13 Aralık 2011, Salı 08:13:18

KAZA AYDINLANIYOR MU?

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sundukları dosyanın çok ciddi bilgiler içerdiğini açıkladı.
  • Kötü havalarda bu rotaların dışına çıkılır.Pilot karşılaştığı havayı tam değerlendirememiş ,yoluna devam ederek kar yağışına girmiş,yanılma neticesi karlı bölgeye çarpmıştır.YANİ,PİLOTAJ..yapılan incelemelerde bazı eksik ve noksanlar tesbit edillebilir.Bunların bir daha olmaması için gerekli tedbirler yetkililerce alınır.ÖR;1- Hava Taksi görevleri Tek pilot ile yapılamaz ,2- Kaza-Kırım ekiplerinin yeniden düzenlenmesi GİBİ.
  • yapılan incelemelerde yetkilileri komik duruma düşüren şu ifadeye nasıl yer veriliyor anlamak mümkün değil.,'Helikopterin uçuş bilgilerini kaydeden cihaz,,alınmış,değiştirilmiş v.s.SAYIN YETKİLİLER,Belli bir tonajın altındaki uçak ve Helikopterlerde uçuş bilgilerini muhafaza eden (Kara Kutu) gibi bir cihaz yoktur.GPS sadece Seyrüsefer için kullanılır.O da anlıktır.Kayıt yoktur.Sadece önceden girilmiş rotalar vardır.
Destici, dosyada 'olayı tamamıyla ortaya çıkaracak bilgi ve belgeler' bulunduğunu belirtti. Şüpheli kazanın yeni bulgular ışığında hem Devlet Denetleme Kurulu hem de özel yetkili Malatya Cumhuriyet savcıları tarafından araştırıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı ile paylaşılan bilgiyi ise kurumları ve şahısları suçlamak istemediklerinden kamuoyuna açıklamadıklarını dile getiren Destici, "Yavaş hareket edildiğini izlersek veya bu olayın üstüne gidilmediğini görürsek, çıkar net şekilde ne olduğunu kamuoyu ile paylaşırız. O zaman da kimse bunu yok etme gayreti içerisine giremez. Zaten şu safhadan sonra bu bilgi yok edilemeyecek, üstü kapatılamayacak bir bilgidir.'' dedi.

Antalya'nın Alanya ilçesinde düzenlenen Türkiye Beyzbol ve Softbol Şampiyonası'nın ödül törenine katılan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle sonuçlanan helikopter kazası hakkında görüşlerini bildiren Destici, dosyanın Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nda geniş kapsamlı şekilde araştırıldığını vurguladı. Ancak "Balyoz'', "Kafes" ve "Ergenekon'' davalarındaki gösterilen hızlı yetki kullanımı ve duyarlılığı, Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasıyla ilgili yürütülen soruşturmada da beklediklerini anlattı.

Sorular üzerine İHA muhabiri İsmail Güneş'in telefon konuşmalarında geçen 'Kim bu ya?' sözüne de değinen Destici, bunu ilk gün, Başbakanlık'taki kriz merkezi başkanlığına sorduğunu söyledi. Önce, "Dikkatimizi çekmedi. Ama söylemeniz üzerine araştıracağız." cevabını aldığını daha sonra, "Anormal bir durum yok, İsmail Güneş helikopterdeki diğer yaralıları kastediyor." açıklamasının yapıldığını ifade etti.

Destici, "Ama bugün geldiğimiz noktada bunun da daha derin bir şekilde araştırılması gerekiyor ve araştırılıyor. Kamuoyu şunu çok iyi bilsin ki, biz bu işin peşini, aydınlatana kadar bırakmayacağız. Bu bizim davaya bakan savcılar ile ilgili de koruma gerekiyorsa koruma, zırhlı araba gerekiyorsa zırhlı araba her türlü imkân verilsin.

Devletin en başındaki de bize bunun garantisini verdi. Dolayısıyla savcılarımız da bundan sonra daha güçlü bir şekilde bu zamana kadar sürdürdükleri çalışmaları daha da genişleterek sürdürecekler ve bu olay aydınlanacak." diye konuştu.
KAZA AYDINLANIYOR MU?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Kötü havalarda bu rotaların dışına çıkılır.Pilot karşılaştığı havayı tam değerlendirememiş ,yoluna devam ederek kar yağışına girmiş,yanılma neticesi karlı bölgeye çarpmıştır.YANİ,PİLOTAJ..yapılan incelemelerde bazı eksik ve noksanlar tesbit edillebilir.Bunların bir daha olmaması için gerekli tedbirler yetkililerce alınır.ÖR;1- Hava Taksi görevleri Tek pilot ile yapılamaz ,2- Kaza-Kırım ekiplerinin yeniden düzenlenmesi GİBİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
yapılan incelemelerde yetkilileri komik duruma düşüren şu ifadeye nasıl yer veriliyor anlamak mümkün değil.,'Helikopterin uçuş bilgilerini kaydeden cihaz,,alınmış,değiştirilmiş v.s.SAYIN YETKİLİLER,Belli bir tonajın altındaki uçak ve Helikopterlerde uçuş bilgilerini muhafaza eden (Kara Kutu) gibi bir cihaz yoktur.GPS sadece Seyrüsefer için kullanılır.O da anlıktır.Kayıt yoktur.Sadece önceden girilmiş rotalar vardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000