30 Kasım 2008, Pazar 08:21:21

"Kaza ulusal psikolojimizi bozdu"

Kazayla ilgili şüpheleri bulunduğunu belirten Prof. Metin Arık, “Bu olay ulusal psikolojimizi bozdu. Bakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları psikolojimizi düzeltecek açıklamalar değil” dedi.
  • kardeşim sabotajla ne alakası var uçaktaki adamlar devlet başkanımı yüz tane korumaylamı geziyorlar, Allah korusunda o bilim adamını öldürmek için uçak düşürmeye ne gerek var 1 kurşun sıkarlar olur biter.. akıllı olalım biraz Allah aşkına.. uçağın motorları durmamış, yangın çıkmamış, pilotlar son ana kadar akıl ve sağlıklarına sahip, bu nasıl bir sabotaj..
  • Öğretmen bir kaptan pilottan bizzat dinledim ve naklediyorum,kendisi Silahlı Kuvvetler'de yıllarca kaza kırım uzmanlığı yapmış,vefat eden her iki pilotun da öğrencisi olduğunu ve kesinlikle raporda belirtilen hataları yapmayacak bilgi,deneyim ve tecrübeye sahip olduklarını belirtiyor ve sadece tek bi kelimeyle durumu açıklıyor. "SABOTAJ"
  • 319 ( ne demekse ) rumuzlu yorumcu adamakıllı saçmalamış. Bu profesörler dediği kişiler 319 ( ! ) un iddia ettiği gibi havada uçabilmeyi sağlamak ile hiç bir ilgileri yoktur. CERN adı altında saçma sapan ve kime ne faydası olacağı bilinmeyen, son derece kısıtlı bir alanı olan hayali projenin peşinde koşup, dostlar alış verişte görüp te fazla harcırah almaktır.319 ( ! ) galiba bir yakınını uçak kazasında kaybetmiş ve canı yanmış. Üzüldüm, ama ne yaparsın....Hayat işte....
  • bu profesörler ama senin havada uçabilmeni sağlayan telnolojileri geliştirenler !fizik biliminin profesörleri,sosyoloji değil !umarım bir yakınını uçak kazasında kaybetmezsin avalon !bu kadar kat-i konuşmamayı böyle öğrenirsiniz belki,canınızın yanması gerekiyor...

Isparta’da dağa çakılan uçakta 57 kişiyle birlikte yaşamını yitiren fizikçi Prof. Dr. Engin Arık’ın eşi, Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Arık, kazanın birinci yıldönümünde Milliyet’e konuştu. Metin Arık, kazayla ilgili şüpheleri bulunduğunu belirterek, “Bu olay bizim ulusal psikolojimizi bozdu. Bakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları psikolojimizi düzeltecek açıklamalar değil” dedi.

Arık, geçen günlerde kaza raporuyla ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamayı komik ve ayıp bulduğunu belirterek, “En azından ben bakandan, ‘Bundan böyle ucuz ve kötü uçaklar uçurulmayacak’ gibi bir açıklama beklerdim. Kamuoyunun bu rapordan hiçbir şekilde tatmin olduğunu sanmıyorum” dedi.

Düşen uçakların kötü uçaklar olduğunu ve bazılarının bu kötü uçakları Türkiye gibi denetimin yeterli olmadığı yerlerde uçurarak para kazandıklarını anlatan Arık, “Bu bir uluslararası ucuz uçak mafyası. Bu işlerden çok büyük paralar kazanıyorlar, Türkiye gibi ülkelerde tazminat vermeyerek. Bu uçağı mesela Amerika’da uçurmaya çalışsalardı sigorta şirketi bunu çok riskli olduğu için sigorta etmeyecekti. Ama Türkiye’de tazminat miktarları düşük olduğu için yapabiliyorlar” diye konuştu.

Karakutu silindi mi?

