23 Ağustos 2014, Cumartesi 10:27:43

KAYSERİ'DE PİLOTUN BÜYÜK HATASI!

Kayseri Ali Dağı’nda çıkan yangına helikopter ile havadan müdahale edildi.
  • gecmıste yangın helıkopterlerın sorumlu pılotu olarak sunları soylemek ıstıyorum bızler talımat ınsanlarıyız bıze asagıdan ne talımat verılmısse tartısmaksızın uygularız ıs takı tehlıkeye gırene kadar goletın derınlıgı 1 metre altımızdakı bumbı 1 bucuk metreden fazla su alımı ıcın yaklasılmıstır aslında sızlerın rus dıye bıldıgı moldavalı pılotların kararı le su alımı ıptal edılmıstır.bır su alımı yaklasık 6 ıla 9 dakıka surer o denlı kucuk goletten acın vıdeolarını ızleyın bılın yada bılmeyın ama camur atmayın lutfen yangın anında alınabılecek en musaıt en yakın noktalar secılır bu ıs oturdugunuz yerden yorum yazmaya benzemez eger vatandasım tehlıke altında ımıslerse neden helıkopterın altına kadar gırıp vıdeo ve resım cekmeyı tercıh edıyo...buda bır karmasadır...
  • Androrit ne otosu ne pilotu, len sen nasil bir zeka ve ruh halindesin kendi vatandasini bu nasil daraltmadir?? Senin psikolojin pardon herseyin bozuk olabilir i, bir hastaneye git bence!
  • Orman Bakanlığının kiraladığı helikopterlerin hepsinde Türk Gözlemci pilot ve Orman mühendisi vardır . Yabancı ekip Türk pilot olmadan operasyon yapamaz. Ayrıca yangına başka bölgeden gelen helikopter yangına müdahale için en yakın ve uygun su kaynağını kullanmak zorundadır. Zamana karşı yarışılan bir söndürme olayında uzak mesafeden su alınmaz. Görevli pilot arkadaşımız durumu değerlendirip o anki şartlarda böyle bir karar almıştır.Unutmayın yapılan iş çok zor ve tehlikeli bir iştir.
  • Adamlar havacılıkta da pilotajda da gayet iyiler. Üç oto pilotun birini alınca holda, kıyamet kopardı bizim pilotlarda. Adam ben pilotum, otopilot olmasa da olur diyor gayet sakin. Yıllarca demir perde kapalı yaşamışlar. İngilizceleri zayıf olabilir ama pilotlukları sağlam.

Kayseri Ali Dağı’nda çıkan yangına helikopter ile havadan müdahale edildi. Müdahale için gelen helikopterin Rus pilotu kendisine verilen talimatı karıştırdı ve Yamula ile Sarımsaklı barajlarından alması gereken suyu Anadolu Harikalar Diyarı’ndaki yapay göletten aldı. Bu hata, gölette bulunan çok sayıdaki kuşun telef olmasına neden oldu.

Talas’ta bulunan Ali Dağı’nın ağaçlandırma bölgesinde henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı.

Mesire alanına yakın kısımda çıkan yangın kuru otlarında etkisiyle büyüdü. İtfaiye, dağ yamacındaki yangında yetersiz kalınca Orman Bölge Müdürlüğü, Adana'dan helikopter desteği istedi. Helikopter ile havadan müdahale edilen yangın kısa sürede söndürüldü.

Ancak yangına müdahale sırasında helikopter pilotunun, kendisine verilen bilgiler ışığında Yamula ve Sarımsaklı barajından alması gereken suyu Anadolu Harikalar Diyarı’ndaki hayvanat bahçesine ait yapay göletten alması büyük sorun oluşturdu. Yapay göletten su alınması nedeniyle burada yaşayan çok sayıdaki kuş türü telef oldu.

Hayvanat bahçesindeki görevlilerin su almamasıyla ilgili yaptıkları çaba ise boşa gitti. Rus pilot, kendisine işaretlerle su almaması konusundaki uyarıları dikkate almadı. Görevliler, kuşların helikopterin düşmesine bile neden olabileceğini hatırlatarak, büyük tehlikenin atlatıldığına dikkat çekti. Rus pilotun, koordinatları karıştırmasından dolayı yapay göletten yanlışlıkla su aldığı açıklandı. (Milliyet)

KAYSERİ'DE PİLOTUN BÜYÜK HATASI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

pilot... ~ 4 yıl önce
gecmıste yangın helıkopterlerın sorumlu pılotu olarak sunları soylemek ıstıyorum bızler talımat ınsanlarıyız bıze asagıdan ne talımat verılmısse tartısmaksızın uygularız ıs takı tehlıkeye gırene kadar goletın derınlıgı 1 metre altımızdakı bumbı 1 bucuk metreden fazla su alımı ıcın yaklasılmıstır aslında sızlerın rus dıye bıldıgı moldavalı pılotların kararı le su alımı ıptal edılmıstır.bır su alımı yaklasık 6 ıla 9 dakıka surer o denlı kucuk goletten acın vıdeolarını ızleyın bılın yada bılmeyın ama camur atmayın lutfen yangın anında alınabılecek en musaıt en yakın noktalar secılır bu ıs oturdugunuz yerden yorum yazmaya benzemez eger vatandasım tehlıke altında ımıslerse neden helıkopterın altına kadar gırıp vıdeo ve resım cekmeyı tercıh edıyo...buda bır karmasadır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Len ~ 4 yıl önce
Androrit ne otosu ne pilotu, len sen nasil bir zeka ve ruh halindesin kendi vatandasini bu nasil daraltmadir?? Senin psikolojin pardon herseyin bozuk olabilir i, bir hastaneye git bence!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 4 yıl önce
Orman Bakanlığının kiraladığı helikopterlerin hepsinde Türk Gözlemci pilot ve Orman mühendisi vardır . Yabancı ekip Türk pilot olmadan operasyon yapamaz. Ayrıca yangına başka bölgeden gelen helikopter yangına müdahale için en yakın ve uygun su kaynağını kullanmak zorundadır. Zamana karşı yarışılan bir söndürme olayında uzak mesafeden su alınmaz. Görevli pilot arkadaşımız durumu değerlendirip o anki şartlarda böyle bir karar almıştır.Unutmayın yapılan iş çok zor ve tehlikeli bir iştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Adamlar havacılıkta da pilotajda da gayet iyiler. Üç oto pilotun birini alınca holda, kıyamet kopardı bizim pilotlarda. Adam ben pilotum, otopilot olmasa da olur diyor gayet sakin. Yıllarca demir perde kapalı yaşamışlar. İngilizceleri zayıf olabilir ama pilotlukları sağlam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 4 yıl önce
Hocam bu kamyon şoförlüğü değilki iyi kullanıyor ama denilsin.Havacılık Dil bilgisinden, havacılık kurallarına uyulmasından,sağlığına vs. herşeyiyle bir bütündür.Zaten kazalarda bunlardan birinn eksikliği nedeniyle oluyor hep.Bu alkollü olma durumları veya limit dışı uçma,kuralları pek takmama durumu malesef hep bunlarda..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000