11 Temmuz 2011, Pazartesi 11:10:19

KAPADOKYA MESLEK YÜKSEK OKULU'NDAN MÜTHİŞ HAMLE!

Türk Havacılığı sektördeki en önemli eksiklerden bir tanesini masaya yatırıyor...
  • gitmeyin bu okula. ben buradan mezunum. gitmeyin..
  • bu sektöre gireceklere uyanık olun derim.çünkü bu kadar çok okulun bu konuya girmesi ilerde hiç olmıyacak.mezun olanlar işsiz çalışanlar düşük üctrete çalıışmak zorunda kalacak
  • SHYO nedir? Niye önce SHMYO olarak iki sene ile başlamış da sonradan dört seneye ve sonra da beş seneye çıkmıştır? EASA, FAA gibi otorite düzenlemelerini daha iyi karşılamak beklentisi ile yapılmıştır? Ingiltere'den, Almanya'dan, Fransa'dan, Japonya'dan ikişer SHYO adı ve adresi yayınlanabilir mi? Cevaplar olumsuz ise acaba bu işin örgün yüksek öğrenim kısmı 1+2 yıllık önlisans programı günün ihtiyacına daha uygun değil mi?..
  • Yorumlardan farklı bir durum var. Endüstride değişik seviyelerde nitelik sahibi insanlara ihtiyaç vardır; havacılıkta endüstri... O zaman, işgücü örgün programlarla orta (lise) ve yüksek öğrenim (ön lisans programlar) mezunlarından ve gerektiğinde kısa kurslarla alınabiliyor. Sorun hepsine "UÇAK TEKNİSYENİ" demek... mi? Bu böyle ise, geçmiş yanlışlar da düzeltilerek meslek katmanları oluşturulsun, mutabakat sağlansın, herkes ne olduğunu ve nereye gittiğini görsün. İstanbul'a bu olanağı kazandıran düşünce sahiplerini ve uygulayıcıları tebrik etmeli.. Zaman da bu doğruyu teyid edecektir. Eleştiri de önce bilgi sahibi olarak soğukkanlı ve insafla yapılmalı. Salt kişisel endişelerle eleştri topluma fayda kazandırmıyor ki...
Uçak teknisyeni ve sivil hava ulaştırma işletmecisi yetiştirilmesi konusunda çok önemli bir adım atıldı. Konu ile ilgili My Teynik ile bir protokol de imzalandı.

Bu gelişme kapsamında Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bulunan Kapadokya Meslek Yüksek Okulu'nun SAW kampüsünde yapılacak olan ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek program kapsamında, İngilizce eğitimli uçak teknisyeni ve operasyonel yönetici yetiştirilecek. 
 
İngilizce verilecek olan eğitimde, uçak teknisyenlerinin yurtdışına açılımı da amaçlanıyor. Hatta bu konuda bazı ülkelerde kontenjan ayrıldığı da gelen bilgiler arasında.
Meslek lisesi ve düz lise mezunlarını da kapsayan bu programın sektördeki teknisyen açığını ve kalifiye personel açığını kapatmayı amaçladığı öğrenildi.
 
Uçak Teknisyeni (Ek sertifika programlarıyla B1 ve/veya B2) ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmecisi yetiştirme programlarının yoğun ilgi görmesi bekleniyor.
 
Kapadokya Meslek Yüksek Okulu'nun başlattığı programın, havacılığın gelecek yıllardaki gelişimine ve kalkınmasına paralel olarak uygulanacağı öngörülüyor.

©AirportHaber ÖzelKAPADOKYA MESLEK YÜKSEK OKULU'NDAN MÜTHİŞ HAMLE!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 7 yıl önce
gitmeyin bu okula. ben buradan mezunum. gitmeyin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bu sektöre gireceklere uyanık olun derim.çünkü bu kadar çok okulun bu konuya girmesi ilerde hiç olmıyacak.mezun olanlar işsiz çalışanlar düşük üctrete çalıışmak zorunda kalacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
SHYO nedir? Niye önce SHMYO olarak iki sene ile başlamış da sonradan dört seneye ve sonra da beş seneye çıkmıştır? EASA, FAA gibi otorite düzenlemelerini daha iyi karşılamak beklentisi ile yapılmıştır? Ingiltere'den, Almanya'dan, Fransa'dan, Japonya'dan ikişer SHYO adı ve adresi yayınlanabilir mi? Cevaplar olumsuz ise acaba bu işin örgün yüksek öğrenim kısmı 1+2 yıllık önlisans programı günün ihtiyacına daha uygun değil mi?..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yorumlardan farklı bir durum var. Endüstride değişik seviyelerde nitelik sahibi insanlara ihtiyaç vardır; havacılıkta endüstri... O zaman, işgücü örgün programlarla orta (lise) ve yüksek öğrenim (ön lisans programlar) mezunlarından ve gerektiğinde kısa kurslarla alınabiliyor. Sorun hepsine "UÇAK TEKNİSYENİ" demek... mi? Bu böyle ise, geçmiş yanlışlar da düzeltilerek meslek katmanları oluşturulsun, mutabakat sağlansın, herkes ne olduğunu ve nereye gittiğini görsün. İstanbul'a bu olanağı kazandıran düşünce sahiplerini ve uygulayıcıları tebrik etmeli.. Zaman da bu doğruyu teyid edecektir. Eleştiri de önce bilgi sahibi olarak soğukkanlı ve insafla yapılmalı. Salt kişisel endişelerle eleştri topluma fayda kazandırmıyor ki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000