29 Kasım 2014, Cumartesi 08:10:12

KAZA FİKİRLERİ DEĞİŞTİRMEDİ

Yerçekimsiz ortamda yaklaşık 7 dakika geçirmek için gerçekleştirilecek uzay seyahatinin ilkinin, 2015'in ilk yarısında yapılacağı belirtildi.
  • ögrenci orda ne yapacak 7 dakika ? turistik bir olay ve parası olan gider. ama sirket ordan gelen gelirle belki faydalı birşeyler yapar. dunyanın bütün milletleri uzay istasyonuna adama yolluyor. bizim akademisyenlerimiz niye gidemiyor? cunku tembel bir halkız. adam Avrupa'ya gidiyor eğitime karı kız pesinde koşuyor bilgi yerine.
  • Gidipte Mustafa Topaloglunu goremeyeceksem neye yarar bu gezi =)
  • Keşke 70 yaşında gitmeye çalışmasanızda uzay bilimleri okuyan ve okuduğu alanı seven bir Türk gencine bu seyahati hediye etseniz, en azından ileride öğretim üyesi olduğunda, iyi bir akademisyen olduğunda bu tecrübesinide sayısız öğrenciye aktarabilir, sizin zenginlikle keyfi gidişinizin kime ne faydası olur Allah aşkına, yaş 70 iş bitmiş.
  • Aya veya Mars'a götürmedikten sonra ne anlamı var ki 7 dakika hepsi, paraya yazık...

Yerçekimsiz ortamda yaklaşık 7 dakika geçirmek için gerçekleştirilecek uzay seyahatinin ilkinin, 2015'in ilk yarısında yapılacağı belirtildi. Bu yolculuk için Türkiye'den de 8 kişinin istekli olduğu bildirilmişti. Bu isimler arasında bulunan Fenerbahçe eski Başkanı Ali Şen, uzaya gitmeye hazır olduğunu söyledi.

SCX şirketinin X-Cor Lynx Uzay Roketi'nin Türkiye temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, 4 yıl önce planlanan uzay yolculuğunun ilk uçuşunun bu yılın sonunda yapılmasının öngörüldüğünü ancak bazı eksiklikler nedeniyle 2015'in ilk yarısına ertelendiğini söyledi.

Uzaya gönderilecek roketin çok farklı bir teknolojiye sahip olduğunu belirten yetkililer, "Yerden roket olarak kalkıyor ve kendisi iniyor. Bu, uzay turizminin birinci adımı" dedi.

Uzaya gideceklerin yaklaşık 7 dakika yerçekimsiz ortamda kalacağını aktaran yetkililer, "Yerküreden hareket, dönüş toplam bir saatlik heyecan. Çok ilgi duyuluyor. Uzay turizmi için şu anda dünyada bin kişi bunu talep etmiş ve parasını vermiş. Uzaya yolculuk yapmak isteyen on binlerce kişi daha var. Türkiye'den de gitmek isteyenler var" diye konuştu.

Bu haberlere rağmen, geçtiğimiz ay ABD'nin California eyaletinde geliştirilen ilk özel mülkiyet uzay gemisinin kaza yapması akıllarda soru işaretleri bırakıyor. 

Bilindiği gibi Virgin Galactic'in uzay turizm füzesi olan ''SpaceShipTwo'' (Uzay Gemisi 2) test uçusunda bilinmeyen bir nedenden dolayı kaza yapmıştı. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi ağır yaralanmıştı.

Virgin Galactic firmasının uzaya insan taşımak için 10 yıldır sürdürdüğü çalışmalar, geçtiğimiz ay yaşanan kazayla büyük darbe almıştı. SpaceShipTwo uzay aracının havada infilak etmesi, büyük hayaller beslenen uzay turizmi hakkında öne çıkmayan birçok soruyu da gündeme getirmişti.

ALİ ŞEN UÇMAYA HAZIR!

Haberturk.com, Türkiye'den uzay seyahatine çıkmayı planlayan isimlerden biri olan Fenerbahçe eski Başkanı Ali Şen ile görüştü. Uzay seyahatine hazır olduğunu belirten Ali Şen, "Öncelikle seferler başlasın, ilk 10 uçuşu görelim. Sonrasında uçmaya hazırım" dedi.

"ÖNCE UÇSUNLAR GÖRELİM"

Geçtiğimiz ay Virgin Galactic'in uzay turizm füzesi olan ''SpaceShipTwo" adlı aracın test uçuşunda düşmesinin bu konudaki kararlılığını değiştirmediğini belirten Şen, "Benim kararım aynı. Önce aracın seferlerini görmek istiyorum. İlk 10 uçuş yapıldıktan sonra kaydımı yaptırıp eğitimlere başlayacağım" dedi.

Uzay yolculuğu yapmak için başvuran Ahu Aysal Kerimoğlu da yolculuğun 2015'te gerçekleşeceğini, hazırlık çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ilk tarihin 2014 sonu olarak verildiğini ancak sürecin biraz uzadığını anlattı. Kerimoğlu, "Bu yolculuk, uzaya yapılacak ilk ticari yolculuk olacağından özel bir mekik hazırlanıyor. Bu mekik, yapım aşaması bittikten sonra testlere tabi tutuluyor. Herhangi bir aksama fark edildiğinde tarihi en az 6-7 ay ileri atabiliyor" dedi.

Çocukluğundan beri uzaya gitme hayali kurduğunu söyleyen Kerimoğlu, "Bunu gerçekleştirebiliyor olmaktan çok mutluyum. Kızlarım ve dostlarım bu kararımı destekledi ve bu da beni bir o kadar daha fazla motive etti. Gezinin maliyeti eğitimler, simülatör, sıfır yer çekimi uçuşu vs. hariç 100 bin dolar civarında" şeklinde konuştu.

KAZA FİKİRLERİ DEĞİŞTİRMEDİ

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
ögrenci orda ne yapacak 7 dakika ? turistik bir olay ve parası olan gider. ama sirket ordan gelen gelirle belki faydalı birşeyler yapar. dunyanın bütün milletleri uzay istasyonuna adama yolluyor. bizim akademisyenlerimiz niye gidemiyor? cunku tembel bir halkız. adam Avrupa'ya gidiyor eğitime karı kız pesinde koşuyor bilgi yerine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Gidipte Mustafa Topaloglunu goremeyeceksem neye yarar bu gezi =)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Keşke 70 yaşında gitmeye çalışmasanızda uzay bilimleri okuyan ve okuduğu alanı seven bir Türk gencine bu seyahati hediye etseniz, en azından ileride öğretim üyesi olduğunda, iyi bir akademisyen olduğunda bu tecrübesinide sayısız öğrenciye aktarabilir, sizin zenginlikle keyfi gidişinizin kime ne faydası olur Allah aşkına, yaş 70 iş bitmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Aya veya Mars'a götürmedikten sonra ne anlamı var ki 7 dakika hepsi, paraya yazık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000