18 Mart 2014, Salı 09:10:43

KAYIP UÇAKLA İLGİLİ 'ÇARPMA' AÇIKLAMASI

Malezya uçağının kaybolduğu günden bu yana karada ya da denizde herhangi bir çarpmanın tespit edilmediği bildirildi.
  • Bence ucagi muhalefet lideri icin kacirdilar uzak bir yerde bekletiyorlar muhalefet liderini apse atmislar bundan dolayi eylem gibi geliyor hukumette bunu biliyor gibi geliyor ve aciklamaya korkuyorlar sonuc belli gidib hapisteki liderle anlassinlar.
  • Askeri radarlar temelde uçağın metalik yüzeyine çarpan radar dalgalarının yansımasını ekranlarına taşırlar. Taşınan bu çubuğa benzer leke / eko üzerine bilgisayar yardımıyla semboller yapıştırırlar. Bu semboller dost / düşman, askeri / sivil gibi nitelikte olur. Ayrıca askeri radar üzerindeki IFF (sivil terimiyle transponder/ squawk ) ile askeri uçak ise kodu / çağrı adı gibi bilgiye ulaşılır. Askeri radarlar IFF'i kapalı / olmayan uçağı, uçuş planları sivil ATC ile koordine ederek tanımlar ve uygun çağrı adını / kodunu ekranları üzerine yazar. sadece radar ekosu olan bir uçak hem arama radarıyla hem de irtifa radarıyla (menzil ve görüş açısı içinde kalmak şartıyla) kolayca belirlenebilir. Son bir bilgi; askeri radarlarda bir uçağın radar ekosu tek bir "I" harfi gibi çıkarken IFF'i açık bir ıçağın ekosu "III" şeklinde ekranda belirir.
  • Çok profesyonel bir kaçırılma girişimi olabilirde ve herşeyde ayarlanmış olup önceden bir fizibilite ile belkide uçak düşmemişte olabilir,tamam ufak bir uçak değil fakat zar zorda olsa ucu ucuna güç bela ineceği bir yer ayarlanıp bir yere inmişte olabilir,denize düşse mutlaka uçağa ait en ufakta olsa bir parça su yüzeyine vurur,karaya düşse illaki insanlar bu kadar zamanda fark eder,dolayısıyla profesyonel ve bir hayli organize bir kaçırılma girişimi ağır basıyor gibi ki eğer böyle ise bu olay ve bu kadar büyük bir uçağın bu kadar zaman kamufle edilerek bulunamamasıyla tarihe geçer
  • Eğer uçak alçak uçmuş ise radarın kapsama alanının dışında olabilir. Bu durumda ATC radarlarında uçağın bilgileri yanında izi de gözükmez.. Askeri radarlar için transponder a ihtiyaç yoktur. Kapalı olsa bile uçağın irtafa, sürat ve rota bilgilerinin tamamını görür. Sadece uçağın tanıtmasını alamaz. İlk günlerde bölgedeki askeri radarların uçağın alçaktan uçtuğuna ve izinin takip edildiğine dair haberler çıkmıştı. Sonra bunlar yalanlandı. Ama benim görüşüm bu bilgilerin doğru olduğu yönünde.. Kısaca şahsi fikrim, uçak kaçırıldı.. hem de çok organize bir şekilde ve belki de bazı devletlerin bilgisi dahilinde..

Malezya uçağının kaybolduğu günden bu yana karada ya da denizde herhangi bir çarpmanın tespit edilmediği bildirildi.

BM'nin nükleer testleri gözetleyen kurumu Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü (CTBTO), sistemlerinin, Malezya uçağının kaybolduğu günden bu yana karada ya da denizde herhangi bir çarpma ya da patlama tespit etmediğini bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Stephane Dujarric, merkezi Viyana'da bulunan CTBTO'dan verilen bilgileri, gazetecilerle paylaştı.

CTBTO'nun kullandığı bazı teknolojilerin nükleer denemelerin yanı sıra büyük uçakların karada ya da denizde çarpma ya da patlamalarını tespit etme imkanına da sahip olduğunu ifade eden Dujarric, uçağın kaybolduğu günden bu yana kurumun herhangi bir çarpma tespit etmediğini vurguladı.

Bunun uçağın kesinlikle düşmediği anlamına gelmeyeceğini de belirten Dujarric, CTBTO sistemlerinin uçakların normal inişlerini tespit edemediğini ancak çarpmalarını belirlediğini kaydederek, bu bilginin uçağın aranmasında kullanılabilecek bir veri olarak kabul edilebileceğini dile getirdi.

