25 Mayıs 2018, Cuma 08:56:57

"İzmir'e ikinci pisti istiyoruz"

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Deniz Sipahi, İzmir Adnan Menderes Hvalimanı'na düzenlenen direkt uçuşların artması için ikinci piste ihtiyaç olduğunu belirten bir yazı kaleme aldı.
  • İkinci pist felan bos yatirim. İzmirin çevresindeki turizm potansiyelini gelistirin. Adb her türlü trafiği suanda bile kaldıracak durumda.
  • Yoğunluğun sebebi ege bölgesinin diğer bölgelere nazaran m2 ye düşen nufus ve turizmin kuvvetli olmasıdır.Bunu sadece izmire bağlamak yanlıştır.Sadece Aydın dan Adnan Men.Hava Limanına günde 1500 kişinin gittiği Ayto nün araştırmasıyla ispatlanmıştır.Aydin in kendi hava limanı mevcuttur buranın işletmeye açılması kaçınılmaz bir ihtiyaçtır...
  • SAW tek pistle geçen yılı 31.385.841 yolcuyla,ADB 12.823.701 yolcuyla tamamladı.Önünde 18.5 milyonluk bir marj daha var demektir,kolay gelsin.
  • Evet 2 pistimiz var ama 1 tanesi yedek yada taxi olarak kullanılıyor.2 pistinde kapasiteyi arttırmaya yönelik olarak daha aktif kullanılması için Apron ile 34L-16R arasına bağımsız bir taxi yoluna ihtiyacımız var, Şu an apron büyütülüyor neredeyse 2 katına çıkıyor. Yaklaşma usulleri de güncellenirse(RNAV) bana göre İzmir en az 2-3 kat trafiğe cevap verebilir.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Deniz Sipahi, İzmir Adnan Menderes Hvalimanı'na düzenlenen direkt uçuşların artması için ikinci piste ihtiyaç olduğunu belirten bir yazı kaleme aldı.

Sipahi, "Direkt uçuşların artması halinde İzmir turizmde çok daha farklı bir konuma gelebilir" ifadelerini kullandı.

İşte o yazı:

Pazar günü İzmir – İstanbul arasındaki uçak sefer sayılarının Avrupa’da rekorunu yenilediğini yazdım.

Okumayanlar için bir hatırlatma yapayım.
Eurocontrol’un sıralamasında İzmir ile İstanbul uçuşları uzun süredir zirvede. İstanbul Atatürk Havalimanı - İzmir Adnan Menderes arasında günlük ortalama 56, Sabiha Gökçen - Adnan Menderes arasında 47 uçuş yapılıyor. Bu toplamda 103 uçuş ediyor.
Sabiha Gökçen - Ankara Esenboğa 48 trafikle 4., Atatürk - Ankara Esenboğa 43 trafikle 10. sırada. Yüzde 13.7’lük artışla Barcelona El Prat - Palma de Mallorca çifti en hızlı büyüyen alanlar oldu.
İzmir – İstahbul arası sefer sayıları önce 50’lerdeydi, 60’lara çıktı, şimdi de 100’ü geçmiş durumda...
Tabii iki havalimanı olduğunu da unutmamak gerekir.
Yani hem Sabiha Gökçen, hem de Atatürk Havalimanı arasındaki seferlerden bahsediyorum.
Yazımdan sonra Kemal Çolakoğlu arayıp bir katkıda bulundu.
Konu İzmir olduğunda Çolakoğlu hep dikkatlidir.
Dedi ki...
“Adnan Menderes Havalimanı’na ikinci pist yapılarak burası yurt dışına hızla açılmalı. Türkiye’nin ve THY’ların ikinci uçuş merkezi olmalı. Ayrıca şu anda iç hatlardan gelip, dış hatlardan çıkmak zorunda kalan yurt dışı yolcuların o yorgunluktan sonra en az 20 dakika daha yürüyerek çıkışa gelmesi inanılmaz ve kabul edilemez.”
***
İstanbul’un trafiğini çok iyi anlıyorum.
Türkiye havacılıkta müthiş bir performans gösterdi. Dolayısıyla İstanbul da, dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline geldi.
Hele yeni havalimanıyla performans daha da artacak.
Ama Türkiye’nin ikinci, üçüncü aktarma merkezlerine de ihtiyacı var.
Direkt uçuşların artması halinde İzmir turizmde çok daha farklı bir konuma gelebilir.
Bunun için ikinci pistin tamamlanması gerekiyor.
Yatırımın planlamalar içinde olduğunu biliyorum.
Ancak tercihlerin ve önceliklerin yeniden gözden geçerilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bunu sadece turizm hareketi olarak da düşünmemek lazım.
İzmir, yabancı yatırımcıların ilgisini çekebilecek yerlerin başında geliyor.
Direkt seferler ekonomiyi de geliştirecektir.
İzmir’e ikinci pisti istiyoruz.

"İzmir'e ikinci pisti istiyoruz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Stajyer ~ 28 gün önce
İkinci pist felan bos yatirim. İzmirin çevresindeki turizm potansiyelini gelistirin. Adb her türlü trafiği suanda bile kaldıracak durumda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ertan Kopurlu ~ 29 gün önce
Yoğunluğun sebebi ege bölgesinin diğer bölgelere nazaran m2 ye düşen nufus ve turizmin kuvvetli olmasıdır.Bunu sadece izmire bağlamak yanlıştır.Sadece Aydın dan Adnan Men.Hava Limanına günde 1500 kişinin gittiği Ayto nün araştırmasıyla ispatlanmıştır.Aydin in kendi hava limanı mevcuttur buranın işletmeye açılması kaçınılmaz bir ihtiyaçtır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTBQ ~ 30 gün önce
SAW tek pistle geçen yılı 31.385.841 yolcuyla,ADB 12.823.701 yolcuyla tamamladı.Önünde 18.5 milyonluk bir marj daha var demektir,kolay gelsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bluetomcat ~ 1 ay önce
Evet 2 pistimiz var ama 1 tanesi yedek yada taxi olarak kullanılıyor.2 pistinde kapasiteyi arttırmaya yönelik olarak daha aktif kullanılması için Apron ile 34L-16R arasına bağımsız bir taxi yoluna ihtiyacımız var, Şu an apron büyütülüyor neredeyse 2 katına çıkıyor. Yaklaşma usulleri de güncellenirse(RNAV) bana göre İzmir en az 2-3 kat trafiğe cevap verebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000