06 Şubat 2012, Pazartesi 11:54:25

İZAIR’DE PİLOTLARIN HİSSESİ NASIL ERİDİ?

Esas Holding bünyezindeki İzair’in hissedarlarından Pilotlar Vakfı, büyük umutlarla girilen ortaklıkta Pilotlar Vakfı’nın nasıl devre dışı bırakıldığını üyelerine duyurdu. İşte damla damla eriyen ortaklıkla ilgili o açıklama...
  • adamlar sermaye azaltırlarken paranı çekmişsin, güzel, bir ay sonra sermaye arttırılmış ama sen çektiğin parayı tekrar koymayarak hisseni kendi ellerinle vermişisn. Şimdi neye ağlıyorsun ben onu anlamadım. Ama burada sorulması gereken soru şu, bu kadar kıs sürede sermaye hem azaltılıp hem arttırılırken pilotlar vakfı yöneticileri bu duruma nasıl seyirci kaldı? Sabancı ile bir anlaşmam mı yapıldı bu konuda usülsüzlük var mı yok mu diye bakabilir mahkeme. Bu arada "yuh artık" ödülünü "yabancı pilot alırsanız böyle olur işte" diye yorum yapan arkadaşa veriyorum. Yine de ağzı olanın konuşabilmesi (Yada eli olanın yazabilmesi) ve bunun burada sansürsüz yayınlanması demokrasi gereğidir diye saygı duyuyorum.
  • sabancı işte 50 sene önce adanada pamuk toplayan işçinin de şimdiki pilotunda kul hakkını almayı iyi bilir.
  • Vakıf olarak, sermaye azaltılırken aldığınızın ortalama yarısını, sermaye arttırılırken tekrar yatırsaydınız, hisse oranınız değişmezdi. Şimdi niye ağlıyorsunuz, anlamak güç...
  • Yaşadığın ülkede işlerin nasıl döndüğünü bilmiyor,anlamıyorsan adımlar ona göre atılmalı.Hele emaneti idare ediyorsan çok dikkatli olmalı. Gerçi kağnısı kırılana yol göstermeyide kimseye bırakmayız. Şimdi bu konuyu iyi bilenlere danışıp, ortaklara doğru bilgi verme zamanıdır. Gemiş uygulamada hatalar varsa,onlarında hesabı sorulmalı.Hiç kimse peşinen suçlanmamalı. Hak mutlaka usulüne göre aranmalı.
Pilotlar Vakfı, İzair’deki ortaklık sürecinde hisselerinin nasıl eridiğini üyelerine bir açıklamayla duyurdu. Pilotlar Vakfı’nın 2006 yılında 1 milyon 125 bin TL ile hissedarı olduğu İzair’de bugün binde 1 hisseye düştüğü vurgulanırken bundan sonrasında ortaklığa devam edilip edilmeyeceğinin genel kurulda kararlaştırılacağı vurgulandı.
 
İşte Pilotlar Vakfı’nın İzair açıklaması:
 
Mart 2006 itibari ile girilmiş(1.125.000 ,00 TL) ve halen hissedarı olduğumuz IHY İZMİR HAVAYOLLARI ANONİM ŞİRKETİ’indeki  sermaye durumumuzu siz değerli üyelerimizle paylaşmak istiyoruz.
 
21.04.2011 ‘de  son Pilotlar Vakfı  genel kuruluyla yönetim faliyetlerini  üstlendiğimizde  sermaye durumumuz şöyle idi;
 
568.727,92  TL         VAKIF HİSSE DEĞERİ
 
52.500.000,00 TL      İZAIR SERMAYESİ
 
%1.08                      HİSSE ORANIMIZ
 
IHY İZMİR HAVAYOLLARI ANONİM ŞİRKETİ  2010 Yılı Olağan Genel Kurul toplantısını bir ay sonra 23.05.2011 günü İzmir’de gerçekleştirdi. Genel Kurul toplantı gündemindeki maddelerden olan, Şirket Ana Sözleşmesi’nin “Sermaye” başlıklı  6’ıncı ve “Yönetim Kurulu ve Süresi” başlıklı 9’uncu maddelerinin tadili konusunun görüşülüp karara bağlanması görüşüldü ve oy çokluğu ile şirket sermayesi 50.500.000  TL azaltılarak  2.000.000  TL.’ ye indirildi.Yine eski maddede 8 kişi olan Yönetim Kurulu üye sayısı  6 kişiden oluşur, şeklinde karar verildi.
 
