01 Mart 2011, Salı 17:21:59

İŞTE AMSTERDAM KAZASININ DERS GİBİ BELGESELİ

Amsterdam’da 9 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazası belgesel oldu. İşte kazanın başından sonuna canlandırıldığı National Geographic’te yayınlanan 45 dakikalık o belgesel...
  • türkıyedekı yayın 13 martta.bol bol hollanda araştırma komısyonunun reklamı yapılmış.thy halen üstünü kapatıp sessiz kalsın.bu yayın senelerce ısıtılıp yayınlanacak.hemde bedava.thyde paralı reklam yapsın.neden susuyosun thy.
  • VMC sartlarda neden dual Autopilot yaklasması yapılır meydanda hava sartları CAT I iken neden hermeydana autoland yapılacak gibi yaklasılıyor? Bu ucak 1000ft AGL de autopilot yerine pilotlara emanet edilse auto pilot autothrottle 1000ft disengage yapılsaydı boyle olurmuydu allah rahmet eylesin.
  • 737lerde inişten 300 metre önce burun otomatik olarak havaya kalkıyor bu mekanik bir sorun bu kazadan sonra zaten bir sürü 737 toplatılmış
  • thy bu kazadan sonra sop,lerinde ve uygulamalarında acaba ne gibi bir değişiklik yaptı bu kadar tecrubeli bir kaptan neden bu hatayı yapar acaba bu konuaraştırılıp gerekli düzeltmeler yapıldımı.500 feet altında hala ceklist yapılması normalmı boeing bir ıls alçalmasında ceklıstı nerede başlatıp nerede bitiriyor lutfen thy uçuş işletme bunu yeniden gözden geçirsinki benzer olaylar yaşanmasın .

25 Şubat 2009 tarihinde Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Schiphol Havaalanı’nda düşen Türk Hava Yolları uçağının belgeseli çekildi.

4’ü mürettebat 9 kişinin öldüğü kazanın bire bir canlandırıldığı belgesel Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi’nin açıkladığı kaza raporu göz önünde bulundurularak çekildi.

 Yaklaşık iki yıl süren çalışmanın sonunda tamamlanabilen belgesel Pazar akşamı saat 21.00’de National Geographic televizyonunda yayınlandı.

İşte 45 dakika süren belgeselin tamamı:

İŞTE AMSTERDAM KAZASININ DERS GİBİ BELGESELİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Misafir ~ 7 yıl önce
türkıyedekı yayın 13 martta.bol bol hollanda araştırma komısyonunun reklamı yapılmış.thy halen üstünü kapatıp sessiz kalsın.bu yayın senelerce ısıtılıp yayınlanacak.hemde bedava.thyde paralı reklam yapsın.neden susuyosun thy.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
VMC sartlarda neden dual Autopilot yaklasması yapılır meydanda hava sartları CAT I iken neden hermeydana autoland yapılacak gibi yaklasılıyor? Bu ucak 1000ft AGL de autopilot yerine pilotlara emanet edilse auto pilot autothrottle 1000ft disengage yapılsaydı boyle olurmuydu allah rahmet eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
737lerde inişten 300 metre önce burun otomatik olarak havaya kalkıyor bu mekanik bir sorun bu kazadan sonra zaten bir sürü 737 toplatılmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
thy bu kazadan sonra sop,lerinde ve uygulamalarında acaba ne gibi bir değişiklik yaptı bu kadar tecrubeli bir kaptan neden bu hatayı yapar acaba bu konuaraştırılıp gerekli düzeltmeler yapıldımı.500 feet altında hala ceklist yapılması normalmı boeing bir ıls alçalmasında ceklıstı nerede başlatıp nerede bitiriyor lutfen thy uçuş işletme bunu yeniden gözden geçirsinki benzer olaylar yaşanmasın .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000