08 Temmuz 2016, Cuma 10:55:30

İşte helikopter kazasına ilişkin ilk değerlendirme

Türkiye'yi yasa boğan Giresun'daki Sikorsky helikopter kazasında Genelkurmay'ın yaptığı ilk ön değerlendirmenin detayları ortaya çıktı.
  • Yazık oldu ölenlere. Bu uçuşa kim karar verdiyse ve kim onayladıysa suçlusu onlardır. Pilot Yarbaydır uçmasını emreden generaldir amiraldir validir bakandır Genelkurmay başkanıdır...göreceksiniz bu konu kapatılacak ve ölenlere vah vah denecek!!!!
  • Hadi ordan hiç birşey bilmeyen, bilmediği halde fikir sahibi olan cahil cüheyla sürüsü. Üslubum siz tenekeler için az bile. Gerçek havacıları hariç tutuyorum.
  • Ne desek boş cok farkli teoriler uretilebilir havacilik oyle birseyki bazen tecrube ve ozguven sizin sonununuz olur.. rota daki manialari ve hava durumunu kontrol etmeden ust baskisi ile rash bir seyrusefer kaynaklida olabilir.. beklenmeyen bir motor yada alet arizasi da olabilir..pilotlarin bulut ici ucus tecrubesisizligi yada asiri tecrubeside olabilr sonuc olarak olan oldu asil tartisilmasi gereken dunyada kaza raporlari hep servis edilir ki ders alinsin tekrarlanmasin.. bizde tam tersi e ders alinmicaksa rapor icinde ugrasilmasi zaman kaybindan oteye gitmez...
  • Artık şu gerçeği herkes kabul etmeli. Alet uçuşu uçakta gelişir. Yapılması gereken şey şudur. Hava kuvvetleri artık hertürlü havacılık bizim tekelimizde , sizin uçağa ne ihtiyacınız var, ne zaman göndermedik gibi bahanelerden vazgecirilmeli, aletli uçuş eğitimi uçakla yapılmalıdır. Alet uçuşu buzlanma koşulları gibi bazı faktörlerin dışında (aynı gece uçuşu gibi) pilotun bir özelliğidir. Jandarma da artık bolca eğitim uçağı almalıdır. Alet eğitimini en az her ay düzenli olarak yapılması sağlanmalıdır. Terörle mücadelede binlerce saatle tecrübe kazanmış Rahmetli Hilmi Yarbayimiz gibi değerleri böyle tiriviri görevlerle riske sokulmamalidir. Herkes bir ağızdan EYP diyecek te o bölgede ne zaman EYP olmuş Allahaskina. Artık helikopter kullanımına bir standart gelmeli. Helikopter birlikleri toplu kullanıldığı takdirde birbirlerini destekleyebilir. Anlardan 1 depo ile ulaşılabilen Bursa, Tokat, Giresun, İskenderun gibi yerlere sabit kalisli helikopter gorevlendirilmemelidir.

Türkiye'yi yasa boğan Giresun'daki Sikorsky helikopter kazasında Genelkurmay'ın yaptığı ilk ön değerlendirmenin detayları ortaya çıktı.

Kazaya bölgedeki ani hava değişiminin yol açtığı sisin neden olduğu belirtilirken, askeri kaynaklar "pilotaj hatasına ilişkin emare yok" dedi. Ağır hava muhalefetine maruz kalan helikopterde herhangi bir arıza şüphesi de göz ardı edilmezken, ani sisle karşılaşan helikopterin 7-8 dakika boyunca bölgede inecek düz yer aradığı belirtildi.Askeri kaynaklar, Alucra bölgesinin denize bakan tarafında Karadeniz ikliminin, İç Anadolu'ya bakan kısmında ise karasal iklim yaşandığına dikkat çekerek helikopterin düştüğü noktanın iki iklimin karşılaştığı hava sirkülasyonunun sert olduğu bir yer olduğu belirtiliyor.

Değerlendirmeye göre; kaza sırasında helikopter çok yoğun bulut kümesiyle karşı karşıya kaldı. Kazada şehit olan Pilot Yarbay Hilmi Özer ile yardımcısı Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir, bulut kümesinden kaçmak için önce güzergah değiştirdi. Ardından iniş için düz bir alan aradı.

Uygun yer bulamayınca, daha yumuşak bir iniş için ağaçları hava yastığı olarak kullanarak düştü.