Bu kararla Pilotlar Vakfı olarak Hissedarı olduğumuz tarihten beri IHY İZMİR HAVAYOLLARI ANONİM ŞİRKETİ’inde bulundurduğumuz Yönetim Kurulu üyeliği pozisyonunu kaybetmiş olduk ve sermaye durumumuz şöyle oldu;
 
21.668,92  TL        VAKIF HİSSE DEĞERİ
 
2.000.000,00  TL   İZAIR SERMAYESİ
 
%1.08                   HİSSE ORANIMIZ
 
Bir sonraki  IHY İZMİR HAVAYOLLARI ANONİM ŞİRKETİ Olağan Genel Kurul toplantısı  29.06.2011 tarihinde yine İzmir’de gerçekleşti.Genel Kurul toplantı gündeminde2.000.000 TL olan şirket sermayesinin 22.500.000 TL artırılarak 24.500.000 TL ye çıkartılması görüşüldü.
 
Mevcut küçük hissedarların ve Pilotlar Vakfı olarak bizimde negatif oy kullanmamıza karşın oy çokluğu ile sermaye 24.500.000 TL olarak artırıldı.Böylece son sermaye durumumuz şöyle oldu;
 
21.668,92 TL    VAKIF HİSSE DEĞERİ
 
24.500.000 TL    İZAIR SERMAYESİ
 
%0.01               HİSSE ORANIMIZ
 
Diğer küçük ortaklarla birlikte, son yapılan sermaye azaltım ve artırımlarının hukuka uygun olmadığı iddiası ile hukuki bir süreç başlatıldı.
Şartlar olgunlaştıktan sonra, tüm üyelerimize bilgi vermek ve gerekirse İzair ortaklığına devam edip etmemeye karar vermek için bir Genel Kurul Toplantısı yapılacaktır.

©AirportHaber Özel
İZAIR’DE PİLOTLARIN HİSSESİ NASIL ERİDİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 6 yıl önce
adamlar sermaye azaltırlarken paranı çekmişsin, güzel, bir ay sonra sermaye arttırılmış ama sen çektiğin parayı tekrar koymayarak hisseni kendi ellerinle vermişisn. Şimdi neye ağlıyorsun ben onu anlamadım. Ama burada sorulması gereken soru şu, bu kadar kıs sürede sermaye hem azaltılıp hem arttırılırken pilotlar vakfı yöneticileri bu duruma nasıl seyirci kaldı? Sabancı ile bir anlaşmam mı yapıldı bu konuda usülsüzlük var mı yok mu diye bakabilir mahkeme. Bu arada "yuh artık" ödülünü "yabancı pilot alırsanız böyle olur işte" diye yorum yapan arkadaşa veriyorum. Yine de ağzı olanın konuşabilmesi (Yada eli olanın yazabilmesi) ve bunun burada sansürsüz yayınlanması demokrasi gereğidir diye saygı duyuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
sabancı işte 50 sene önce adanada pamuk toplayan işçinin de şimdiki pilotunda kul hakkını almayı iyi bilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Vakıf olarak, sermaye azaltılırken aldığınızın ortalama yarısını, sermaye arttırılırken tekrar yatırsaydınız, hisse oranınız değişmezdi. Şimdi niye ağlıyorsunuz, anlamak güç...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yaşadığın ülkede işlerin nasıl döndüğünü bilmiyor,anlamıyorsan adımlar ona göre atılmalı.Hele emaneti idare ediyorsan çok dikkatli olmalı. Gerçi kağnısı kırılana yol göstermeyide kimseye bırakmayız. Şimdi bu konuyu iyi bilenlere danışıp, ortaklara doğru bilgi verme zamanıdır. Gemiş uygulamada hatalar varsa,onlarında hesabı sorulmalı.Hiç kimse peşinen suçlanmamalı. Hak mutlaka usulüne göre aranmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000