İspanya’da uçak düştükten sonra hemen kaza raporunun açıklandığını belirten Arık, şöyle konuştu: “Bizde düşen uçağın karakutusu bozuk. Bozuk mu, yoksa birtakım adamları karakutuyu bozmak için mi gönderdiler belli değil. Karakutuyu incelemek için gönderdikleri yer kara kutuyu çözmek için ehil bir yer değil, bunu bütün dünya biliyor. Karakutunun içindeki bilgilerin silinmiş olduğunu dahi anlamak mümkün. Ama karakutu hükümetlerin kontrolünde. İsterse çözdürüyor, isterse çözdürmüyor. Karakutu eskiden beri mi çalışmıyordu, yoksa sonradan mı sildirildi? Daha iyi inceleme yapacak yerlere göndermediler. Bu nedenle ben çok şüpheleniyorum. Ucuz uçak mafyası ile sivil havacılığın rüşvet almalarından da şüpheleniyorum. Kazazedelerin Türk avukatlarının Keçiborlu Savcılığı’nda gördüğü kötü muameleden de şüpheleniyorum. Neden şüphelenmeyeyim ki? 60 yaşından sonra konuşmaktan mı korkacağım? Bu olay bizim ulusal psikolojimizi bozmuş durumda. Bu açıklamalar psikolojimizi düzeltecek açıklamalar değil.”

Komplo teorilerine sıcak bakmadığını belirten Arık, “Uçak kötü durumdaydı zaten. Diyorlar ki ‘Tam suikast yapılıp anlaşılmayacak bir uçak.’ Ben de ona karşı cevapsız kalıyorum” diye konuştu.

Prof. Baki Akkuş:  Sabotaj olabilir

Türk Fizik Derneği Başkanı İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Hızlandırıcı Projesi’nin yürütücüsü Prof. Dr. Baki Akkuş ise Türk Hızlandırıcı Merkezi projesinin çok önemli olduğunu vurguladı: “Bilimsel araştırmaya önem vermeyen, teknoloji üretmeyen ülkeler yok olmaya mahkûm. ABD’de bu teknolojiyle ilgili CERN gibi 5 tane hızlandırıcı merkezi var. Türkiye’de ise hızlandırıcı teknolojisi yok. Kurulması 2006’da onaylandı ve çalışmalara başlandı. Bu teknoloji Türkiye’de gerçekleşirse, savunma sanayiinden endüstriye bilimsel araştırmalar yapılacak.  Türk Hızlandırıcı Merkezi’nin yapılmaması için girişimler olabilir. Bu yönde engellemeler oldu. Uçağın düşmesinin bağlantısı var mı, yok mu bunun savcılık tarafından incelenmesi gerekir.”

"Kaza ulusal psikolojimizi bozdu"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

emr ~ 9 yıl önce
kardeşim sabotajla ne alakası var uçaktaki adamlar devlet başkanımı yüz tane korumaylamı geziyorlar, Allah korusunda o bilim adamını öldürmek için uçak düşürmeye ne gerek var 1 kurşun sıkarlar olur biter.. akıllı olalım biraz Allah aşkına.. uçağın motorları durmamış, yangın çıkmamış, pilotlar son ana kadar akıl ve sağlıklarına sahip, bu nasıl bir sabotaj..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
v1ctory ~ 9 yıl önce
Öğretmen bir kaptan pilottan bizzat dinledim ve naklediyorum,kendisi Silahlı Kuvvetler'de yıllarca kaza kırım uzmanlığı yapmış,vefat eden her iki pilotun da öğrencisi olduğunu ve kesinlikle raporda belirtilen hataları yapmayacak bilgi,deneyim ve tecrübeye sahip olduklarını belirtiyor ve sadece tek bi kelimeyle durumu açıklıyor. "SABOTAJ"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
avalon1166 ~ 9 yıl önce
319 ( ne demekse ) rumuzlu yorumcu adamakıllı saçmalamış. Bu profesörler dediği kişiler 319 ( ! ) un iddia ettiği gibi havada uçabilmeyi sağlamak ile hiç bir ilgileri yoktur. CERN adı altında saçma sapan ve kime ne faydası olacağı bilinmeyen, son derece kısıtlı bir alanı olan hayali projenin peşinde koşup, dostlar alış verişte görüp te fazla harcırah almaktır.319 ( ! ) galiba bir yakınını uçak kazasında kaybetmiş ve canı yanmış. Üzüldüm, ama ne yaparsın....Hayat işte....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
319 ~ 9 yıl önce
bu profesörler ama senin havada uçabilmeni sağlayan telnolojileri geliştirenler !fizik biliminin profesörleri,sosyoloji değil !umarım bir yakınını uçak kazasında kaybetmezsin avalon !bu kadar kat-i konuşmamayı böyle öğrenirsiniz belki,canınızın yanması gerekiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000