02 Eylül 2016, Cuma 09:13:58

Kapadokya'da balon uçuşları zirve yaptı

Doğal zenginlikleriyle Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesinde, yılın 8 ayında 150 bin turist balon turlarıyla peribacalarını kuşbakışı izleme keyfi yaşadı.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, ocak-ağustos döneminde 150 bin turist, sıcak hava balonlarıyla bölgenin doğal güzelliklerini gökyüzünden keşfetti.

Yılda ortama 300 gün uçuş yapılabilmesi özelliğiyle dünyada sıcak hava balonculuğunun merkezi haline gelen Kapadokya'da, her sabah güneşin doğuşuyla havalanan balonlar, 45 dakika ile 1 buçuk saat arasında değişen sürelerde gökyüzünde süzülüyor.

Bölgenin doğal güzelliklerini kuşbakışı izleme imkanı sunan balon turları, daha çok yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyanın dört bir tarafından gelen turistler, sabahın ilk ışıklarıyla havalandıkları balonlarla peribacalarını gökyüzünden izlemenin keyfini yaşıyor.

Kapadokya turizmi için önemli bir sektör haline gelen balon turları, ekonomiye de ciddi katkı sağlıyor. Her gün ortalama 100-150 balonun havalandığı bölgede, yılın 8 aylık döneminde yaklaşık 150 bin turist balon turlarını tercih etti.

"Uçmanın keyfini Kapadokya'da yaşayın"

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede 1990’lı yılların başından beri profesyonel anlamda yapılan sıcak hava balonculuğu hizmetinin bölgedeki 25 firma tarafından verildiğini kaydetti.

Balon turlarına katılan turistlerin yüzde 95’inin yabancılardan oluştuğunu aktaran Dinler, "Kapadokya sıcak hava balonculuğunun başkenti konumunda. Bu keyif bir yerde yaşanacaksa bu mutlaka Kapadokya olmalıdır. Bu yüzden uçmanın keyfini Kapadokya’da yaşayın diyoruz." diye konuştu.

8 ayda 20 milyon avro gelir elde edildi

Balon turlarına ilginin her geçen yıl arttığını ve turların ciddi bir sektör haline geldiğini vurgulayan Dinler, "Bu yılın ocak-ağustos diliminde 150 bin kişi balonla uçtu. Bu da yaklaşık 20 milyon avroluk bir ekonomi yaratmış oldu. Bu rakam Kapadokya için ciddi bir ekonomi, önümüzde daha 4 ay var, yıl sonuna kadar bu rakam daha da artacak. Bölgenin doğal güzelliklerini havadan izlemek isteyenler, balon turları için kişi başı 150-200 avro ödüyor. Bu da Türk ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor." ifadelerini kullandı. 

Kapadokya'da balon uçuşları zirve yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000