11 Kasım 2010, Perşembe 13:00:38

KAĞIT UÇAKLA DÜNYAYI GÖRÜNTÜLEDİLER (FOTO)

Bir grup meraklının yaptığı kağıt uçak, atmosferden Dünya'yı görüntülemeyi başardı.
  • Benim Köpük'den imal ettiğim uçak bile hemde radyo kontrollü 11 lira masrafı oldu hemde 2 tane 9 voltluk pil dahil.
  • abi yorumlarınızın hastası oldum. mutlaka sizinle biyerde buluşup kahve içerken geyik yapmak ve sizinle tanışmak istiyorum. ihtiyacı var memleketin sizin gibilere. :)
  • iyi güzelde bunların yaptıkları şeyin neresi 18 bin lira tutmuş anlamadım. Sanki olmayacak bir şeyi yapmış gibi aksettiriliyor. İşi yapan balon yapılan dandik uçağa kalan iş sadece yeryüzüne inmek o da Allah'ın emri yer çekimi diye birşey var illaki inecek.
  • çocuk mu kandırıyolar yaa, 30 km çıkmış inmişmiş 3 saat sürmüş 100 km ileri inmişmiş.ipte bağlamışlar mı acaba kuyruğuna.
Nasa'nın uzay görevleri ve Virgin Galactic'in atmosfer dışına uçma projesi trilyonlara mal olurken, bir grup İngiliz meraklı, yaptıkları kağıt uçakla yaklaşık 30 km. yükseklikten yerküremizi fotoğrafladılar ve bunu sadece 18.000 liraya mal ettiler.

90 cm.'lik kanat açıklığına sahip olan ve tamamen kağıttan üretilen uçak, büyük bir helyum balonu kullanılarak 'fırlatılmış'. Uçağı, üzerine monte olan GPS sayesinde sürekli olarak izlemek mümkün olmuş. Balonun Stratosferde 30 kilometreye yaklaşan bir yükseklikte patlamasıyla da kağıt mekik süzülmeye ve kendisine bağlı olan mini kamerayla fotoğraf çekmeye başlamış.

Steve Daniels, John Oates ve Lester Haines'in hayallerinin ürünü olan ve PARIS (Paper Aircraft Released Into Space - Uzaya Bırakılan Kağıt Uçak) adı verilen kağıt uçak, İspanyol yetkililerden alınan iznin ardından Madrid'in yaklaşık 80 km. batısından gökyüzüne bırakılmış. 30 km.'lik tırmanma süreci bir buçuk saat kadar sürmüş. Patlayan balonla birlikte başlayan Dünya'ya dönüş yolculuğu da yine bir buçuk saatte tamamlanmış. Bırakıldığı noktanın 100 km. uzağındaki bir ormanlık alana inen uçağın üzerinde ufak bir delikten başka hasar meydana gelmemiş.


Kağıttan yapılan mekik, uzaya fırlatılmadan hemen önce...

Gökyüzüne yükseliş...

30 km yükseklikte balon patladıktan sonraki görüntü...

Üzerinde bulunan GPS sayesinde kağıt mekik ormanlık bir alanda bulundu.

(CnnTürk)
KAĞIT UÇAKLA DÜNYAYI GÖRÜNTÜLEDİLER (FOTO)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 8 yıl önce
Benim Köpük'den imal ettiğim uçak bile hemde radyo kontrollü 11 lira masrafı oldu hemde 2 tane 9 voltluk pil dahil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
abi yorumlarınızın hastası oldum. mutlaka sizinle biyerde buluşup kahve içerken geyik yapmak ve sizinle tanışmak istiyorum. ihtiyacı var memleketin sizin gibilere. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
iyi güzelde bunların yaptıkları şeyin neresi 18 bin lira tutmuş anlamadım. Sanki olmayacak bir şeyi yapmış gibi aksettiriliyor. İşi yapan balon yapılan dandik uçağa kalan iş sadece yeryüzüne inmek o da Allah'ın emri yer çekimi diye birşey var illaki inecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
çocuk mu kandırıyolar yaa, 30 km çıkmış inmişmiş 3 saat sürmüş 100 km ileri inmişmiş.ipte bağlamışlar mı acaba kuyruğuna.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000