04 Eylül 2009, Cuma 14:06:48

Kara kutular misyonunu tamamladı!

Son zamanlarda meydana gelen uçak kazalarında kara kutuların bulunamaması, uçuş sırasındaki verilerin uydular aracılığıyla toplanmasına yönelik çalışmaları tetikledi.
  • Konun geçtiği kaynaklar aşağıda; Real time monitoring data için söyleniyor. Görüntü için değil. Kokpit görüntüsünü göndermek bence mümkün ama 50.000 usd lik bu sistemle değil. Real time data akışı sağlayarak uçak yere inmeden data toplayan ve uçak arızlarını öğrenip yere inince müdahale eden sistemler günümüzde zaten mevcut. Fakat bu tür sistemler daha Uçuk komponentlerinin arızalarının kaydını MRO lara bildiriyor. http://www.pierrejeanniot.com/beyond_black_box.html http://www.star-navigation.com/terrastar_description.html
  • Hadi yaa... Adam zaten yazmış sadece sesleri değil görünüleri de uydu ile aktarıp anlık toplamak mümkün diye...
  • Kara kutuda görüntü yokki veriler var. Burada saınrım bir tercüme hatası yapılmış...

Ntvmsnbc'nin haberine göre; Avrupalı Havacılık Konsorsiyumu Airbus, son aylarda ard arda meydana gelen uçak kazaları sonrasında, uçuş sırasındaki verilerin kara kutular yerine uydular aracılığıyla toplanması metodu üzerinde çalıştığını duyurdu.

Airbus genel müdürü Thomas Enders, uçuş güvenliğinin artırılması için uçuş verilerinin uydular aracılığıyla gerçek zamanlı aktarımını sağlayacak yeni bir metod üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Enders, söz konusu metodun uçakların bakım çalışmaları için kısmen kullanılmakta olduğunu ve uçuş sırasındaki önemli bilgilerin uydular aracılığıyla gerçek zamanlı gönderilmesini sağlayabilecek şekilde geliştirilebileceğini belirtti.

Kara kutuların misyonunu tamamladığı görüşü ilk olarak 7 yıl önce, bu aletleri icad eden ekipte yer alan havacı Pierre Jeanniot tarafından gündeme getirilmişti. Jeanniot, sadece kokpitteki ses değil görüntüleri de gerçek zamanlı kaydedip gönderecek yeni teknolojilerin mevcut olduğunu, bu sistemin ufak bir sorunda devreye girebileceğini söylüyor.

Uzmanlar bu yeni sistemin uçak başına en az 50 bin dolarlık ek maliyet getireceğini bildiriyorlar. Bu ek maliyete rağmen, uçağın bakım ve dakikliğini iyileştirecek bu sistemin birçok havacılık şirketi tarafından benimsenmeye başlandığı söyleniyor.

Kara kutular misyonunu tamamladı!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
Konun geçtiği kaynaklar aşağıda; Real time monitoring data için söyleniyor. Görüntü için değil. Kokpit görüntüsünü göndermek bence mümkün ama 50.000 usd lik bu sistemle değil. Real time data akışı sağlayarak uçak yere inmeden data toplayan ve uçak arızlarını öğrenip yere inince müdahale eden sistemler günümüzde zaten mevcut. Fakat bu tür sistemler daha Uçuk komponentlerinin arızalarının kaydını MRO lara bildiriyor. http://www.pierrejeanniot.com/beyond_black_box.html http://www.star-navigation.com/terrastar_description.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Hadi yaa... Adam zaten yazmış sadece sesleri değil görünüleri de uydu ile aktarıp anlık toplamak mümkün diye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kara kutuda görüntü yokki veriler var. Burada saınrım bir tercüme hatası yapılmış...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000