Kayıp uçağı arama alanlarına Batı Avustralya bölgesi de eklendi

Kuala Lumpur Pekin seferini yaparken 227 yolcusu ve 12 mürettebatı ile 8 Mart'ta ortadan kaybolan Malezya Havayollarına ait kayıp uçağı arama alanlarına Batı Avustralya bölgesi de eklendi.

Yeni arama alanı olarak belirlenen Batı Avustralya'nın başkenti Parth'in 3 bin kilometre Güney Batısındaki okyanusta yapılacak arama çalışmalarına Avustralya'nın liderlik yapacağı, çalışmalara Amerika ve Yeni Zelanda'nın katılacağı açıklandı. Avustralya Deniz Güvenliği Kurumundan yapılan açıklamada okyanustaki arama alanının yaklaşık 600 bin metrekarelik bölgede yapılacağı belirtildi.

"ARAMA ZOR OLACAK"

Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu Genel Müdürü John Youngarama, Avustralya, ABD ve Yeni Zelanda gemilerinin ve uçaklarının katılacağı arama çalışmalarının zor geçeceğini belirterek, "Arama alanının genişliği büyük bir sorun teşkil ediyor, bu zor bir arama olacak'' dedi.

Avustralya Başbakanı Toy Abbott, yaptığı açıklamada Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin kayıp uçağı bulmak için elinden geleni yapacağını belirtti. Abbott, "Bu trajik gizemi çözmemiz gerekiyor, talihsiz uçakta aileleri bulunan insanlara borçluyuz" ifadelerini kullandı.

KAYIP UÇAKLA İLGİLİ 'ÇARPMA' AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

iyi bilir ~ 4 yıl önce
Bence ucagi muhalefet lideri icin kacirdilar uzak bir yerde bekletiyorlar muhalefet liderini apse atmislar bundan dolayi eylem gibi geliyor hukumette bunu biliyor gibi geliyor ve aciklamaya korkuyorlar sonuc belli gidib hapisteki liderle anlassinlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TULGAR ~ 4 yıl önce
Askeri radarlar temelde uçağın metalik yüzeyine çarpan radar dalgalarının yansımasını ekranlarına taşırlar. Taşınan bu çubuğa benzer leke / eko üzerine bilgisayar yardımıyla semboller yapıştırırlar. Bu semboller dost / düşman, askeri / sivil gibi nitelikte olur. Ayrıca askeri radar üzerindeki IFF (sivil terimiyle transponder/ squawk ) ile askeri uçak ise kodu / çağrı adı gibi bilgiye ulaşılır. Askeri radarlar IFF'i kapalı / olmayan uçağı, uçuş planları sivil ATC ile koordine ederek tanımlar ve uygun çağrı adını / kodunu ekranları üzerine yazar. sadece radar ekosu olan bir uçak hem arama radarıyla hem de irtifa radarıyla (menzil ve görüş açısı içinde kalmak şartıyla) kolayca belirlenebilir. Son bir bilgi; askeri radarlarda bir uçağın radar ekosu tek bir "I" harfi gibi çıkarken IFF'i açık bir ıçağın ekosu "III" şeklinde ekranda belirir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Çok profesyonel bir kaçırılma girişimi olabilirde ve herşeyde ayarlanmış olup önceden bir fizibilite ile belkide uçak düşmemişte olabilir,tamam ufak bir uçak değil fakat zar zorda olsa ucu ucuna güç bela ineceği bir yer ayarlanıp bir yere inmişte olabilir,denize düşse mutlaka uçağa ait en ufakta olsa bir parça su yüzeyine vurur,karaya düşse illaki insanlar bu kadar zamanda fark eder,dolayısıyla profesyonel ve bir hayli organize bir kaçırılma girişimi ağır basıyor gibi ki eğer böyle ise bu olay ve bu kadar büyük bir uçağın bu kadar zaman kamufle edilerek bulunamamasıyla tarihe geçer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Falconeye ~ 4 yıl önce
Eğer uçak alçak uçmuş ise radarın kapsama alanının dışında olabilir. Bu durumda ATC radarlarında uçağın bilgileri yanında izi de gözükmez.. Askeri radarlar için transponder a ihtiyaç yoktur. Kapalı olsa bile uçağın irtafa, sürat ve rota bilgilerinin tamamını görür. Sadece uçağın tanıtmasını alamaz. İlk günlerde bölgedeki askeri radarların uçağın alçaktan uçtuğuna ve izinin takip edildiğine dair haberler çıkmıştı. Sonra bunlar yalanlandı. Ama benim görüşüm bu bilgilerin doğru olduğu yönünde.. Kısaca şahsi fikrim, uçak kaçırıldı.. hem de çok organize bir şekilde ve belki de bazı devletlerin bilgisi dahilinde..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000