22 Kasım 2012, Perşembe 11:30:45

JETLAG KABUSUNA SON

Seyahat eden kişilerde ülkeler arasındaki saat farkından dolayı oluşan eş zamanlama bozukluğu "jetlag" ve uyksuzluğa karşı gözlük geliştirildi...
  • dediğin gibi çamur atacak kimse yok ama dur bu profu gözüm tutmadı, kesin hamdi aldırtmıştır o okula ;)
  • Bu bilimsel haber fazla yorum almaz. Cunku çamur atilabilecek dalga gecilebilecek yalan soylenilebilecek spekülasyon yapılabilecek bir haber degil. Bilimsel bir haber. Okumaya bile değmez aslında. Ne ısımız var bilimle.

Seyahat eden kişilerde ülkeler arasındaki saat farkından dolayı oluşan eş zamanlama bozukluğu “jetlag” ve uykusuzluğa karşı gözlük geliştirildi. Gözlüğü geliştiren Güney Avusturalya Üniversitesi’nden Profesör Leon Lack 268 dolara satışa sundu.

Yüksek teknoloji ürünü bu gözlüğün adı “Re-Timer” yani “Yeniden Zamanlayıcı”. Gözlük yeşil ışık dalgalarıyla beyni uyarıyor ve hormonları harekete geçirerek vücut saatinizi ayarlıyor.

Araştırmalara göre, eğer sabah erken kalkmak istiyorsanız gözlüğü sabah saatlerinde 50 dakika, eğer uyumak ve sabah geç uyanmak istiyorsanız gece yatmadan önce 50 dakika takmanız yeterli. Böylece sabah erken uyanmayacak şekilde vücut saatinizi ayarlıyorsunuz.

Bu gözlük yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğunu da gideriyor. (Sözcü)

JETLAG KABUSUNA SON

Facebook Yorum

Yorumlar

haklısın ~ 6 yıl önce
dediğin gibi çamur atacak kimse yok ama dur bu profu gözüm tutmadı, kesin hamdi aldırtmıştır o okula ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ha ha ha ~ 6 yıl önce
Bu bilimsel haber fazla yorum almaz. Cunku çamur atilabilecek dalga gecilebilecek yalan soylenilebilecek spekülasyon yapılabilecek bir haber degil. Bilimsel bir haber. Okumaya bile değmez aslında. Ne ısımız var bilimle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000