16 Mart 2016, Çarşamba 11:32:12

Kadın pilotlar Suudi Arabistan'a indi

Tamamen kadın pilotlardan oluşan Brunei Kraliyet Havayolları'nın mürettebatı, ilk seferlerini kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan'a yaptı.
  • Haberin basortule ne alakasi var? Sonra isteyen takar istemeyen takmaz her insani kendi degerinde birakmayi ogrenin.Maasallah diyelim bayanlara hemde Dreamliner.Good job ladies.
  • Bu baş örtüsü işi iyice komedi. Örtün ne oldu ortmedin ne oldu. Biri çıkıp sağ elin görünmesi caiz derse ne olacak? Ona biat edenler bu dinin gereği derseler ne olacak?
  • Birkaç yıl önce yabancı bir hava yolunun F/O'sunu Cidde personel çıkışta görmüştüm. Bunun dışında Onur Hava yollarının Kadın pilotları senelerdir bu ülkede uçuş yapıyor .Üstelik yatılı...Çok gurur verici gerçekten..Haberi küçümsemek için söylemedim bunları..Haber de çok hoş bence.. Ama personelin başı açık kapalı.. zerre kadar ilgilenmiyorum..Bir çok laik gibi...
  • KADINLAR AMERİKAYA DUA ETSIN SUUDI ARABISTANDA ŞEÇİME VE ARABA BİLE KULLANAMIYORDU

Tamamen kadın pilotlardan oluşan Brunei Kraliyet Havayolları'nın mürettebatı, ilk seferlerini kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan'a yaptı.

Boeing 787 Dreamliner tipi yolcu uçağı üç kadın pilotuyla Brunei'den kalkıp Cidde'ye indi.

Cidde seferi aynı zamanda Brunei'nin bağımsızlık günü kutlamalarıyla aynı günde gerçekleşti.

Şubat ayında gerçekleşen uçuşta kaptan pilot Şerife Czarena'ya kıdemli pilotlar Sariana Nordin ve Nadiah Pg Haşim eşlik etti.

ÜLKENİN İLK KADIN PİLOTU

Kaptan pilot Czarena, İngiltere'de aldığı uçuş eğitiminin ardından 2013'te Brunei'nin ilk kadın kaptan pilotu olmuştu.

2012'de Brunei Times gazetesine konuşan Czarena, "Uçak pilotluğu genelde erkeklerin yaptığı bir iş olarak algılanıyor. Bir kadın olarak, Bruneili bir kadın olarak, bu olay büyük bir başarı. Genç kadınlara hayallerini kurdukları şeyleri yapabileceklerini göstermiş olduk" diyordu.

Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan'da geçen yıl düzenlenen yerel seçimlerde kadınlar ilk kez sandık başına giderek oy kullanabilmişlerdi. Ayrıca toplamda 978 kadın, seçimlerdeki adaylar arasındaydı.

Ancak kadın adaylar seçim kampanyalarını yürütürken bir erkek tarafından temsil edilmek durumunda kalmış ya da paravanların arkasından destekçilerine hitap etmişlerdi.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi geçen yıl hayatını kaybeden Kral Abdullah tarafından alınmış bir karardı.

Kadınların araba kullanması teknik olarak yasa dışı olmasa da, ülkede sadece erkeklere araba ehliyeti veriliyor ve direksiyon başında yakalanan kadınlara ceza kesiliyor.

Suudi Arabistanlı kadınlar daha fazla özgürlük ve hak için başta sosyal medya olmak üzere farklı platformlarda protestolar düzenliyor. (BBC Türkçe)

Kadın pilotlar Suudi Arabistan'a indi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Bush-Pilot ~ 2 yıl önce
Haberin basortule ne alakasi var? Sonra isteyen takar istemeyen takmaz her insani kendi degerinde birakmayi ogrenin.Maasallah diyelim bayanlara hemde Dreamliner.Good job ladies.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komedi ~ 2 yıl önce
Bu baş örtüsü işi iyice komedi. Örtün ne oldu ortmedin ne oldu. Biri çıkıp sağ elin görünmesi caiz derse ne olacak? Ona biat edenler bu dinin gereği derseler ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
info ~ 2 yıl önce
Birkaç yıl önce yabancı bir hava yolunun F/O'sunu Cidde personel çıkışta görmüştüm. Bunun dışında Onur Hava yollarının Kadın pilotları senelerdir bu ülkede uçuş yapıyor .Üstelik yatılı...Çok gurur verici gerçekten..Haberi küçümsemek için söylemedim bunları..Haber de çok hoş bence.. Ama personelin başı açık kapalı.. zerre kadar ilgilenmiyorum..Bir çok laik gibi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SARAY SAW ~ 2 yıl önce
KADINLAR AMERİKAYA DUA ETSIN SUUDI ARABISTANDA ŞEÇİME VE ARABA BİLE KULLANAMIYORDU

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000