10 Şubat 2010, Çarşamba 11:12:55

İŞTE İSTANBUL'UN 3. HAVAALANI PROJESİ

Türkiye’nin genç mimar adaylarından Mustafa Çavuş, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine katkı sağlamak amacıyla ‘Türk Motifleri’yle zenginleştirilmiş modern bir havaalanı projesi tasarladı. İşte ilk kez AirportHaber’in gündeme getireceği o proje ve detayları...
  • işallah bole olur bu sayede daha az yakıt ikmali yaparız ataturk hava limanınınn yarısı kadar olsa bıle razıyım
  • Proje güzel.Yukarıdan bakınca lale motifini andırıyor.Mimar arkadaşı tebrik ediyorum.
  • hey mustafa süper olmus...arkandayim almanyada olsam bile...süper olmus basarilarin devamini diliyorum...!:) arkadasin Dilek M.
  • hey mustafacim süper yapmissin....basarillarin devamini diliyorum...mükemmel bisey olmus ya...! arkandayim...:))))) arkadasin Dilek...

Uzun süredir Türk Sivil Havacılık Sektörü’nün gündemini meşgul eden “İstanbul’a 3. havaalanı yapılmalı mı?” soruları halen akıllardaki yerini korurken, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine destek olmak amacıyla yepyeni bir havaalanı projesi tasarlandı.

Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencilerinden Mustafa Çavuş, ‘Türk Motifleri’yle zenginleştirilmiş Lale biçiminde bir havaalanı projesi hazırladı.

Silivri’ye yapılması düşünülen ve İstanbul’un 3. havaalanı projeleri arasında da yer alması beklenen havaalanı tasarımı görünümüyle de adından söz ettireceğe benziyor.

AirportHaber’e özel açıklamalarda bulunan genç tasarımcı Mustafa Çavuş, daha önce de birçok alanda farklı projeler ürettiğini belirterek, “Daha önce sergi salon, su altı araştırma merkezi ve otel gibi tasarımların olmuştu. Havacılık alanında ortaya çıkardığım ilk proje... Yaklaşık 20-25 günlük bir zaman diliminde tamamladım. Hem Silivri’ye yapılması planlanan 3. havaalanı için bir model olabilmesi hem de İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine destek olması amacıyla hazırladım” dedi.

24 adet uçak bağlantılı körüğe ve bir terminale sahip görünümündeki projenin, ikili körüklere ek bir körük ilavesiyle kapasite artışına gidilebileceğini de söyleyen Çavuş, “Daha büyük projeler üretmekte mümkün tabii ki... Bu projeyi üniversite aracılığıyla bakanlığa da sunmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan havalimanı projesi kapsamında yer alan kule de yine terminal binası gibi modern bir yapı olarak göze çarpıyor.

Alanında Türkiye’nin geleceği parlak öğrencilerinden biri olan Mustafa Çavuş, yılsonuna doğru dünyanın kabul edilmiş en meşhur sanat ve tasarım okullarından biri olan İtalya’nın Milano şehrindeki Domus Akademi’de master yapmak üzere kabul aldığını da sözlerine ekledi.

Mustafa Çavuş projenin tüm detaylarını bu akşam saat 20:00'da Airport TV Ana Haber Bülteni'nde anlatacak...

İşte Mustafa Çavuş tarafından hazırlanan o havaalanı projesi:

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport - Mustafa Çavuş

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport

FSM Airport

©AirportHaber.com ÖZEL

İŞTE İSTANBUL'UN 3. HAVAALANI PROJESİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

Misafir ~ 7 yıl önce
işallah bole olur bu sayede daha az yakıt ikmali yaparız ataturk hava limanınınn yarısı kadar olsa bıle razıyım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Proje güzel.Yukarıdan bakınca lale motifini andırıyor.Mimar arkadaşı tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
hey mustafa süper olmus...arkandayim almanyada olsam bile...süper olmus basarilarin devamini diliyorum...!:) arkadasin Dilek M.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
hey mustafacim süper yapmissin....basarillarin devamini diliyorum...mükemmel bisey olmus ya...! arkandayim...:))))) arkadasin Dilek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000