24 Ocak 2018, Çarşamba 18:01:16

Kabin memurlarından mesleki isyan

Yaptıkları mesleğin zorluğuna rağmen, mesleki tanım olarak iş kanunu haklarınında faydakanamadıklarını belirten bazı kabin memurları change.org'da imza kampanyası başlattı.
  • Zaten bu zamana kadar borclar kanunu kapsaminda olmasi kadar aptalca bir karar olamazdi...
  • Ben hic duymadim bir hemsirenin cikip biz bu kadar hayat kurtardik bu insani yasattik yada doktorun cikip"bu insani ameliyat ettim hayatini kurtardim" dedigini. Simdi size ne oluyo bu kadar reklam yapiyorsunuz? Gorevin bir parcasi First aid uygulamak. Tebrikler cok iyide yapmissiniz. Ama yapan arkadasi malzeme olarak kullanmayin. Ben kaptan olarak hayatimda ne emergency yasadim cikip orda burda reklam etmedim. Abartmayin kendinizi... Sosyal medyada hava atmayi birakin.
  • Maaşların eşitlenmesi değil konu hakların verilmesi.
  • Atc ile diger birimlerin maasinin esitlenmesini isteyen zihniyetle pilot-hostes maasi esitlenmesini isteyen zihniyet ayni. Bilimsel bir calisma gerekli bu kafa yapisini cozmek icin.

Yaptıkları mesleğin zorluğuna rağmen, mesleki tanım olarak iş kanunu haklarınından faydalanamadıklarını belirten bazı kabin memurları change.org'da imza kampanyası başlattı.

Meslek tanımı olarak yok sayıldıklarını iddia eden uçucular, imza desteği istedi.

İşte başlatılan kampanyanın açıklaması:

İŞ KANUNU TÜM ÇALIŞANLARIN HAKKIDIR !

KENDİ EMNİYETİN İÇİN HOSTESİNE SAHİP ÇIK !

Halk dilinde Hosteslik, kendi içinde ise Kabin Memurluğu olarak adlandırılan bir meslek sahibi olarak, sizlere uğradığımız haksızlığı anlatmak ve tüm meslektaşlarım için desteğinizi istemekteyim.

Öncelikle kabin memurlarının, herkesin bilmediği bir kaç özelliğini vurgulamak isterim.

Her birimiz iyi derece İngilizce ve bir çoğumuz ikinci yabancı dil sahibiyiz.
% 90 ımız üniversite mezunu.
Her birimiz ileri derece ilk yardım eğitim sertifikalı cankurtaranlarız.
Sizlerin güvenli bir uçuş gerçekleştirmeniz için onlarca emniyet ve güvenlik prosedürlerini kendi adımız gibi ezbere biliriz.
Sadece bu sene ülkemizde; 2 bebek boğulmak üzereyken, onlarca kişi kalp krizi geçirdiği sırada, yüzlercesi başka sebepler dolayısı ile kabin ekiplerinin doğru müdahalesi sonucu kurtarılmış,1 bebek TürkHavaYolları kabin ekiplerinin gerçekleştirdiği  başarılı bir doğum sonucu sağlıklı şekilde dünyaya gözlerini açmıştır. Ayrıca her gün, sizin farkına dahi varmadığınız olayların uçuş ekipleri tarafından önlenmesi sonucu ile hayatlarınız ve hayatlarımız kurtarılmaktadır.

Bunların yanında verdiğimiz servis hizmeti ise Cabası...

Tüm bunlara rağmen; bizim meslek olarak seçtiğimiz bu özel iş, Devlet nazarında gerçek bir iş olarak görülmemekte ve bu sebeple tüm çalışanların sahip olduğu İŞ KANUNU hakları, biz uçucu personeli kapsamamaktadır.

Bizler BORÇLAR KANUNU diye adlandırılan,çalışanına hiç bir özlük hakkı tanımayan bir kanuna tabi durumdayız.

Şirketler, Borçlar Kanununun kendilerine tanıdığı yetki ile HİÇ BİR SEBEP GÖSTERMEDEN, HİÇ BİR TAZMİNAT hakkı doğmadan işinize son verebilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda bir havayolu şirketi; bir otele davet ettiği yüzlerce uçuş personelinin işine, toplantı halindeyken son vermiş ve işten atılanların hiç biri  hiç bir yasal hak iddaa edemedikleri gibi avukat ve mahkeme masrafları ödemek zorunda kalmışlardır.

İş bu sebeple her daim kovulma korkusu yaşayan uçuş ekipleri, şirketlerin altında fiziksel ve psikolojik olarak ezilmektedir.

YASAL ELDEN MOBBİNG UYGULANMAKTADIR !

HER GEÇEN GÜN UÇUŞ EMNİYETİ TEHLİKEYE DÜŞMEKTEDİR !

KENDİ EMNİYETİN İÇİN HOSTESİNE SAHİP ÇIK !

İŞ KANUNU TÜM ÇALIŞANLARIN HAKKIDIR !

İmza kampanyası için TIKLAYINIZ...

Kabin memurlarından mesleki isyan

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (200)

İş kanunu ~ 7 ay önce
Zaten bu zamana kadar borclar kanunu kapsaminda olmasi kadar aptalca bir karar olamazdi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nurse ~ 7 ay önce
Ben hic duymadim bir hemsirenin cikip biz bu kadar hayat kurtardik bu insani yasattik yada doktorun cikip"bu insani ameliyat ettim hayatini kurtardim" dedigini. Simdi size ne oluyo bu kadar reklam yapiyorsunuz? Gorevin bir parcasi First aid uygulamak. Tebrikler cok iyide yapmissiniz. Ama yapan arkadasi malzeme olarak kullanmayin. Ben kaptan olarak hayatimda ne emergency yasadim cikip orda burda reklam etmedim. Abartmayin kendinizi... Sosyal medyada hava atmayi birakin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Buse ~ 7 ay önce
Okul servisi kaptanisiniz sanirim
Km ~ 7 ay önce
Maaşların eşitlenmesi değil konu hakların verilmesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayni ~ 7 ay önce
Atc ile diger birimlerin maasinin esitlenmesini isteyen zihniyetle pilot-hostes maasi esitlenmesini isteyen zihniyet ayni. Bilimsel bir calisma gerekli bu kafa yapisini cozmek icin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000