14 Eylül 2015, Pazartesi 08:20:16

İtalya'da uçak krizi

İtalya’da Başbakan Matteo Renzi’nin yetersiz geldiğini iddia ettiği devlet uçağı Airbus 319 yerine 200 Milyon Dolarlık Airbus 330 sipariş etmesi kriz yarattı.
  • italya'nın gsmh si Türkiyenin 5 katı büyüklüğünde yalanı söylemen,kime ne katacak?! Belkide istatistik hesabı yapmayı bilmiyorsun. İki türlüden yorumun çapsız. italyan ekonomisinin büyüklüğü 2.1 tilyon dolar civarında,Türkiye'nin ise 800 milyar dolar civarında. ortalama 2.6 katında bir büyüklük var. peki italyanın borcu gsyh oranı yüzde kaç? % 132 yunanistandan sonra gsyh göre, en borçlu ülke;rakamsal olarak borcu yaklaşık 2 trilyon 7 yüz milyar dolar borcu var. Türkiyenin borcu gsyh oranı ne? %50,rakamsal olarak 400 milyar dolar. Türkiyenin,net devlet borcu ise %29,5 dir. Türkiyenin senin zannettiğin ülke değil.
  • Bu italyanlar bize cok benziyorlar. Hem tip olarak hemde huy olarak. Bazen soruyorum kendime aceba ecdadimiz italya'da fazla mi bulundular??
  • italya ekonomisi krizde, kemer sikmaya calisiyorlar, krizdeki italyan ekonomisi gsmh si ,toplam hacmi turkiyenin 5 kati buyuklugunde , krizdeki yunanistandaki kisi basina dusen gelirin su anda turkiyenin 3 kati olmasi gibi.. ama siz yapin saraylari, yapin havuzlari, alin ucaklari,nasil olsa borc ile, sonra niye faizler artiyor diye muhtarlara bagriniyor eleman..
  • Örnek olarak ülkemizdeki gibi 4G ihalesini uygun bulmayarak bir sonraki ihalede devletin kasasına 2.9 milyar euro fazladan girmesini sağlayabiliyorsa alsın neden olmasın? Oturdum hesapladım, bu fazladan kazanılan para 4 tane cumhurbaşkanlığı sarayı ve üzerine ilave olarak başbakanlığa alınan özel yapım A330 uçağından da tam 8 tanesinin maliyetine bedel. Uçak ve saray eleştirisi yapan çapsızlara kapak olsun. İş bilenin, kılıç kuşananın demiş atalarımız.

Deniz aşırı ülkelere zorunlu yakıt molası ile ancak aktarmalı gidebilen İtalya Başbakanı, Ekim ayında Güney Amerika ülkelerine yapacağı resmi ziyaret için uzun menzilli Airbus 330 tipi uçak ısmarlaması özellikle muhalefetin tepkisine neden oldu. Ekonomik kriz nedeniyle eski Başbakanlar Mario Monti ve Enrico Letta bazı devlet uçaklarını elden çıkartmış ve bütçeye katkı sağlamıştı. Başbakan Renzi bu konuda polemiğe girmeyeceğini belirterek “G8‘e bağlı tüm ülkelerin devlet başkanlarının uzun menzilli uçakları var. İtalya olarak geride kalamayız” dedi.

Diğer taraftan Başbakan Matteo Renzi’nin teniste ABD Grand Slam’ın da kadınlarda iki İtalyan raket Roberta Vinci ve Flavia Penetta’nın final maçını izlemek için devlet uçağı ile New York’a gitmesi de skandal olarak değerlendirildi. Renzi “İtalya spor tarihinde bu büyük başarıya imza attı. Ben İtalya’yı temsilen maçı izlemeye gittim. İki finalistimizi kortta yalnız bırakmak olmazdı. Harika bir duygu bu” açıklaması yaptı.

