25 Nisan 2015, Cumartesi 11:11:48

İŞTE O UÇUŞUN SES KAYDI

Türk Hava Yolları'nın Milano-İstanbul seferini yapan uçağının kule ile olan ses kaydı ortaya çıktı.
  • Tum meslektaslarimi tebrik ediyorum umarim herkes boyle durumlarda bu basariyi gosterir emeginize saglik sağolun
  • Olayın en başından bir ses kaydı bu, bu esnada tüm diğer trafiklerin anında diğer yönlere dagitilirak ve pas gecmek zorunda kalan tüm diğer uçakların irtifa kalmamiş olmasına rağmen farklı yönlere gönderilerek , acil durum uçağına her istediği manevra için emniyetli bir alanın sağlandığını , trafiğe yapılan diğer yönlendirmeleri içeren yaklaşık 20 dk.lık devamı yok.Dün yaşananları gören bir hava trafik kontrolörü olarak söylüyorum,keşke bu esnada verilen hava trafik hizmeti resmini bütünüyle gorebilseniz.Çalışan arkadaşımız camiada en tecrübeli ve bilgililer arasında gelmekte olup,dün çıkardığı is bunu göstermektedir.Herkesin buz kestiği esnada sazı en iyi şekilde çalmıştır.iyiki de sana denk geldi pilot sansliymis ifadelerini olay sonrası çok arkadssimdam duydum.Bu şartlarda bırakın yok gereksiz emergency dekleresi konularını , lütfen verilen hizmetin kslitesine yogunlaşın.Bir daha yaşanmaması dileklerimle...
  • Olay esnasında ofiste koordine için gayret gösterenlerden biri olarak söylüyorum. Kuleden yaklaşmaya olayın bilgisi geldiğinde çok sıkı koordinasyon ve konuşmalarda gürültü başladı.Bu esnada çalışan arkadaşımın motoru yanan bu uçağı ve arkadan pas geçirilen tüm uçakları gerekli ayırmaları yapmak için frekansına istediğini, kuleyi bu yüzden defalarca aradığını gördüm. İlk olarak frekansa arkadan pas geçen geldi ve öndeki trafiğe yaklaştığı için gerekli ayırma talimatları, diğer tüm pas geçen ve inişe gelen trafiklerin meydanın farklı yönlerine yönlendirilmesi için tüm sektörler ve kule ile yoğun bir koordinasyon vardı. Bu koordinasyon ve gürültü halinde frekansa gönderilen emergency uçağın ilk konuşmasındaki "mayday mayday" ifadesi duyulmamış olduğundan emergency confirm alınmıştır. Arkadaşımız daha sonra ses kaydını medyadan dinlediğinde bile "mayday mayday" ifadesini duymadığını, gereksiz yere emergency confirm istemiş olduğunu dün bize bile belirtmiştir.
  • Emergency deklare ediyormusunuz diye sormak kontrolörün görevidir daha önce bu soruyu sormadığı için sivil havacılıktan uyarı alan kontrolörler vardır.bu soruyu sormak bir prosedürdür.ayrıca motoru yanan uçağı gören kule emergency prosedürünü kendisi başlatmıştır.uçak motoru yanarken pas gectiği ve dikmesini kırdığı için iniş esnasında yeniden alev alma riski olduğundan pisti köpükletelim mi diye sormuştur ki buda bie emergency prosedürüdür.

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Milano seferini yapan TC-JPE tescilli uçağının kule ile olan ses kaydı ortaya çıktı.

Atatürk Havalimanı kulesi ile irtibata geçerek acil durum deklare eden kokpit ekibi, hava trafik kontrolöründen iniş için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

İŞTE O UÇUŞUN SES KAYDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (80)

atc ~ 3 yıl önce
Tum meslektaslarimi tebrik ediyorum umarim herkes boyle durumlarda bu basariyi gosterir emeginize saglik sağolun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Olayın en başından bir ses kaydı bu, bu esnada tüm diğer trafiklerin anında diğer yönlere dagitilirak ve pas gecmek zorunda kalan tüm diğer uçakların irtifa kalmamiş olmasına rağmen farklı yönlere gönderilerek , acil durum uçağına her istediği manevra için emniyetli bir alanın sağlandığını , trafiğe yapılan diğer yönlendirmeleri içeren yaklaşık 20 dk.lık devamı yok.Dün yaşananları gören bir hava trafik kontrolörü olarak söylüyorum,keşke bu esnada verilen hava trafik hizmeti resmini bütünüyle gorebilseniz.Çalışan arkadaşımız camiada en tecrübeli ve bilgililer arasında gelmekte olup,dün çıkardığı is bunu göstermektedir.Herkesin buz kestiği esnada sazı en iyi şekilde çalmıştır.iyiki de sana denk geldi pilot sansliymis ifadelerini olay sonrası çok arkadssimdam duydum.Bu şartlarda bırakın yok gereksiz emergency dekleresi konularını , lütfen verilen hizmetin kslitesine yogunlaşın.Bir daha yaşanmaması dileklerimle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATC ~ 3 yıl önce
Olay esnasında ofiste koordine için gayret gösterenlerden biri olarak söylüyorum. Kuleden yaklaşmaya olayın bilgisi geldiğinde çok sıkı koordinasyon ve konuşmalarda gürültü başladı.Bu esnada çalışan arkadaşımın motoru yanan bu uçağı ve arkadan pas geçirilen tüm uçakları gerekli ayırmaları yapmak için frekansına istediğini, kuleyi bu yüzden defalarca aradığını gördüm. İlk olarak frekansa arkadan pas geçen geldi ve öndeki trafiğe yaklaştığı için gerekli ayırma talimatları, diğer tüm pas geçen ve inişe gelen trafiklerin meydanın farklı yönlerine yönlendirilmesi için tüm sektörler ve kule ile yoğun bir koordinasyon vardı. Bu koordinasyon ve gürültü halinde frekansa gönderilen emergency uçağın ilk konuşmasındaki "mayday mayday" ifadesi duyulmamış olduğundan emergency confirm alınmıştır. Arkadaşımız daha sonra ses kaydını medyadan dinlediğinde bile "mayday mayday" ifadesini duymadığını, gereksiz yere emergency confirm istemiş olduğunu dün bize bile belirtmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atc2 ~ 3 yıl önce
Emergency deklare ediyormusunuz diye sormak kontrolörün görevidir daha önce bu soruyu sormadığı için sivil havacılıktan uyarı alan kontrolörler vardır.bu soruyu sormak bir prosedürdür.ayrıca motoru yanan uçağı gören kule emergency prosedürünü kendisi başlatmıştır.uçak motoru yanarken pas gectiği ve dikmesini kırdığı için iniş esnasında yeniden alev alma riski olduğundan pisti köpükletelim mi diye sormuştur ki buda bie emergency prosedürüdür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000