14 Şubat 2018, Çarşamba 09:11:36

Karakutu "pitot tüpü" diyor!

Rusya'da geçtiğimiz pazar düşen ve 71 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının nedeninin 'Pitot tüpü' arızasından kaynaklandığı sanılıyor.
  • Kara kutuların asıl rengi koyu sarıdır iyi görünmesi için
  • 96 da da aptal bir böceğin pitot tüpüne yuva yapması ve deliği tıkayıp uçagın düşmesine sebep olması ve sonucunda 189 cana mal olması havacılığın şakaya gelmeyecegini bir kez daha gözler önüne seriyor...
  • Pitot tupu kaza nedeni olamaz. Moskovada kaza aninda acik bir gorus mevcut ve hiz nedeni ile ucak stall'a girseydi eger, pilotlar basarili bir sekilde stall'i farkedip ucagi stall dan kurtarabilirdi.
  • Hala karakutu demekte ısrar eden eyy yazar arkdaş aç biraz araştırma yap karakutu ya esasen ne denirmiş

Rusya'da geçtiğimiz pazar düşen ve 71 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının nedeninin 'Pitot' arızasından kaynaklandığı sanılıyor.

Rusya'da 71 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazanın sebebi belirlenmeye başladı. Geçtiğimiz pazar düşen uçağın bulunan kara kutuları, kazanın nedeninin 'Pitot tüpü' adlı bir hız sondası olduğunu gözler önüne serdi. Tıpkı 2009'da Paris Rio seferini yaparken düşen AirFrance Havayolları'na ait yolcu uçağındaki gibi pitot tüpünün donduğu ve pilotları uçağın hızı konusunda yanılttığı sanılıyor. Ölçüm aygıtının donmasının nedeni ise ısıtma sisteminin çalışmaması.

Fakat bu durumun bir teknik arızadan mı yoksa pilotlardan mı kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Bununla birlikte Rus yetkililer uçağın önceki 15 seferinde sondanın sorunsuz çalıştığını belirtiyor.

Moskova'dan Orsk şehrine giden Saratov Havayolları'na ait yolcu uçağı kalkışından sadece dakikalar sonra 6 mürettebat ve 65 yolcusuyla radarlardan kaybolmuştu. Kazanın ardından Saratov Havayolları 2004'ten beri hizmette bulunan Antonov tipi uçaklarını seferlerden çekmişti. Kazadaki yolcu uçağı ise ilk seferini 2010'da yapmış ve geçtiğimiz Ocak'ta gerçekleştirilen detaylı kontrolde hiçbir arıza ile karşılaşılmamıştı.

Karakutu "pitot tüpü" diyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Kırmızı ~ 6 ay önce
Kara kutuların asıl rengi koyu sarıdır iyi görünmesi için

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 6 ay önce
Koyu sarı derken ! Renk körlüğünüz yok değil mi ?
Koyu sari ~ 6 ay önce
Cok yaşayin ya :) yorum da, soru da... Samimiyetle soyluyorum, cok neselendim :)))
JDM ~ 6 ay önce
Hhahahaa...Hayatimda gordugum en guzel yorumlar zinciri :)) Efsane...
Fly bird ~ 6 ay önce
96 da da aptal bir böceğin pitot tüpüne yuva yapması ve deliği tıkayıp uçagın düşmesine sebep olması ve sonucunda 189 cana mal olması havacılığın şakaya gelmeyecegini bir kez daha gözler önüne seriyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LED FO ~ 6 ay önce
Pitot tupu kaza nedeni olamaz. Moskovada kaza aninda acik bir gorus mevcut ve hiz nedeni ile ucak stall'a girseydi eger, pilotlar basarili bir sekilde stall'i farkedip ucagi stall dan kurtarabilirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 6 ay önce
Gece vakti mi, Hazırlıksız bir ortamda, sürat saati farklılıklarını tespit etme ve reaksiyon gösterme süresi sizce nedir ? Madem bu konuda uzmansınız , bizde öğrenmek isteriz
Cehalet zor ~ 6 ay önce
Hala karakutu demekte ısrar eden eyy yazar arkdaş aç biraz araştırma yap karakutu ya esasen ne denirmiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000