HATA OLSAYDI ORAYA DÜŞMEZDİ

Kazadan yaralı olarak kurtulan Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan'ın ilk ifadesinde, "Bulutların içine girdik" dediği öğrenildi. Helikopterin pilotaj hatasından düşüp düşmediği tartışmalarına da askeri kaynaklar son noktayı koydu: Pilotaj hatası olsaydı, helikopter zaten bambaşka yere ve bambaşka şekilde düşerdi. Serbest düşüş gibi bir durumu yok, olsaydı helikopter yere çakılıp patlardı.

"ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kazada yaralanan Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir'i ziyaret etti. Kandemir, "Elimizden geleni yaptık" dedi. (Sabah)

İşte helikopter kazasına ilişkin ilk değerlendirme

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

~ 2 yıl önce
Yazık oldu ölenlere. Bu uçuşa kim karar verdiyse ve kim onayladıysa suçlusu onlardır. Pilot Yarbaydır uçmasını emreden generaldir amiraldir validir bakandır Genelkurmay başkanıdır...göreceksiniz bu konu kapatılacak ve ölenlere vah vah denecek!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Retrowing ~ 2 yıl önce
Hadi ordan hiç birşey bilmeyen, bilmediği halde fikir sahibi olan cahil cüheyla sürüsü. Üslubum siz tenekeler için az bile. Gerçek havacıları hariç tutuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trowingo ~ 2 yıl önce
Birkere cüheyla yada züleyha değil cühela denir cahilliğin ortaya çıkıyor biryerlerden.cüheyla dediklerin senin gibileri ilim irfanı ve bilgisiyle döver.notun sıfır
Tuaf ~ 2 yıl önce
Ne desek boş cok farkli teoriler uretilebilir havacilik oyle birseyki bazen tecrube ve ozguven sizin sonununuz olur.. rota daki manialari ve hava durumunu kontrol etmeden ust baskisi ile rash bir seyrusefer kaynaklida olabilir.. beklenmeyen bir motor yada alet arizasi da olabilir..pilotlarin bulut ici ucus tecrubesisizligi yada asiri tecrubeside olabilr sonuc olarak olan oldu asil tartisilmasi gereken dunyada kaza raporlari hep servis edilir ki ders alinsin tekrarlanmasin.. bizde tam tersi e ders alinmicaksa rapor icinde ugrasilmasi zaman kaybindan oteye gitmez...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EASA pilots ~ 2 yıl önce
Artık şu gerçeği herkes kabul etmeli. Alet uçuşu uçakta gelişir. Yapılması gereken şey şudur. Hava kuvvetleri artık hertürlü havacılık bizim tekelimizde , sizin uçağa ne ihtiyacınız var, ne zaman göndermedik gibi bahanelerden vazgecirilmeli, aletli uçuş eğitimi uçakla yapılmalıdır. Alet uçuşu buzlanma koşulları gibi bazı faktörlerin dışında (aynı gece uçuşu gibi) pilotun bir özelliğidir. Jandarma da artık bolca eğitim uçağı almalıdır. Alet eğitimini en az her ay düzenli olarak yapılması sağlanmalıdır. Terörle mücadelede binlerce saatle tecrübe kazanmış Rahmetli Hilmi Yarbayimiz gibi değerleri böyle tiriviri görevlerle riske sokulmamalidir. Herkes bir ağızdan EYP diyecek te o bölgede ne zaman EYP olmuş Allahaskina. Artık helikopter kullanımına bir standart gelmeli. Helikopter birlikleri toplu kullanıldığı takdirde birbirlerini destekleyebilir. Anlardan 1 depo ile ulaşılabilen Bursa, Tokat, Giresun, İskenderun gibi yerlere sabit kalisli helikopter gorevlendirilmemelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seneca3 ~ 2 yıl önce
Sevgili kardeşim seninle Helikoptercilerin Alet uçuşlarının azlığında hem fikiriz Ancak Alet uçuşları uçulan helikpter ile yapılmalıdır Sürekli Görerek uçuş Pilotlara öcü gibi gelmektedir Uzun yıllar bu şekilde kırım yapan helikopter kazası çoktur Yani bulutun üstüne çıkılsa ve uygun irtifada içinde uçulsa problem olmaz Orajlar hariç İfade edilenşey aslında buluttan çıkmak için bilinmeyen arazi istikametinde yapılan hatalı alçalmadır

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000