15 Eylül 2013, Pazar 09:33:07

KALKIŞ İÇİN NEDEN BEKLENİR?

Yolcu şikayetlerinde ilk sırayı rötarlar alıyor... Peki, havayolu şirketleri de zamanında kalkış için can atarken, kalkış için neden bekleriz? İşte cevabı...
  • Bu iş bir zincir gibidir. Yani en zayıf halkası kadar güçlüdür. Havaalanı kapasitesi yetersizse, yükleme bölümü yetersizse, güvenlik hizmetleri yetersizse, check-in sistemi tetersizse, vs. vs. vs. gecikmeler yaşanabilir. Yolcuların gecikmesi, yerlerine yavaş oturmaları, chek-in yapıp uçağa gelmemeleri de gecikmelere sebep olur. Havayollarının şartları zorlayarak min. yer zamanı, max. uuçuş politikaları da gecikmelere sebep olabilir. Gecikmeleri tek sebebe bağlamak mümkün değildir, zincirin her halkası yeterince sağlam değilse gecikme yaşanır. Ekibin uçağa geç gelişi ise çok çok az yaşanan bir sorundur. Yıllardır uçarım, henüz bu sebepten gecikme yaşamadım ama olabilir. Sonuçta onlarda insan.
  • En buyuk nedenlerinden biri de ucaga gelemeyen yolculardir. O yuzden en iyi yolcu bagajsiz yolcudur.
  • %100 demedim ki zaten aklıma gelen bir kaç tane örnek verdim.
  • rötar kavrami degisti artik rötar=pegasus uzun bir zamandan beri her ne kadar utanmadan web den yalan soyluyorsa da

Araştırmalara göre, yolcu şikayetlerinde ilk sırayı rötarlar alıyor. Ancak hiçbir havayolu şirketi, uçuşlarında gecikme yaşamak istemez. Çünkü rötarlar şirketlere, hem prestij hem de para kaybettirir. Öyleyse uçaklar neden gecikmeli kalkış gerçekleştirir? Bunun birçok sebebi var. En büyük nedenlerinden biri yaşanan teknik arızalar. Bakıma alınan uçaklar, arızanın giderilmesinin ardından uçuşa verilir. Arızanın uzun sürmesi halinde ise uçuşa başka bir uçak tahsis edilir. Bazen seferi gerçekleştirecek uçağın, diğer uçuştan geç gelmesi nedeniyle de gecikme yaşanır. Bavulların uçağa yüklenme işlemleri sırasında yaşanan aksilikler de, uçuşun gecikmeli yapılmasına neden olur. Ayrıca uçuş ekibinin havalimanına geç gelmesi de rötar gerekçesi olarak gösterilebilir.

Yaşanan gecikmenin ardından uçağa binseniz dahi kalkış için ‘hiçbir sorunun kalmadığını’ söyleyemezsiniz. Yolcularını alan ve kalkış için hareket eden uçakta da arıza yaşanabileceğini unutmayın. Bazen de, hava trafik kontrol kulesindeki görevliler, pilota, belirli bir noktaya kadar ilerlemesini ve orada ikinci bir talimata kadar beklemesini söyleyebilir. Beklenecek nokta taksi yolları üzeri (pisti aprona bağlayan yol), pist girişi ya da pist içinde olabilir. Bu durumun sebebi ise o sırada inişte başka bir uçağın olması, iniş yapmış fakat henüz pisti terk etmemiş bir uçağın bulunması ya da yeni kalkmış büyük gövdeli bir uçağın oluşturduğu kuyruk türbülansı denilen anafor şeklindeki hava akımları olabilir. (Mustafa Gün / Zaman)

KALKIŞ İÇİN NEDEN BEKLENİR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Zincir... ~ 5 yıl önce
Bu iş bir zincir gibidir. Yani en zayıf halkası kadar güçlüdür. Havaalanı kapasitesi yetersizse, yükleme bölümü yetersizse, güvenlik hizmetleri yetersizse, check-in sistemi tetersizse, vs. vs. vs. gecikmeler yaşanabilir. Yolcuların gecikmesi, yerlerine yavaş oturmaları, chek-in yapıp uçağa gelmemeleri de gecikmelere sebep olur. Havayollarının şartları zorlayarak min. yer zamanı, max. uuçuş politikaları da gecikmelere sebep olabilir. Gecikmeleri tek sebebe bağlamak mümkün değildir, zincirin her halkası yeterince sağlam değilse gecikme yaşanır. Ekibin uçağa geç gelişi ise çok çok az yaşanan bir sorundur. Yıllardır uçarım, henüz bu sebepten gecikme yaşamadım ama olabilir. Sonuçta onlarda insan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gecikme ~ 5 yıl önce
En buyuk nedenlerinden biri de ucaga gelemeyen yolculardir. O yuzden en iyi yolcu bagajsiz yolcudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
%100 demedim ki zaten aklıma gelen bir kaç tane örnek verdim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rotar=pegasus ~ 5 yıl önce
rötar kavrami degisti artik rötar=pegasus uzun bir zamandan beri her ne kadar utanmadan web den yalan soyluyorsa da

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000