pilot albay Yusuf Çetinkaya’nın 2 oğlu, kazanın ‘pilotaj hatası’ değil ‘teknik arıza’dan kaynaklandığını 16 yıl sonra ispatladı
  • Sen ve senin gibiler de haklı ama bi bakıma, napcan gerçek hayatta adam yerine konmayınca buralarda köşe yazarı oluyosunuz :) hadi başarılar sana ben uçuşa kaçtım sen takıl sanalda uçmaya atıp tutmaya devam ;)
  • Kadir Deveci olacaktı
  • Rahmetli Yusuf Cetinkaya mesleginde kendini ispat etmis ,iki oglunu ,vatana katmadeger saglayan birer birey olarak yetistirmis... bunlar kisa bir arastirma ile ulasilabilecek bilgiler... Benim bahsetmek istedigim bu onurlu insanin yillar sonra hakettigi itibari geri kazandiran iki evladinin azmi ve basarisi... Yaziyi ,koy kahvesinde masada okey oynarken hem teknik drektorluk, hem basbakanlik , hem ekonomist hem de sivil havacilik kaza kirim uzmanligi ve hem de hukuk adamligini ayni anda yuruten kisilerin degerli yorumlarina girerek gereksiz uzatmak istemedim...mutlaka herseye benzer yorumlari vardir zaten.. Hakli mucadelenizi , onurlu durusunuzu koruyarak kazandiniz, yusuf hocanin evlatlarina da bu yakisirdi.. Tebrik ederim....
  • Rahmetli Yusuf Cetinkaya'yi tanimam fakat ogullari onur ve soner bastiklari yerden ALEV cikaran iki delikanli, iki bilekli, insanlarin camiada sadece ucuculuklari ile degil karakterleri ile de parmakla gosterdigi pilotlardir..boylesi iki evladi yetistiren insan herhangi bir insan olamaz..hicbir pilot da kalkis sonrasi olumune ucagi yatirmaz..pilotaj hatasi olmadigi bence gun gibi asikar..buraya yorum yaparken babalarini COK seven iki insanin da bu yorumlari okuyacaklarini ve davada kazandiklari parayi kendi ozel harcamalari icin kullanmayacak yapida olduklarini, bunun bir onur savasi oldugunu bilmenizi, hatirlamanizi rica ederim.

Beechraft Süperking Air 350 tipi uçakla deneme uçuşu sırasında yere çakılarak ölen THK’dan emekli pilot albay Yusuf Çetinkaya’nın 2 oğlu, kazanın ‘pilotaj hatası’ değil ‘teknik arıza’dan kaynaklandığını 16 yıl sonra ispatladı

Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli olan, pilot albay Yusuf Çetinkaya, özel bir havacılık şirketinde yardımcı pilot olarak göreve başladı. 1998’de ise Atatürk Havalimanı’ndan kaptan pilot Kadir Demirci’yle birlikte Beechraft Süperking Air 350 tipi uçakla deneme uçuşu için havalandı. Ancak uçak kalkıştan kısa süre sonra aprona düştü. Çetinkaya ve Demirci hayatlarını kaybetti. Kaza kayıtlara “pilotaj hatası” olarak geçti.

16 YILLIK MÜCADELE

Yusuf Çetinkaya’nın baba mesleğini seçen oğulları Onur ve Soner Çetinkaya, kazanın pilotaj hatasından kaynaklanmadığını ispatlamak için hukuk mücadelesi başlattı. Çetinkaya kardeşler, özel havacılık şirketine maddi-manevi tazminat davası açtı. 2 kardeş, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sundukları dilekçede, kazanın uçuş camiasında bir başarısızlık sayılan “pilotaj hatası” olarak kabul ve ilan edilmesinin acılarını ikiye katladığını belirttiler. Havacılık şirketi ise bilirkişi incelemesinde kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığının belirlendiğini ifade ederek davanın reddini istedi. Mahkeme ise kazayla ilgili bilirkişiye kusur incelemesi yaptırdı. Bilirkişi raporunda, uçağın yer ile teması kestikten sonra sola doğru istek dışı yönlenmesine neden olan arızanın, pilotaj hatası olduğunu gösteren net bir delil bulunmadığını belirtti. Mahkeme bu rapor doğrultusunda, kaza tarihinden itibaren yasal faiziyle Soner Çetinkaya’ya 120 bin TL, Onur Çetinkaya’ya da 48 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Havayolu şirketi kararı temyiz etti. (Habertürk)

KAZA YILLAR SONRA AYDINLATILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

SANAL :) ~ 3 yıl önce
Sen ve senin gibiler de haklı ama bi bakıma, napcan gerçek hayatta adam yerine konmayınca buralarda köşe yazarı oluyosunuz :) hadi başarılar sana ben uçuşa kaçtım sen takıl sanalda uçmaya atıp tutmaya devam ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Kadir Deveci olacaktı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
matahari ~ 3 yıl önce
Rahmetli Yusuf Cetinkaya mesleginde kendini ispat etmis ,iki oglunu ,vatana katmadeger saglayan birer birey olarak yetistirmis... bunlar kisa bir arastirma ile ulasilabilecek bilgiler... Benim bahsetmek istedigim bu onurlu insanin yillar sonra hakettigi itibari geri kazandiran iki evladinin azmi ve basarisi... Yaziyi ,koy kahvesinde masada okey oynarken hem teknik drektorluk, hem basbakanlik , hem ekonomist hem de sivil havacilik kaza kirim uzmanligi ve hem de hukuk adamligini ayni anda yuruten kisilerin degerli yorumlarina girerek gereksiz uzatmak istemedim...mutlaka herseye benzer yorumlari vardir zaten.. Hakli mucadelenizi , onurlu durusunuzu koruyarak kazandiniz, yusuf hocanin evlatlarina da bu yakisirdi.. Tebrik ederim....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cetinkaya ~ 3 yıl önce
Rahmetli Yusuf Cetinkaya'yi tanimam fakat ogullari onur ve soner bastiklari yerden ALEV cikaran iki delikanli, iki bilekli, insanlarin camiada sadece ucuculuklari ile degil karakterleri ile de parmakla gosterdigi pilotlardir..boylesi iki evladi yetistiren insan herhangi bir insan olamaz..hicbir pilot da kalkis sonrasi olumune ucagi yatirmaz..pilotaj hatasi olmadigi bence gun gibi asikar..buraya yorum yaparken babalarini COK seven iki insanin da bu yorumlari okuyacaklarini ve davada kazandiklari parayi kendi ozel harcamalari icin kullanmayacak yapida olduklarini, bunun bir onur savasi oldugunu bilmenizi, hatirlamanizi rica ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000