08 Haziran 2011, Çarşamba 10:21:47

İŞTE O SES KAYDI

Mayıs ayında Atatürk Havalimanı’na iniş yapmakta olan uçaklara, korsan ATC tarafından yanlış talimatlar verilmiş ve uçaklar bu talimatlara uyarak yön değiştirmeye başlamışlardı.
  • bende bir pilot olarak kontrolorun gayet normal tepki verdigini dusunuyorum.buradan iskembeden sallayanlar sanirim araba kullanirken trafikte bile hic beklenmedik bir durumla karsilasmamislar. acimasizca elestirenler, siz o kadar mukemmelsiniz ki bizim yuzumuzden zarari siz cekiyorsunuz!!Allah tan sizin kadar mukemmel degiliz yoksa suan galaksiler arasi ucuyor olabilirdik.Acaba sizler ne isle mesgulsunuz ve isinizde galaksiler arasi ucusu gerceklestirebildiniz mi?
  • bakıyorumdaıngılızce ulemaları saz calızoyor ıngılızce cok bılen kardesler sıze ıngılızceyı cok ıyı konusan kontrolor orneklerı verıtyım ıspanyada super konusuyolardı ıkı b747 yı pıst uzerınde carpıstırdılar l.a de ana dıllerı ıngılızce ama pıst ıcındekı ucagın ustune ucak ındırdıler ıkı ucak komur oldu ısvıcre superdı rus ucagı ıle kargo ucagını havada carpıstırdılar cok ıyı ya ıngılızcelerı sonra o kontrolorude oldurduler neuyse bız ıng bılmıyoruz ama cana hıc kasttetmedık sukur..
  • iststatus sayesinde havacılık jargonu kazanmak zor değil belli bir harita bilgisiyle de destekleyen biri ya da birileri çok kötü olaylar meydana getirebilir.felaket senaryosu olarak sahte atc uçağı indiremeyeceğine göre istediği konuma getirdiğinde mesela omuzdan atılan füze tehditine maruz bırakabilir bu da çok kısa anlık bir olay atcnin anlık önermesi olan erkekten talimat almayın ise bunu yapan adamlara kombinasyon şansı verir bir daha denerlerse yanlarında bir de bayan bulundurabilirler.dikkat edilmesi lazım
  • ingilizce kitap yazacak değil ya hatun. bence gayet güzel. işini görebiliyor.
Yaşanan olayın ardından kulede bulunan Hava Trafik Kontrölörleri, Atatürk Havalimanı’na yaklaşmakta olan uçakların kaptanlarına uyarılarda bulunmaya başladılar.

Önce korsan ATC’nin erkek mi yoksa bayan mı olduğunu öğrenmeye çalışan ATC’ler, erkek sesiyle bir kişinin yanlış talimatlar verdiğini ve bu sesle verilecek talimatlara uyulmamasını rica ediyor.


İŞTE O SES KAYDIİŞTE O SES KAYDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Misafir ~ 7 yıl önce
bende bir pilot olarak kontrolorun gayet normal tepki verdigini dusunuyorum.buradan iskembeden sallayanlar sanirim araba kullanirken trafikte bile hic beklenmedik bir durumla karsilasmamislar. acimasizca elestirenler, siz o kadar mukemmelsiniz ki bizim yuzumuzden zarari siz cekiyorsunuz!!Allah tan sizin kadar mukemmel degiliz yoksa suan galaksiler arasi ucuyor olabilirdik.Acaba sizler ne isle mesgulsunuz ve isinizde galaksiler arasi ucusu gerceklestirebildiniz mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bakıyorumdaıngılızce ulemaları saz calızoyor ıngılızce cok bılen kardesler sıze ıngılızceyı cok ıyı konusan kontrolor orneklerı verıtyım ıspanyada super konusuyolardı ıkı b747 yı pıst uzerınde carpıstırdılar l.a de ana dıllerı ıngılızce ama pıst ıcındekı ucagın ustune ucak ındırdıler ıkı ucak komur oldu ısvıcre superdı rus ucagı ıle kargo ucagını havada carpıstırdılar cok ıyı ya ıngılızcelerı sonra o kontrolorude oldurduler neuyse bız ıng bılmıyoruz ama cana hıc kasttetmedık sukur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
iststatus sayesinde havacılık jargonu kazanmak zor değil belli bir harita bilgisiyle de destekleyen biri ya da birileri çok kötü olaylar meydana getirebilir.felaket senaryosu olarak sahte atc uçağı indiremeyeceğine göre istediği konuma getirdiğinde mesela omuzdan atılan füze tehditine maruz bırakabilir bu da çok kısa anlık bir olay atcnin anlık önermesi olan erkekten talimat almayın ise bunu yapan adamlara kombinasyon şansı verir bir daha denerlerse yanlarında bir de bayan bulundurabilirler.dikkat edilmesi lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ingilizce kitap yazacak değil ya hatun. bence gayet güzel. işini görebiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000