05 Nisan 2016, Salı 09:38:04

Kadın pilotlara rağbet arttı

Asya'da hava yolculuklarının artışı nedeniyle pilot kontenjanlarının yetersiz kalacağı tahmin ediliyor.
  • Kadın pilotun sürdüğü uçağa binmem ben yaaaa keşke pilotları görebilsek tipine bakarak yorum yapardım yakışıklı ise binerim yaşlıysa binmem
  • Bir tane dengesiz vardı motorun içine girip tesbihle falan fotoğraf çektiren ne oldu o ablaya pek göremiyoruz ortamlarda.....
  • Kadından pilot , erkekten kabın memuru olmaz ....
  • Cinsel ayrımcılık gibi algılanmasın ama evli çocuklu bir kadının bu işi yapması imkansız. Haftanın 3-4 günü yatıda olacaksın, geri kalan 2-3 günde git-gel ,ama mesai saati 12-14 saati bulacak. Sağlıklı bir evlilik yürütmek çok zor.

Asya'da hava yolculuklarının artışı nedeniyle pilot kontenjanlarının yetersiz kalacağı tahmin ediliyor. Açığı kapatmak için havayolu şirketleri kadınların pilotluk mesleğine yönelmelerini sağlamaya çalışıyor.

Bloomberg'de yer alan habere göre, Asya'da faaliyet gösteren  havayollarının yolcu kapasitesinin her yıl 100 milyon civarında artmasıyla  doğacak pilot ihtiyacının kadın pilotlar vasıtasıyla giderilmesi planlanıyor.

Yolcu ve uçuş sayılarındaki artışına rağmen, pilot kontenjanlarının  yetersiz kalabileceği ve bu nedenle kadın pilot sayısının da artırılması  alternatifi üzerinde durulacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte, pilotluk  kriterlerinin ağır olması, kadınların pilotluk mesleğine ilgisini azaltıyor.  Habere göre, dünyadaki pilotların toplamının sadece yüzde 5'i kadınlardan  oluşuyor.

Boeing Uçuş Hizmetleri Başkan Yardımcısı Sherry Carbary, yaptığı  açıklamada, "Asya'da hava yolculuğu her yıl 100 milyon yolcunun eklenmesiyle  hızlı bir artış gösteriyor. Bu artış, havayolu şirketlerinin pilot ihtiyacını da  artırıyor. Asya'daki havayolu şirketleri önümüzdeki 2 yıl içinde 226 bin yeni  pilota ihtiyaç duyacak." ifadelerini kullandı.

Vietnam Havayolları Kadın Kaptan'ı Huynh Ly Dong Phuong ise "Asya  kültüründe kadınların pilot olmasına iyi gözle bakılmıyor. Bu mesleği seçeceğimi  anneme söylediğimde aldığım cevap olumsuz olmuştu. Erkek meslektaşlarımın da bana  farklı davrandıklarını düşünüyorum. Benim için en zor olan, meslektaşlarımın beni  bir kadın pilot olarak kabullenememesi." açıklamasını yaptı.

Air France-KLM Group Kaptanı Clarke ise "Kadınların pilot olması  gerçekten zor. Pilotluk mesleğinin gerçekleşebilmesi için 3 bin saatlik uçak  tecrübesi olması gerekiyor. Bu bir kadın için 12-15 senelik bir süre demek. Yani  bir kadının neredeyse tüm vaktini bu işe ayırması gerekiyor." dedi.

Araştırmalara göre Malezya'da pilot okullarına yapılan başvuruların  sadece yüzde 5'inin kadın olduğu belirtilirken, kadınların pilot olmak  istememelerinin sebebinin aile yaşamlarını etkileyebilecek olması  gösteriliyor.

Kadın pilotlara rağbet arttı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Kadın pilot ~ 2 yıl önce
Kadın pilotun sürdüğü uçağa binmem ben yaaaa keşke pilotları görebilsek tipine bakarak yorum yapardım yakışıklı ise binerim yaşlıysa binmem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 2 yıl önce
Bir tane dengesiz vardı motorun içine girip tesbihle falan fotoğraf çektiren ne oldu o ablaya pek göremiyoruz ortamlarda.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 2 yıl önce
Sanane sana mı kaldı onun akıbeti..Mis gibi devam ediyor hayatına, uçuşlarına..Karın ağrın varsa gider raporunu yazarsın burda dengesiz diye atıp tutmak yerine, terbiyesiz
İsin doğası..:) ~ 2 yıl önce
Kadından pilot , erkekten kabın memuru olmaz ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 2 yıl önce
Hem kadınlığımla hem mesleğimle gurur duyuyorum. Bu işin içinde olup sözde dünya vatandaşı olan ancak zihniyeti taş devrinde kalmış meslektaşlarımdan utanıyorum. Gümbür gümbür geliyoruz.
A321 ~ 2 yıl önce
Cinsel ayrımcılık gibi algılanmasın ama evli çocuklu bir kadının bu işi yapması imkansız. Haftanın 3-4 günü yatıda olacaksın, geri kalan 2-3 günde git-gel ,ama mesai saati 12-14 saati bulacak. Sağlıklı bir evlilik yürütmek çok zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000