16 Mayıs 2012, Çarşamba 09:08:47

İŞTE TÜRKİYE'NİN ARIKOPTERİ

İTÜ ve yerli firmalardan bir ilk. Arıkopter, Türkiye'nin ilk yerli üretim insansız hava aracı olma özelliğini taşıyor.
  • ITU'nun simgesi ari ARIKOPTER yapmislar. Istanbul Iktisadin simgesi karincadir, bizde KARIKOPTER yapalim. Editor lutfen yayinla.
  • ÖNÜNÜZ AÇIKALLAH YARDIMCINIZ OLSUN
  • bu da başta globallyyy fossss arkadaşa ve diğer yasakçı zihniyetlere kapak olsun. yıllarca ülkeyi nelerle uğraştırdılar. üniversiteler bu tip projeler yerine uyuyan nesil yetiştirdi. insanları kapıların önlerinde süründürdüler. fırsatlar verilince bakın daha neler çıkacak bu güzel ülkeden. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.........

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı ve ROTAM Proje Yürütücü Yardımcısı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, Devlet Planlama Teşkilatı ile ortaklaşa 2002'den beri sürdürülen Türkiye'nin ilk sivil helikopteri 'ARIKOPTER' projesinden bu yana rotorlu sistemler konusunda çalıştıklarını kaydetti.

İnsansız hava aracı projesine 4 yıl önce İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin'in yönlendirmesiyle başladıklarını aktaran Aslan, "Birinci prototipi 2 yıl test ettik. Daha iyisini yapmak üzere ilgili sanayi kuruluşları ile birlikte harekete geçtik. İkinci prototipi bazı malzemeleri genç temin edebilmemezden dolayı 9 ayda bitirebilirdik" dedi.

Uzaktan kumanda ve oto-pilotla çalışabilecek helikopter, 200 kilometre mesafe kat edebilecek.

Arıkopter'in en önemli özelliği ise 2 saat havada sabit kalabilmesi.

Diğer insansız hava araçları kalkmak ve inmek için özel bir piste ihtiyaç duyuyor. İTÜ'nün yaptığı helikopterin böyle bir zorunluluğu yok.

'TÜRKİYE MOTOR ÜRETECEK'

Projeyi, test uçuşlarının ardından ilgililere teslim edeceklerini ifade eden Aslan, "Bir sonraki daha da iyi olacak. Dünyada, bu alanda üretim yapan çok sayıda ülke yok. Şu an motor yapamıyoruz ama Türkiye'de motor tasarım ve üretim projeleri de başladı. 5 yıla kadar Türkiye kendi turbo jet motorunu üretecek. İTÜ'de bu projenin partneri" diye konuştu. Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin de 4 yıldır ürün odaklı Ar-Ge faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, "Yakında havalanacak olan insansız helikopterimiz bu projelerimizden bir tanesi" dedi. (Haberler)

İŞTE TÜRKİYE'NİN ARIKOPTERİ

Facebook Yorum

Yorumlar

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
ITU'nun simgesi ari ARIKOPTER yapmislar. Istanbul Iktisadin simgesi karincadir, bizde KARIKOPTER yapalim. Editor lutfen yayinla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BAŞARILAR ~ 6 yıl önce
ÖNÜNÜZ AÇIKALLAH YARDIMCINIZ OLSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kapak olsun ~ 6 yıl önce
bu da başta globallyyy fossss arkadaşa ve diğer yasakçı zihniyetlere kapak olsun. yıllarca ülkeyi nelerle uğraştırdılar. üniversiteler bu tip projeler yerine uyuyan nesil yetiştirdi. insanları kapıların önlerinde süründürdüler. fırsatlar verilince bakın daha neler çıkacak bu güzel ülkeden. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.........

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000