İtalya'da uçak krizi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

ztk veri nerde ~ 3 yıl önce
italya'nın gsmh si Türkiyenin 5 katı büyüklüğünde yalanı söylemen,kime ne katacak?! Belkide istatistik hesabı yapmayı bilmiyorsun. İki türlüden yorumun çapsız. italyan ekonomisinin büyüklüğü 2.1 tilyon dolar civarında,Türkiye'nin ise 800 milyar dolar civarında. ortalama 2.6 katında bir büyüklük var. peki italyanın borcu gsyh oranı yüzde kaç? % 132 yunanistandan sonra gsyh göre, en borçlu ülke;rakamsal olarak borcu yaklaşık 2 trilyon 7 yüz milyar dolar borcu var. Türkiyenin borcu gsyh oranı ne? %50,rakamsal olarak 400 milyar dolar. Türkiyenin,net devlet borcu ise %29,5 dir. Türkiyenin senin zannettiğin ülke değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 3 yıl önce
ne iciyorsan bende ondan istiyorum.. (italyanin gsmh 2.7b , tc ise 0.6b ila 650b arasi,ortalama 5 kati ,birde onlarin arkasinda 21 trilyonluk gsmh lik eu merkez bankasi var,bekle biraz sirketlerin kur farkindan batmaya baslayinca daha rahat anlasilacak) hsbc bankayi satiyor,alici bile gelmiyor.. ps, sormadan belirteyim,bachelor ekonomi,master uluslararasi finans mezunuyum.. finans sektorunde calisiyorum..
ztk veri nerde ~ 3 yıl önce
palavra... 2014 italyanın gsmh'ni bir tane kaynak gösterebilrmisin! Bu arada bende, Nouriel Roubin. http://www.milliyet.com.tr/hsbc-ye-turk-talip/ekonomi/detay/2067837/default.htm http://www.aydinlikgazete.com/ekonomi/hsbc-subelerine-uc-banka-talip-h71775.html
Fransa'li ~ 3 yıl önce
Bu italyanlar bize cok benziyorlar. Hem tip olarak hemde huy olarak. Bazen soruyorum kendime aceba ecdadimiz italya'da fazla mi bulundular??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tersi ! ~ 3 yıl önce
ya tersi olduysa ?
ztk ~ 3 yıl önce
italya ekonomisi krizde, kemer sikmaya calisiyorlar, krizdeki italyan ekonomisi gsmh si ,toplam hacmi turkiyenin 5 kati buyuklugunde , krizdeki yunanistandaki kisi basina dusen gelirin su anda turkiyenin 3 kati olmasi gibi.. ama siz yapin saraylari, yapin havuzlari, alin ucaklari,nasil olsa borc ile, sonra niye faizler artiyor diye muhtarlara bagriniyor eleman..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cover ~ 3 yıl önce
Örnek olarak ülkemizdeki gibi 4G ihalesini uygun bulmayarak bir sonraki ihalede devletin kasasına 2.9 milyar euro fazladan girmesini sağlayabiliyorsa alsın neden olmasın? Oturdum hesapladım, bu fazladan kazanılan para 4 tane cumhurbaşkanlığı sarayı ve üzerine ilave olarak başbakanlığa alınan özel yapım A330 uçağından da tam 8 tanesinin maliyetine bedel. Uçak ve saray eleştirisi yapan çapsızlara kapak olsun. İş bilenin, kılıç kuşananın demiş atalarımız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 3 yıl önce
kasaya fazladan giren para yok,cunku ihale ayni ihale idi, sadece turkiye olarak 6 ay zaman kaydettik ayrica cumhurun cahil baskanina soylemeyin, 4.5 g diye birsey yok.. o 4g ihalesiydi, adamin karizma cizilmesin diye kimse caktirmiyor
cover ~ 3 yıl önce
Oncelikle ulkeye kazandirdigi birsey yok.4.5G nedir ya cocuk mu kandiriyor.Ayrica velev ki ulkeye bir kazanc sagladiysa bunu israf etmek zorunda miydi?Bu hakki kim verdi? Ulkemiz o kadar zenginse neden isciye memura zam yapilirken 3tl zam oluyor?
fark ~ 3 yıl önce
sarayda kral oturur bizde külliye..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000